A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Hilton-Nuweiba 8/2010

Postřehy a zážitky z dovolené

Hilton-Nuweiba 2010
Na tento hotel jsem byl moc zvědavý,byly na něj samé seriózní recenze,žádné přehnaně nadšené,ani obzvlášť záporné.Hned na úvod můžu s klidem říct,že HN nezklamal,byl přesně takový,jaký jsem si ho představoval a co jsem od něj očekával.Ta očekávání jsou pro každý výběr hotelu důležitá,tedy aspoň pro mě.A po zkušenostech z recenzí tady na Orbionu jsem velmi podezřívavý k přehnaně nadšeným reakcím.
Letěl jsem se svou ženou z Brna-Tuřan,dáváme Brnu přednost,jak to je jen možné,z prosté lenosti se trmácet jinam a také proto,že autem to máme na letiště 15min.,busem MHD 40min.Tentokrát jsme jeli tím busem,od domu č.78,na Řípské jsme přeskočili do 76ky.
Odlet do Taby byl určen na 10h. a tak na letišti jsme byli před osmou.Odbavení bylo bez problémů a zbytek času do odletu jsme pronudili v hale letiště.Náš let byl s mezipřistáním v Ostravě a až potom jsme letěli do Taby.Napřed jsme z toho Ostravského zdržení byli trochu rozladěni,ale celkem zbytečně,let se díky mezipřistání protáhl o 90min.
Rád pozoruji lidi,některé typy jsou obzvláště pozoruhodné a také ty turisty,kteří letí poprvé,celkem se dají lehce rozeznat.
Z Brna jsme odletěli na čas TS tentokrát nezklamal,ani při návratu ne.Do OV jsme letěli asi 30min, a já jsem měl dojem,že nemělo ani cenu vystoupat do letové hladiny,snad by mohla stačit výška tak 30m.Sotva jsme dostoupali,už jsme šli zase dolů.Měli jsme se ženou dobré místo,4 řadu a pěkný výhled z okna.Hned při nástupu mě zaujal jeden cestující,asi 55 borec s nastřeleným hárem se lepil na lidi a neustále žvanil,okamžitě jsme ho pojmenovali pan Lepenka.Smůla byla,že seděl přes uličku za námi a tam se nalepil na paní s dětskem a dul do ní celou cestu a zvuk se nedal vypnout.Neletěl sám,spolucestující jsem typoval na jeho nějakou příbuznou s dvěma dcerami,s těmi moc nemluvil,asi jim už všechno řekl,jeho rodina to určitě nebyla.Jen jsme se modlili,aby nejel s námi do HN,můžu prozradit,že nejel a my jsme za to byli pánbičkovi moc vděční.V OV jsme přistáli asi 10.30h. Ostraváci vystoupili a my jsme čekali na ty,Ostraváky,kteří s námi poletí do Taby.Pořád to vypadalo,že snad ani nikdo nenastoupí,i letušky se divily,že to těm Ostravákům tak trvá,klidně jsme mohli odletět z OV už v 11h.Trousili se po skupinkách,tady se mé ženě podařilo vyfotit pilotní kabinu,sice trochu z dálky,ale přece,letuška měla pindy,ale to bylo tak všechno.Lepenka se postupně lepil na lidi a po letuškách škemral občerstvení řka,že leká žízní,škoda,neleknul i když napít dostal až v luftě.Od kamarádky z Orbionu jsem věděl,že odlet z OV je určený na 12.30h.,letěla s námi její dcera Ketka s přítelem,ten si u mě teda nešplhl,ani nevím kdy nastoupili,ale seděli za námi o 4 řady dál.Po startu jsem se ně ohlédl a slyším Ketku, jak svému příteli říká „tam je Deny.“ „Kde?No tam“,ukazovala.A ten nezdvořák na to děl „ten dědouš?“No to mě teda dostal,za trest jsem se už na ně neotočil,to jsem je ale vytrestal,co?
