A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

JAK JE TO S TĚMI STRAŠLIVÝMI MUSLIMY...

Jen asi 2 poznatky, které se mnohými i některým moc vyplatí

1/ jsem postižený, a proto jsem čekal na reakce „necivilizovaného světa“. Takže pokud šlo o mého tátu, snažili se ho samozřejmě; jak bývá zvykem; v každém obchodě „ošidit“, nastalo vždy dlouhé smlouvání, nakonec byl táta nadšen, jak to usmlouval a nakonec stejně vždycky zaplatil o polovinu víc. No znáte to… Ale pokud jde o mne, jednou mi dal dolar a poslal mne pro pohled do minimarketu v * hotelu. Vrátil jsem se s pohledem v jedné ruce a dolarem v druhé (nerozuměl jsem jim); tátovi to přišlo divné a vrátili jsme se tam. No o dozvěděli se, že jsem ten pohled dostal jako dárek, protože korán výslovně přikazuje konat dobro vůči lidem mého typu a navíc za to slibuje (nevím jaké) posmrtné slasti - a až od teď jsme začali registrovat, že mně osobně nabírá jídlo šéfkuchař, manager hotelu se mně osobně vždy přijde zeptat, zda je vše v pořádku, každý se na mne usmívá, v každém obchodě mi dají malý dárek, pohladí mne, prohodí pár slov, usmějí se…

To se týkalo jen mála z vás, a proto pro ty ostatní rada číslo

2/ Arabové jsou lidé a pokud se k nim jako k lidem chováte, snesou vám modré z nebe. Naprosto konkrétním příkladem jsou Rusové, kteří vedeni stálým velko-sovětsko-všemocným pudem hovoří zásadně rusky, vykřikují, rozkazují, jednají s kýmkoliv tmavé pleti jako s podřadným sluhou - a nikdy ničeho nedosáhnou. Jen a jen obstrukcí.
My jsme se naučili pár základních arabských frází („dobrý den“, „prosím“, „děkuji“) a to společně s úsměvem a podáním ruky pokaždé stačilo na všechno. Např. na výměnu pokoje za jakousi rezidenci přímo u moře s obrovskou terasou, na výměnu povlečení podle potřeby několikrát během pobytu, na „vytažení z fronty“ (např. na ranní omeletu) a přednostní obsloužení, na donešení/zajištění něčeho, co už údajně nebylo…

Dejte na mne - a napište, jestli jsem měl pravdu!

další cestopisy
Komentáře
51
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Andrea
05.12.2012 20:23 89.102.16.***
super čtení  

je to moc zajímavé čtení a z jiného úhlu podaný pobyt v cizí zemi s velmi odlišnou kulturou. :-)

  • Anonym (1)
Vodnik morsky 27.03.2011 09:07
 

Nadherne napsane, kez by si to precetli vsichni ti skarohlidove, co maji informace jen z Novy a mysli si, ze muslim = terorista a zly clovek. Dekuji za ten krasny clanek! Pises opravdu moc hezke cestopisy!

  • Anonym (1)
pavlasek 09.08.2010 15:49
 

ahojík...musím přiznat,že stebou souhlasím co se týče rusky mluvících turistů...já osobně egypt velmi zbožnuji..a myslím si že není muslim jako muslim,jsou to fajn lidičkové...miluju je!!!a hlavně jejich kulturu ;-)

Jolik 29.06.2010 01:41
 

Jindro, máš nádherou duši. ;-)

Martina1970 27.06.2010 11:03
 

a zabudla som samozrejme dodať, že potom, ako som objavila stránku orbion.cz, tak určite naša najbližšia dovolenka bude v egypte, i keď na turecko nedám dopustiť, ale egypt je len egypt a zase troška iná exotika, kultúra a tak. !!!

Martina1970 27.06.2010 10:51
 

ahojky TABA !!! tvoj cestopis - teda skúsenosť z ciest je obdivuhodná. píšeš, že si postihnutý a preto aj ja vkladám komentár. mala som syna, ktorý mal bohužiaľ rakovinu mozgu a dožil sa len 12 rokov - za ten včas, však okolo seba spoznal veľa milých a dobrých ľudí a aj napriek tomu, že už 7 rokov nie je medzi nami, dosť ľudí si na neho spomenie, či sa ma na neho opýta !!! vždy nám dokázali čo i len málo pomôcť a to aj napriek tomu, že sme kvôli jeho chorobe viac-menej cestovali len po slovensku - skôr výlety.
a ešte jeden postreh. minulý rok sme boli v turecku. spomedzi asi 800 rusov a nejakých 20-30 slovákov a čechov, som mala pocit, že som na celej dovolenke sama, nakoľko vždy a všade sme všetkých pekne pozdravili s úsmevom na trávi, ako sú slováci zvyknutí. vždy a všade sme boli milí a snažili sme sa o trpezlivosť, zhovievavosť a hlavne sme boli vďační zato, že sme mohli v kľude oddychovať aj napriek tomu, že rusi boli hluční, v jedálni po nich ostal len neporiadok a chaos a občas bolo treba kde-tu vystáť nejakú radu !!! po ôsmich dňoch dovolenky sme sa išli rozlúčiť s personálom a animátormi, za všetko im pekne poďakovali a podali ruku a oni hneď, že sme boli super hostia, že nás domov nepustia a pod. hneď ma to zohrialo pri srdci - oni nás normálne mali radi a tak na nás aj pozerali, keď sme občas z jedálne chceli zobrať synovi na izbu nejaké to ovocie - u nás nebol problém, ale rusov posielali naspäť, vraj sa to nesmie a pod. pekné, čo ??? naozaj mám krásne spomienky nielen na miesto pobytu - more, hotel a nádhernú záhradu, ale aj na ľudí, ktorí sa o nás krásne starali !!!
milý TABA, prajem ti ešte veľa veľa krásnych zážitkov z ciest a veľa veľa zdravia a šťastia na ľudí v tvojom okolí, pá, martina :-) :-) :-)

