A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Co všechno se může přihodit na dovolené

Co dokáže více pobavit, než cizí neštěstí.

Tohle není ani tak cestopis, jako popis řady nešťastných náhod :)

V lednu 2007 jsem s cestovkou Shenkos navštívila Egypt, Hurghadu, hotel Sea Star Beau Rivage. Byla to báječná dovolená, která neměla chybu. Proto jsme se rozhodli, že se stejnou ck navštívíme stejný hotel v květnu 2008. Jeli s námi ještě 4 příbuzní. Loni pohodička a nádhera, tak to musí být tutovka!! Ale člověk míní a cestovka mění.

Vše začalo již na letišti v Praze. Najít přemístěný stánek ck Shenkos by byl nesnadný úkol i pro někoho, kdo na rozdíl ode mne vlastní orientační smysl a umí číst v pláncích letiště. Ještě že máme informace, jak báječný vynález lidstva. Když jsme konečně nalezli neoznačený stánek v prvním patře na druhém konci letiště, nabyli jsme klidu. Chyba! Po nahlášení jména mi ta nepříjemná ženština řekla:“ Letíte na 8 dní, že?“ Odpověděla jsem, že ne. Zaplatili jsme si 15 dní. Chvíli na mě koukala a pak s ledovým klidem pravila, že to jsem se určitě spletla. Začala jsem tedy hledat cestovní smlouvy, což na ni zřejmě nezapůsobilo a stále trvala na 8 dnech. Naštěstí její kolegyně byla rozumná a do papírů nahlédla. Zjistila, že opravdu letíme na 15 dní. Očekávala jsem omluvu, ale té jsem se nedočkala. Místo toho po mě mrskla oříšky, hnusný trička (mimochodem měli být 4 a ne 2) a letenky. Taky šňůry na krk na klíče asi abych se mohla bez větších potíží oběsit :) Ještě stále jsem se ukolébávala představou, že vše zlé je za námi.

Když jsme se dočkali, už docela klidní odbavení zavazadel čekalo na nás další překvapení. Naše jména nebyla zapsána na seznamu cestujících. Jen se zaťatými zuby jsem byla schopna slečně klidně odpovědět, že jsme nezakoupili zájezd na last minute, ale v již listopadu loňského roku. Takže další průtahy a nervozita. No cestovka opět udělala chybu a zapomněla nahlásit všechny cestující do Hurghady. Chybička sem chybička tam. Nakonec nás přece jenom odbavili. Měla jsem pocit jako bych vyhrála svůj životní boj.

Náš let byl opožděn, ale to jsme ostatně očekávali. Letadlo se s námi nezřítilo do moře, což nás příjemně překvapilo :) Adrenalin v mých žilách mě však nenechal usnout po celou dobu letu. A nebyli bychom to snad ani my, kdyby náš let neměl mezipřistání. Sestup na letiště v Sharmu byl poněkud strmý. Moje uši z toho radost neměli a byla jsem si jistá, že mi praskli oba bubínky a tiše si zde vykrvácím do sedadla. Nestalo se, díky BOHU. Bůh měl se mnou však jiné plány. Zřejmě chtěl prověřit ryzost mého charakteru a ukázat mi, že moje trpělivost není bezbřehá. Přiznávám, jsem jen člověk.
Přistání v Hurghadě bylo na pohodu. Po vyplnění všech papírů, jsme konečně radostně vykročili k autobusu. Další papíry a delegátka co vypadala, že si buď něco šlehla, nebo propařila celou noc. KONEČNĚ se s námi autobus dokodrcal na místo určení. Konečně jsme překročili práh Sea Staru. A já konečně ucítila ten nádherný pocit úlevy. Už je to v suchu!!!