Let proběhl,řekl bych standardně,jen Lepenkovic pubertální děvčata neustále počítala nýty na křídlech,aby se ujistila,že se éro nerozpadá a neustále provozovala černý humor o leteckých katastrofách,snad aby si dodaly odvahy.Když jsme vyjedli a vypili letecké zásoby,pan Lepenka si několikrát dal nášup,prý „když už jsme za to dali ty prachy“,půl letadla usnula a druhá půlka chodila na WC.Nad mořem si to potom „půlky“ přehodili.
V Tabě jsme byli na čas,odbavení šlo arabsky bleskově,za zmínku stojí postřeh,že už konečně čím dál víc turistů je informovaných o možnosti tzv. víza „Sinaj Only“ a využívá ho,dokonce i Egyptský úředník dává lidem možnost,pakliže už nemají víza zakoupená v CZ v CK.
Je neuvěřitelné,že o této možnosti naše CK turisty neinformují,proč asi?Potkali jsme tam 4člennou rodinu,která zaplatila za Eg. víza v CZ 1600czk a úplně zbytečně.
Před letištěm v Tabě už stály očíslované busy a delegáti nás směrovali podle toho,který hotel máme.Náš bus měl zastávku v Sonestě a potom už byl HN.Nuweiba není Taba a cesta tam trvá z letiště 105min.Má žena v buse vrhne a aby se tomu předešlo,musí sedět vpředu,chemie nezabírá.Vyprosila si místo za řidičem a já jsem seděl dvě řady za ní,vedle mě si sedla asi 25letá žena a podle zelené barvy mi došlo,že je na tom stejně jako ta moje.Ve strachu,aby si na mě neodložila, jsem napodobil Lepenku a rozpovídal ji,celkem to zabralo a do HN jsem dojel bez úhony.
Ubytování šlo jako po másle,bylo 19h.Eg.času,pokoje byly připraveny,bakšišné za lepší pokoj bylo zbytečné,ale i přesto se našel světák,který diskrétně do pasu vložil 10USD řka,že si chce vybrat,recepční bakšiš přijal a s kamennou tváří zalovil v připravených klíčích a jeden mu podal,borec se před svou ženou nafukoval,jaký je borec.Bydleli v bloku 2,ve 2 patře,my pod nimi v prvním.Pokoje byly standart,ale zařízené novým nábytkem a čisté,hlavně koupelna byla opravdu bez závad.Trochu jsme zápasili s trezorem,ale nakonec vše dobře dopadlo a my asi na 4 pokus sejf otevřeli.Nijak jsme nevybalovali, má žena je díky své práci posedlá bojem s bacily a tak než se můžu na pokoji čehokoli dotknout,musí to být postříkáno silnou desinfekcí.Na to byl ale čas až po večeři a první procházce k moři.
První noc jsme šli spát až o půl noci,byl zajímavý animační program a noční likvidace bacilů.
Optimisticky jsem si myslel,že v Hiltónu se lehátka na pláži nezadávají už brzy ráno,omyl i tam se házejí různé předměty na lehátka ráno vyhlédnutá,ba dokonce ručnikáři za předem podstrčený bakšiš sami ručníček na lehátko položí,tak aby si pan turista mohl po ránu přispat.
Hned druhý den,na schůzce s delegátkou jsme si zakoupili zásoby Antinalu a výlet do Jeruzaléma a využili jsme mimořádné nabídky a místo plánované středy jsme jeli už v pondělí.Ale o tom v cestopise „Jeruzalém“.