Martulan 24.05.2010 21:47
 

Souhlasím s tím, že pokud chci, aby se ke mně někdo choval slušně, musím se k němu tak chovat také - nevidím důvod, proč se na dovolené mračit na personál, nebo se chovat nějak nadřazeně. Myslím, že slušně a s úsměvem se dá dosáhnout víc než dohadováním se a hysterickým výstupem. A nemívám problémy, vždycky se k nám všichni chovali slušně a k dětem mile (dvě blonďaté holčičky :-) ).
PS : Loni jsme po příjezdu požádali o pokoj někde uprostřed areálu (podpořeno bankovkou v pasu), protože jedna z dcer má menší problém s nožičkami, aby nemusela moc pochodovat a bylo všude blízko. Dostali jsme pokoj spíše dál než blíž, ale zase rodinný - příplatkový, tak teď nevím, čím to bylo. Ale možná že delegát správně neprezentoval o co nám jde. Každopádně jsme si jej nakonec nechali, protože ty dvě ložnice nám stály za tu trochu posilování při poponášení :-D

holubička74 22.05.2010 15:17
 

PS- taky většinou stačil jen úsměv a kvůli dětem, které mimochodem znají slovíčka děkuji a prosím jen česky, ale znají se mohli přetrhnout. Jo jo se slušností nejdál dojdeš :-) :-) :-)

holubička74 22.05.2010 15:13
 

Jindro, musím Ti dát zcela za pravdu. My máme syna s postižením, které na něm není na první pohled vidět. Zpočátku nás v hotelu dost obtěžovalo nabízení různých atrakcí pro děti. Pak jsem jednou upozornila, že syn je nemocný a že tyto atrakce nemůžeme absolvovat a od té doby se k nám chovali velice pěkně, všude. Pravda přisuzovali jsme to tomu, že máme jěště malou dcerku a že je pro ně rodina to nejdůležitější. Až po přečtení Tvého cestopisu jsme si tak nějak uvědomili, že to vlastně mohlo být i jinak. S pobytem v Hurghádě jsme byli moc moc spokojeni a usoudili jsme, že do Chorvatska s napakovaným autem i přesto, že je označené invalidou už raději ne. Finančně to vyjde nastejno a v Egyptě je větší pohodlí. Nepopírám, že jsem se v loni bála jak zvládnem se synem letadlo a co když bude nějaký problém, jak se domluvím adt. Letos se bojím taky, to bych asi nebyla máma, ale už míň. Mám seznamy seznamů, abych nezapoměla hlavně nějaké léky. Na dovču se sice připravujem dloooouho dopředu, ale ta pohoda a ochota v Egyptě nám zase na dlooouho dobije baterie. Přeji Ti spoustu nádherných zážitků a s pozdravem Holubicka. :-) :-) :-)

jana a petr 20.04.2010 08:39
 

Ahoj Jindro,přečetla jsem úplně všechno,super čtení..

yotanka 04.04.2010 11:37
 

Moc hezký příspěvek. Já žiju třetím rokem v SAE a stále se divím, jak dvě tak různé a bohaté společnosti - islámská a naše evropská, jsou si sobě tak vzdálené. No řekněte, kdo vám kdy v naší zemi vysvětlil, co je skutečný islám? Jen sbíráme střípky negativ z médií a vytváříme si sami podobu dokonalého muslima. Já mám velice dobré zkušenosti ze všech možných koutů islámského světa. A pokud mám nějaké negativní, tak dnes vím, že jsou od lidí, kteří podle islámu nejednají. Je mi hluboce líto, že máme pro islám tak zakořeněnou nenávist.
P.S. špatnou zkušenost mám s rusákama i tady v Emirátech - hodně Rusek do Dubaje jedí za prostitucí. Muslim nás neumí odlišit, takže všechny Evropanky jsou vlastně prostitutkama - takto to chodí prakticky.

dagmara 24.03.2010 12:24
 

Ahojky
Tiež s Tebou súhlasím. Bola som v Eg. 6x a je to presne o tom.
Prajem pekný deň :-P

HonzaH 21.03.2010 21:00
 

Jindro, je to napsané od SRDCE.
Jen ti Rusáci . . ? Nemyslíš, že ta mentalita, o které píšeš, je spíše mentalitou velkých národů ? . . USA, Německo, Francie, . . ???
.
.
.
a proč teda ti Arabové nenávidí náš technický a spotřební svět, když jim stačí jen podat ruku a usmát se na ně ??????

magda.k 18.03.2010 14:59
 

Jo, dobře napsané, jenom škoda, že to neví taky ti Rusáci :-( - to by byla hned lepší dovolená bez jejich řevu a arogantního chování ;-) ....

Zafod Biblbrox 21.01.2010 11:57
 

ad 1) Souhlasím.
ad 2) V Marsa Alam jsem se dostal do konfliktu s Rusy. Teda až s tím čtvrtým. Prvním i druhým jsem se nechal předběhnout ve frontě na večeři a třetímu jsem přenechal svou židli u stolu. Nakopl jsem tedy až toho čtvrtého. Bylo mi ale divné, že nerozumí mým ruským nadávkám,ale pomyslel jsem si, že mám chybný přízvuk.Nakonec se ukázalo, že to byli Gruzínci, kteří vycestovali do Egypta s podporou EU. Byl to sám ... švili.
Ponaučení: né každý lump je Rus. :-)

Zpět na všechny diskuze