Dorazili jsme okolo 8 a ubytovat nás měli okolo 11. Příbuzní, kteří dorazili, už o dva dny dříve na nás čekali ve vstupní hale. V rychlosti jsem vyzvěděla, že dostali pokoj s výhledem do ulice, kde vrčela klimatizace i přes bakšiš vložený do pasu. Pochopila jsem tedy, že moje taktika nedávat bakšiš dokud nedostanu co chci bude opět tím nejlepším řešením. Ponechali jsme tedy ostatní účastníky zájezdu a naše zavazadla v hale než vyklidí pole pro naše jednání. Vydali jsme se vyzkoušet vodu na vlastní kůži. Byla to opravdová slast. Řádně osvěžena jsem se odebrala prozkoumat terén. Nemýlila jsem se zbytek účastníků se odebral na průzkum hotelu. Nastal čas pro vyjednávání o věci nejdůležitější, o našich pokojích. Hladina adrenalinu mě držela ve střehu.

Se sladkým úsměvem na rtech, vybavena znalostí poměrů a angličtiny. Tedy spíše toho co z mé znalosti zbylo, jala jsem se vyjednávání. Recepční zjevně zaznamenal mé odhodlání a pochopil, že se mě jen tak lehce nezbaví. Nevnucoval mi rovnou klíče, ale osobně mi šel pokoje ukázat. Jednalo se o dvojpokoj s jednou koupelnou. Zcela nevhodné. Představa mít budoucí tchyni takhle blízko po dobu 15 dní vrátila adrenalin na jeho původní výši. Namítla jsem tedy, že jsem si přála manželskou postel. Brzy jsem zjistila , že dodatek ck u našich požadavků :„Ck negarantuje“, znamená také, že je hotelu nesděluje. Recepční se tedy omluvil a nabízel dva nádherné pokoje s nádhernou vyhlídkou do rozestavěné ulice. Byl velmi překvapen, že nesdílím jeho nadšení. Přišel čas vytáhnout eso z rukávu. Přesladce jsem mu sdělila, že jsme v tomto hotelu podruhé a že minule jsme byli nadmíru spokojeni a to je důvod, proč se sem vracíme. Zabralo. Dotáhl si managera hotelu a vysvětloval mu situaci. Manager pokýval chvíli něco hledal v počítači a bylo to. Nabídl jeden pokoj s vyhlídkou, skoro na pláži a druhý bez vyhlídky a tiše se vytratil, jako pára nad hrncem. Dál jsem se culila jako sluníčko na hnoji a vysvětlovala, že tohle nemohu akceptovat. (Druhé eso) Nemohu přeci tchýni a vlastní matku nechat umístit do pokoje bez vyhlídky. To přece musí pochopit!!! Recepční nasadil zkroušený výraz a vytáhl svoje eso. Hotel je plný pokoje s vyhlídkou nejsou. Přišla pravá chvíle popustit průchod nashromážděnému vsteku( ne však na plno) a vytáhnout poslední eso. Poněkud jsem přidala na síle hlasu a začala jsem brunátnět v obličeji. Byli jsme zde loni tolik spokojeni a letos jsme vám dovedli 4 nové klienty, tak myslím že by se zde našel ještě jeden hezký pokoj s vyhlídkou na moře. Přítel který anglicky nerozumí na mě jen pobaveně zíral a bavil se tím jak měním barvy. A bylo to tady zase. Na scénu opět nastoupil manager hotelu. Opět pokyvoval hlavou, rozhazoval ručičkama a nakonec vytáhl klíče. Bylo vyhráno. Pokoje nádherné těsně u pláže.

Adrenalin mě udržel v bdělém stavu, až do pozdních nočních hodin. Probendila jsem ve svém životě pěkných pár nocí, ale 39 hodin v tahu ještě nikdy. Děkuji ti drahá cestovní kanceláři, že jsi mi tento nevšední zážitek poskytla a to bez příplatku. Zaměstnanci cestovky se opravdu snaží, aby jste nepromrhali ani chviličku vaší dovolené. Odměnou jim je jistě vděk spokojených zákazníků, jako jsem já.