O koupání a pláži není co psát,obojí je nádherné a bez problémů a když si ještě vzpomenu na plážový bar má spokojenost je úplná.Jen co se týká potápění a pozorování podmořského života,tak to je trochu chudší,zažili jsme mnohem lepší podmínky,v Tabě např. v Radissonu.
Ale v každém hotelu nemůže být asi vše.V HN toho zase bylo víc něčeho jiného co stálo za to poznat.Velmi sympatičtí mi byli zahradníci,zelní nenápadní borci,kteří měli pořád co dělat a park podle toho vypadal,byl nádherný,viz má fotogalerie.
Stravování bylo vcelku jednoduché,ale zdůrazňuji velmi kvalitně zpracované a dobré.Výhrady bych měl snad jen k snídaním,každý den to samé,žádná změna,dost nudný výběr.Jídlo ale bylo neustále doplňované,nikdy se nestalo,že by po hodině oběda něco scházelo,ovoce,zelenina byla čerstvá a bylo ji dost.Mě zaujaly polévky,byly móóóc dobré.Jedli jste někdy mrkvovou???
Nejlepší byly večeře,tam si šlo bohatě vybrat.Personál byl spolehlivý a většinou velmi ochotný.Jen jeden číšník mi silně připomínal jednoho číšníka z filmu „Grant restaurant pana Septima“,podobně se klátil,měl neustále zasněný pohled,podezříval jsme ho,že si za dveřmi dá pár jointů než vpluje do restaurace.Velké plus HN je balená voda,najdete ji každý den v ledničce,dostanete ji na požádání všude,v restauraci,u plážového baru i v místním Mekáči.
Oproti jiným hotelům je to opravdu velká služba.Místní Mekáč mě mile překvapil,najdete ho za restaurací,je otevřený krátce po 11h. a zavírají někdy v podvečer.Opět velmi dobrá kvalita jídel.Tady se nalévá lahvová Stela,všude jinde se čepuje Sakala.Tady bych se chtěl zmínit o množství jídla konzumovaného turisty a zbytcích.Občas se na Orb.vyskytne názor,že se turisti v Eg pěkně přežírají,zatímco Egypťané trpí někde hlady.Mnozí našinci radí neplýtvat tam jídlem,nenechávat zbytky.Bylo opravdu poučné pozorovat arabské,snad Egyptské turisty jak zacházejí s jídlem,nepřeháním,když píšu,že je ani ve snu nenapadlo si nějak odříkat,nebo dojídat vše co si nabrali.Klidně si naložili všeho na několik talířů,porýpali se v tom a šli si nabrat další.Že by je při tom trápila myšlenka na své spoluobčany je evidentně ani nenapadlo a je se jich raději na to ani nešel zeptat. Po určitých vzrušených diskuzích tady na Orb. jsem si všímal malých dětí a jejich rodičů,jen jsem se zase přesvědčil o tom,jak nerozumné je brát do Eg.děti mladší 5 let.Zdůrazňuji,děti z EU,arabské děti od arabských turistů,to je zvláštní kapitola.
V letadle s dětmi žádný problém nebyl,ono také těch malých bylo opravdu málo.Ty malé se po pár dnech nudily,nebo byly „vařené“ z horka a dávaly to hlasitě najevo.Rodiče pak nervózně pobíhali kolem očividně bezradní,ale o to více rozladění.Někdo tu psal o dětských židličkách,tak to je opravdu na pováženou, v jídelně se na ni vystřídá několik dětí,ty jí i rukama „jídlo-pusa-stůl –židle“ se opakuje v různých obměnách.To nemluvím o tom jak vypadá stůl a podlaha pod dítětem.Po obědě se rodina zvedne a odejde,přijde číšník,“stelivo“ zamete,stůl utře hadrem a tím samým hadrem utře židličku a šoupne ji ke dveřím,kde čeká na další dítě.(„a vše zůstane čisté“) Mnohé děti jí špatně i doma,o stravovacích návycích raději nemluvit,co pak teprve v tak rizikovém prostředí,jako je Eg hotel.A to byla čistota v HN na dobré úrovni.
Faraón se v hotelu vyskytoval,ale ne nějak kriticky.Pochybuji však,že by se dětem z humanitárních důvodů vyhýbal.Pozorovat „vařené“ děti na pláži popisovat raději nebudu,i když byly pod slunečníkem,zažívaly muka.Později takové rodiny byly na pláži tak 2h.dopoledne a potom tak 2h.v podvečer.Jinak byli celou dobu na pokoji,kde se dívali na TV.
V HN byla různá směsice národů z EU a Egyptské rodiny.Chci zdůraznit,že ač bylo v HN nejvíc Rusů,nijak výrazně se neprojevovali a nelišili se od zbytku EU turistů.
Mile mě překvapilo i to,že i Egyptské rodiny nebyly nijak „hlasité“.Dokonce většina byla oblečena po Evropsku i vážené matky rodu měly běžné evropské šaty.Děti nelikvidovaly jídelnu a matky neochytávaly pečivo a jiná jídla,jak jsme to už zažili jinde.Snad jen jedinou výjimkou byl asi 5letý chlapec,podivných rozměrů a asi značné váhy,který si čekání na to až mu rodič donese ke stolu jídlo zkracoval tím,že olizoval solničku na stole.Napřed ji objížděl prstem,ten olíznul a zase jim přejížděl po slánce,pak si posolil ruku tu také důkladně olizoval,potom zvrátil hlavu a sůl si sypal rovnou do široké pusy,nakonec si několikrát celou slánku strčil do pusy,slastně mručel a koulel očima,byl to pohled pro bohy.Vyfotit jsem se to neodvážil,otec toho kalóska seděl naproti něho celou tu dobu a ani to s ním nehlo.Trpně jsme se ženou mysleli na ty turisty,kteří po této rodině zasednou ke stolu a případně si budou chtít něco posolit.
Večer se toho v HN moc nedělo,ale možná je to jen můj pohled,když o tom tak přemýšlím,mnohé ženy a dívky někde zúročovaly svá denní snažení,když postávaly a zubily se u různých kuchařů,ručnikářů apod.Mnohdy bylo až směšné to dívčí snažení ulovit domorodce,často jsem slyšel,ona,lámanou angličtinou „ráda sportuju,ty také?“ No co ji na to ten místní kuchař měl říct?U plážového baru seděly odrostlé ženy,které by u nás o barmana ani pohledem nezavadily,tady však bylo vše jinak,dokázaly tam prosedět v plavkách zařezaných kde se dalo a s nabídkou „vnad“ doslova položenýma na pultě,nebo je strkaly barmanovi pod nos,takže ten chudák kolikrát ani na pípu neviděl.No nevím,zda byl jejich lov úspěšný?
Animační programy byly nudné,umělec se mnohdy ani nedostavil,některé folklórní umělkyně ani nepředstíraly snahu o nějaký výkon,mnohdy se umělecké těleso ani nedostavilo,to potom večer zachraňoval místní pop star s pomocí poloplaybacku.My jsme chodili později na večeře,potom se projít na molo,tam bylo opravdu pěkně,z mola svítí světla do vody a mořská havěť se muže utlouct po pečivu z hotelové restaurace,krmit je zakázáno,no ale kdo by odolal tomu rybímu pohledu,že?Potom jsme zašli na folklórní vložku,tu jsme vylepšili přiměřenou dávkou alkoholu a tak k půlnoci šli spát. Jeli jsme do Dahabu za nákupy,už jsme tam byli před 3 lety a protože se tam nakupovalo dobře,zopakovali jsme si to,jen takové upomínky pro rodinu, je to zábava s nimi smlouvat.Vždy mám pocit,že jsem dobře koupil,i když tuším,že mě natáhli.Moc pěkná je cesta středem Sinaje.Je to půl denní zájezd a tak člověk stihne se dopoledne vykoupat v moři a večer pohodlně stihne večeři.