V plánu jsme měli navštívit Luxor a Káhiru. Nemohla jsem ty naše nebohé staroušky nechat na pospas delegátce, která byla vcelku na nic. Výlety jsme zakoupili jak jinak u ck Shenkos. Jo, jo naděje umírá poslední:) Rok před tím jsme byli v Káhiře s delegátkou Nadiou. Je naprosto skvělá a výlet byl bez chybičky. Když jsme zájezdy zakupovali ujistili nás, že pojede Nadia. Ano, ano jak správně tušíte nejela. Jela ta druhá ta z letiště, ta co vypadala že proflámovala celou noc. Později se ukázalo, že byla jen tak unavená a že je zde teprve týden. Tudíž nic nevěděla a měla velmi slabý hlásek, takže výklady nula. A ano jela s námi oba výlety. Buzení a snídaňové balíčky jsem si zajistila vždy sama a dobře jsem udělala. Jinak jsme prospali i odjezd domů. Navíc restaurace v Luxoru, kde jsme objedvali ( ne že by jsme si tam dali něco víc než pečivo a nějaké balené pití) a záchodky cestou, které jistě dobře znáte urychlili návštěvu faraona.

Návštěva doktora, která byla minule bez problémů, jak jinak bezproblémová nebyla. Cestovka změnila pojišťovnu a ta se nějak zvlášť nenamáhala kontaktovat pana doktora, nebo snad mu dokonce zaplatit. Navíc jakožto jediná z pacientů od Shenkosu jsem byla schopna se s doktorem dorozumět, vytočila jsem si bonus a musela volat do pojišťovny já! Kolovrátek na druhém konci pořád mlel svou a něco tak jednoduchého jako kontaktovat doktora mi nechtěl ani slíbit. Zlatá AXA shodli jsme se s panem doktorem! K tomu jsem byla panem doktorem požádána, jestli bych nemohla tlumočit při vyšetření dvou postarších pacientek. No nechte krajana v zemi jako je Egypt v nouzi. Babky si vesele měřily tlak a vymýšlely si různé neduhy. Do toho tchýně se svou sluneční alergií, která vůbec nedbala doporučení lékaře a vesele se opalovala dál. To prosím i po tom co nafasovala dvoje prášky, dostala dvě injekce a svědila ji vyrážka po celém těle. A tak při kontrolní návštěvě, kdy nedošlo k posunu s pojišťovnou. A kdy se jedna z babek krajanek posadila na židličku a začala chrlit, že je Jiřina Suchomelová ročník ten a ten a tak dále. Zjevně nabyla dojmu, že tlumočit jí mě naplňuje štěstím. Zatím co se moje ošetřená tchýně( v dlouhých kalhotech, aby doktor neviděl vyrážku) bezstarostně sbalila a nechala mě babkám na pospas, můj pohár trpělivosti přetekl. Na to co následovalo nejsem hrdá, a považuji to za své osobní selhání. Nejdřív to schytala tchýně a nejen ode mne, ale i od zbytku rodiny. Další na řadě byla delegátka Nadia, která stále nechtěla porozumět tomu jaký že to mám problém s tím že doktor nám nechce vrátit pasy. A že o babky krajanky se má starat ona, neboť si za to zaplatili. No a nakonec hipochonrie Suchomelová Jiřina se svou kamarádkou.

Jinak zbytek dovolené proběhl vcelku normálně s běžnými drobnými patáliemi. Jako když teta nechtěla pochopit, že není vhodné vytahovat peněženku před hloučkem žebrajících dětí a dávat jim peníze. Nebo když tchýně vyzbrojena pár arabskými slovíčky, si nedala vymluvit, že je nemá používat, když pak nemůže odpovědět. Že je nutné si počkat na kartičky od ručníků!! A moje matka, která si myslela, že toho adrenalinu bylo málo, nás umluvila do ponorky a na padák. Ano klaustrofobie je má nejlepší kamarádka :) Musím však uznat, že ponorka byla super (zakoupeno od prodejce na pláži, stejně jako let na padáku), let taky. Podtrženo sečteno nebýt to Egypt, stálo by to za starou belu. Ale večerní procházky po Daharu a šnorchlování v Rudém moři ( při kterém tchyně málem utopila mě i mou mamuš, když se prohnala kolem jak vlna tsunami) vše smazalo.