V HN je nádherný park,ale také dost vlezného hmyzu,kolem půl osmé večer probíhá zaplynování prostor před budovami,ale podezřívám tamní hmyz,že se na to vlastně těší a má to za jakousi kratochvíli, protože početní stavy hmyzí populace tím nebyly nijak sníženy.Večer doporučuji se trochu přestříknout repelentem.V místním parku byla hejna vrabců,podezříval jsem je,že jsou to ti samí,kteří u nás před časem zmizeli od popelnic a nějak se dostali do Egypta a tam už zůstali.Na lovení hmyzu kašlou,somrují v místním Mekáči a opravdu nevypadají podvyživeně.
Povalování na lehátkách na pláži zpestřuje pozorování trajektů,které šmejdí sem a tam z přístavu Nuweiba.
Těch 11 nocí uběhlo víc než rychle a byl tu poslední den pobytu,turisté letící do Brna měli odjezd z HN v 2.15 ráno,chvíli jsme čekali na mikrobus a vyrazili z HN,poslední ohlédnutí a HN je už minulost,to je život.Na letiště v Tabě jsme dorazili v pohodě,ale po vystoupení přišel šok,před letištní halou se tlačilo tak 500 lidí,všichni k odbavení.Byli tam Taliáni letící do Ancony a skupina Čechu letících do Prahy a naše skupina do Brna a Ostravy.Čekání na odbavení bylo děsně dlouhé,ani se mi nechce o tom psát.Mnohým čekatelům „zpestřoval“ čas čekání pan Lepenka,který se v hale zjevil.Ten byl nesmrtelný,dul i do Taliánů a ti,i když mu nerozuměli, postupně zelenali a s výmluvou,že se jim převaří makaróny,mizeli po čtyřech mezi provazy jak lasičky,tašky uvázané za nohy.
Odbavení se tak táhlo,že na nástup do letadla jsme měli půl hodiny.Jeden Ostravák,viditelně ojíněný alkoholem začal nadávat Eg.policajtovi,ten z jeho slangu porozuměl slovu „bordel“ a chystal se na to reagovat.Předešel jsem ho a dotyčného „hrdiny“ jsem se optal,zda chce abychom si všichni kvůli jeho blbosti odložili let o několik hodin.Hrdina mi udělal přednášku o české stádnosti,ale stáhl se a policajt byl spokojen.Letištní bus nás celých 20m odvezl do připraveného letadla a než jsme se nadáli,Taba byla pod námi a my zamířili k Brnu.Let proběhl bez problému,posádka s námi doletěla až do Brna,nikde cestou neopustila letadlo a krásně zlehýnka s námi dosedla na letišti v Tuřanech.Zatleskali jsme posádce i sobě a opustili letadlo.Venku zaskučel severák a nám bylo jasné,že už jsme skutečně doma.
Epilog:
Před letištěm se turisté rozprchli,někteří se nechali za nemalý peníz odvézt taxíkem,
mnozí měli na parkáči své auto,pro některé si přijeli příbuzní,
někteří využili MHD.
Jen pro pana Lepenku přijel speciální bílý neoznačený mikrobus.
Kam ho odvezl se už nikdy nedozvím.

další cestopisy
Komentáře
14
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
ANNAZUZA 25.12.2010 12:02
 

Moc hezké a výstižné. S vaší paní byh si rozumněla - jakou že to používá desinfekci ve spreji?
Jedu ta v dubnu, byli jsme tam loni a je to příjemná relaxační dovolená. Bezbřehá, široká , hluboká a všeobjímající nuda - ale to je přesně to co si přeju.A je fakt, že ti rusáci se tam chovali o fousek líp, než jinde. Letiště v Tabě je fakt síla, ale musí se to vydržet. Už se těším.

ivanab 24.08.2010 12:46
 

Moc hezké :-) Vrátili jsme se včera, tak mi přišlo, jako bych se tam znovu ocitla :-)
Jen co se týče hmyzu, potkali jsme asi tři mouchy a jedno "cosi" obrovitých rozměrů, co si sedlo na moji dceru :-)
S podvyživenými vrabci v Mekáči jsme doslova museli bojovat o talíře :-)

  • Anonym (1)
Kimi 23.08.2010 12:47
 

No, ja nevim, jestli Ostravaci zdrzuji Brnaky pri ceste tam nebo Brnaci Ostravaky pri ceste zpet :-D :-D :-D Co myslis? Kazdopadne jsme na tom stejne, mensi vyber, vyssi ceny a zkracena dovolena o dva dny. Praha odlitava v noci a prilitava taky vetsinou pozde. Vy jste byli dopoledne doma, vstavalo se kolem dvou, ze:) Kazdopadne mam letaliště taky blizko domova a do Praglu se mi cetovat nechce. Jinak nepomlouvej letiste v Tabe. No a co, ze je velke jako obyvak, koukni na latistni budovu ve Smolensku :-|
http://img.blesk.cz/img/1/full/588431_polsko-smolensk-letadlo-letiste-kontrolni-vez.jpg

  • Anonym (1)
ja-hoda 22.08.2010 17:30
 

Deny, hezky se to četlo. Občas s námi vyráží na dovolenou kamarádka, která už tam i myla balkónové dveře a okno. Rotuměla by si s Tvou paní :-P :-P

Deny 18.08.2010 19:06
 

amatér,nevešli,před halou (to je ovšem přehnané označení pro ten krcálek) stálo asi tak 150 lidí v hale bylo tak 300 lidí a do prostoru pro odbavené se hnalo zase tak 150 lidí.Silně mi to připomínalo povídku Š+ G „Moje jízda tramvají“.Lidi se tak cpali do haly,že zase ti co byli vevnitř tou samou rychlostí zase z haly vypadávali.WC na letišti Taba je ovšem velmi honosné označení pro místnost,kde je vedro a otřesný,nepojmenovatelný smrad.Letiště Taba to je děs.
Všem děkuji za slova uznání pro mé tak,mizivé schopnosti napsat pořádný cestopis,panem Lepenkou jsem se to pokoušel vylepšit.Ale přísahám,pan Lepenka skutečně existuje,vážně,opravdu. :-D

amatér 17.08.2010 22:32
 

Ještě se chci zeptat, jak jste se při návratu vešli do odletové haly? Loni nás obavovali současně do 4 odletových destinací, nevešli jsme se všichni ani do odletové haly a WC bylo v rekonstrukci :-D . To byl teprv adrenalin. V Praze pak na nás čekali turisté, kteří letěli 4 hodiny před námi, protože jim zapomněli naložit kufry a ty pak přiletěli až naším letadlem.

  • Anonym (1)
Baru 17.08.2010 22:29
 

místy jsem se perfektně bavila, tvoje obrazotvorné vyprávění mě okamžitě přeneslo o těch pár tisíc km na jih, jako bych tam byla...

  • Anonym (1)
amatér 17.08.2010 22:26
 

Pěknýý a pozdravuji ženu. Taky mám úchylku, dřív jsem hubila zákeřné bakterie Savem, teď u nás frčí Sterilium. Hubí spolehlivě a rodina neremcá páč nesmrdí.

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
Evííík 17.08.2010 19:25
 

Díky za pana Lepenku :-D , to by byl cestopis o dost kraší, a to by byla velká škoda ;-) :-D :-D .

  • Anonym (1)
Elvíra 17.08.2010 06:26
 

:-D Pobavila jsem se hned po ránu...pan "lepka", "lovkyně" ;-)

  • Anonym (1)
hojsadlo 16.08.2010 23:45
 

Deny príma-skoro jsem se tam viděl s vámi :-D
už jen přeložit do hantecu a můžeš to dát do brněnského večerníku nebo raníku ;-)

  • Anonym (1)
Evelína 16.08.2010 23:16
 

Super :-) :-) před spaním jsem se ještě zasmála a můžu jít do hajan snít o krásné dovče v HN.

  • Anonym (1)
vlíčátko 16.08.2010 23:06
 

Bezva počteníčko, už se těším se na Jeruzalém! To hnusné noční vstávání a ještě asi hnusnější čekání na odbavení na cestu domů do Prahy nás také s největší pravděpodobností v září čeká, ale přesto se už moc a moc těším!

badawi 16.08.2010 22:57
Zpět na všechny diskuze