Teď asi myslíte, že prohlásím něco jako, že se Shenkosem už nikdy a rodinu nechám příště doma. Přesně to jsem si po příjezdu taky myslela. Na fotky jsem se nemohla podívat ještě měsíc bez toho, aby se mi nezvedl tlak. Ale optimismus opět zvítězil nad rozumem. Tak zlé už to příště určitě nebude. Ale když to tak vidím vše na obrazovce myslím že nejsem optimistka, ale sadomasochistka co naprosto propadla kouzlu Egypta. My všichni účastníci zájezdu ( myslím tím své spolupachatele) toužíme po jediném, opět se tam vrátit. Jedno je jisté nemusím lozit po horách, skákat na laně do propasti. I taková obyčejná dovolená v Egyptě s rodinou může být tvrdý adrenalinový sport.

další cestopisy
Komentáře
16
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
onika 02.06.2010 10:01
 

Super cestopis :-D :-D jsem ráda, že to nakonec všechno dobře dopadlo a dovolená, jako taková, byla super :-D :-D :-D :-D Jenom pevně doufám, že naše dovolená proběhne bez toho adrenalinu . Dík za úžasné počtěníčko :-D :-D

TABA 08.12.2009 19:31
 

moc hezky cestopis JINDRA

kostička
01.05.2009 23:31 84.42.146.***
 

Dobrý, ukázala jsem dceři aby uvěřila, že i někdo jiný měl adrenalinovou dovču - dcera se jmenuje stejně a někdo usoudil, že dvě stejná jména jsou chyba. Jenže to byl jenom začátek, užili jsme si víc než dost včetně požáru hotelu....a také jsme odlétali o dva dny později, neb nebylo letadlo. Ale jinak Egypt super - jen mého puboše tam asi už nikdy nedostanu...

  • Anonym (1)
ZdenaM 11.12.2008 16:25
 

Viewegh bledne závistí!!!!
Tohle si vytisknu a budu vozit v pase jako terapeutickou první pomoc.

  • Anonym (1)
Baru 29.11.2008 13:42
 

proč mám pocit, že to tak trochu znám???

Love 09.11.2008 21:12
 

Super napsané, pár zážitků- celkem podobných i se Shenkosem mám taky :-) :-) :-D :-D :-D

  • Anonym (1)
Samy 09.11.2008 14:38
 

Nemám slov, naprosto super :-D připomíná mi to moji loňskou dovolenou - účastnice zájezdu :-D

  • Anonym (1)
zdena.s 09.11.2008 14:35
 

četla jse to jedním dechem. 8-O

Zuzka123 07.11.2008 16:55
 

Neviem, či sa mi tlak zdvihol z tvojho zážitku alebo z práve dopitej kávy, ale prečítala som si tvoje spomienky na dovolenku jedným dychom! Zažiť by som to však nechcela!

karamocka 06.11.2008 23:53
 

bravo ! naprosto přesný popis situací !! dloho jsem se tak nezasmála , ženo vy jste bůh!!

Kimi 05.11.2008 17:43
 

Dovolená, na kterou se nezapomíná :-P !

Ajaja 05.11.2008 06:53
 

Tak člověk jako Ty přežije snad i daňovou reformu :-D :-D :-D ;-) Držím palce a skládám poklonu, že jsi na Egypt nezanevřela ;-)

  • Anonym (1)
manura 04.11.2008 07:17
 

víc tě už nemuže porazit moc hezké :-) :-) :-) :-)

ssinka 03.11.2008 22:05
 

bozi:)

ZdenaB 03.11.2008 18:53
 

Holka, :-D dlouho jsem se tak od srdce nezasmála, když jsi "přežila" ve zdraví všechno co píšeš, tak další Egypty budou "brnkačka". :-D

  • Anonym (1)
Zpět na všechny diskuze