A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Káhira a Luxor

Země obestřená záhadami a tajemstvím, plná kontrastů, země žhavých saharských pouští i životodárného Nilu. Země pyramid, slavných faraónů, a fascinujícího podmořského světa.

Káhira a Luxor

V Egyptě naleznete bezpočet unikátních historických památek nevyčíslitelné hodnoty. Dýchne na vás historie stará několik tisíc let. Fascinující němí svědkové minulosti jsou rozeseti jako diamanty po obou březích Nilu – od pyramid v Gíze, přes Údolí králů až po Asuánskou přehradu. Káhirské museum je místo, které si nesmíte nechat ujít, zabere vám alespoň jeden den času. Vstupné činí 50 LE a 100 LE za mumii. V muzeu se nesmí fotit ani filmovat a Vaše přístroje si musí nechat v nekryté boudě u policistů (doporučuji je tedy radší nechat v hotelu). Zahradu muzea si můžete kdykoli projít bezplatně i s foťákem. Gíza se nachází poblíž Káhiry. Je zde soustředěna řada památek na jednu z nejstarších civilizací. Prvním faraónem, který si vybral místo na královském pohřebišti v Gíze ke svému poslednímu odpočinku, byl slavný Cheops, který tak stvořil největší stavbu všech dob (Cheopsovu pyramidu). Na pyramidovém poli v Gíze se nachází tři velké pyramidy, které postavili tři faraóni ze 4. dynastie (v letech 2639-2454 př. n. l.). Cheopsova pyramida je vysoká 138 metrů (původně dle výpočtů sahala až do výše 146,6 metru). Byla jedním z divů světa a překonává lidské chápání. Egypťané v té době totiž neznali ani koně, ani kolo. Cheopsova pyramida vážící přes 6 miliónů tun tedy mohla být vybudována jen s pomocí ramp, pák a saní tažených voly. Celá byla původně obložena bílým leštěným vápencem.Cheopsova pyramida vždy vzbuzovala úžas a úctu. Složitý systém místností v podzemní i nadzemní části patří k vrcholným dílům staroaroegyptského umění. Králova komora, v níž byl faraón pohřben, byla celá postavena z červené žuly. Díky důmyslné konstrukci přečkala více než čtyři a půl tisíciletí bez vážnějších poškození.Chefrénova pyramida je vzdálena 160 metrů od pyramidy Cheopsovy a Menkaureova pyramida leží 200 metrů od Chefrénovy pyramidy.
Za vstup do komplexu zaplatíte 50 EL a dále sumu 100 LE + 30 LE + 20 LE za vstup do jednotlivých pyramid. Muzeum, jižně od Chufuovy pyramidy, Vás přijde opět na 20 EL, fotografování filmování je zde zdarma. Prohlídky probíhají denně od sedmi ráno do půl osmé večer.Po kratší procházce se nachází Sfinga,která představuje sochu ležícího lva s hlavou muže. Nalézá se hned vedle Cheopsovy pyramidy a pozorně střeží město mrtvých. Sfinga, kterou nechal postavit faraón Chefrén, měří na výšku 21 metrů a na délku 17 metrů. Tělo bylo pomalováno načervenalou barvou. Nos Sfingy se postupem času částečně odlomil. Většinu času byla ve starověku zasypána pískem.
Po navštívení místní papyrusové dílny a výrobny parfemu,je načase se rozjet do Luxoru. Tam se nachází Údolí králů ,které sloužilo jako pohřebiště faraónů od osmnácté do dvacáté dynastie starověkého Egypta. Nachází se na západním břehu řeky Nil naproti Luxoru pod vrcholkem hory El-Quorn. Bylo zde pohřbeno přes šedesát významných panovníků a vysokých státních úředníků. Většina hrobek je přístupná veřejnosti. Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla starověkému Egyptu. Byla dcerou Thutmose I. a manželkou svého nevlastního bratra Thutmose II. Tato žena nechala zbudovat jednu z nekrásnějších staroegyptských památek. Chrám královny Hatšepsut je zčásti vytesán do skalisek, takže působí, skoro jako by jej vybudovala samotná příroda.V Luxoru jsme navštívili
Memnonovy kolosy.Jsou to impozantní sedící sochy (nebo spíš zříceniny soch), každá z jednoho kusu pískovce, vysoké necelých 18 metrů a představující Amenhotepa III. Jsou vskutku působivé, jiný název je ani nevystihuje… Poslední zastávka v Luxoru byla v chrámu Karnak.Je to vlastně celé chrámové město (nebo spíš jeho zříceniny) budované mnoho staletí, v době od roku 2000 do roku 30 př. n. l.. Je proto až udivující, že spousta staveb je dodnes nádherně zachovaná!
Připravte se na to, že do chrámu v Karnaku vstoupíte, stejně jako do chrámového komplexu v Luxoru, alejí sfing. Cestu k prvnímu obrovskému pylonu jich vroubí 40. K této aleji sfing připlouvala loď Amóna- Réa.
Snad nejúžasnější z celého Karnaku je Velký sloupový sál! Je obestavěný mohutným druhým a třetím pylonem a čítá 134 sloupů na ploše velké 102×53 m! Atmosféra, která z tohoto místa čiší, se dá jen těžko popsat. Procházíte se ohromným kamenným lesem tyčícím se vysoko nad vaše hlavy a asi jen těžko vnímáte všechny ty úžasné rytiny zdobící sloupy po celé své ploše. Je to úžasná podívaná. Hra světla a stínu v rytinách je až neskutečná.
Posvátné jezírko je vodní nádrž v areálu Karnackého chrámu. Má rozměry zhruba 200×117 m a kněžím starověkého Egypta posloužilo k mnoha účelům. Bylo to místo pro rituální očistu kněží, dějiště slavnostních procesí na člunech spojeným s uctíváním bohů a nebo jako rybník, kde plavaly posvátné Amónovy husy. Hned vedle posvátného jezírka se nachází žulová socha velkého skarabea. Zřejmě kolem ní uvidíte dokolečka pochodovat turisty. Ne, nemyslete si, že se zbláznili! Uvidíte, že se tam za chvíli budete motat s nimi! ˘ Na tohoto skarabea se totiž váže pověra:

3× obejít skarabea znamená štěstí, ovšem 7× obejít už znamená do roka se vdát a mít dítě. Takže – pozorně počítejte, než se pustíte do dalšího kolečka – hlavně dámy, pokud jste již vdané! . Po zdlouhavé a úmorné cestě se vracíme zpět do hotelu La Pacha Resort v Hurghádě a těšim se na potápění v moři.Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na celém světě. Vzhledem k tomu, že se nachází relativně nedaleko od Evropy, patří mezi vůbec nejnavštěvovanější potápěčská místa. Prvořadým lákadlem je značné množství korálových útesů a bohatství tamního podmořského života. Rudé moře, místní korálové útesy a vraky potopených lodí tak každým rokem lákají tisíce potápěčů z celého světa. Nyní,když s odstupem času vzpomínám na cestu po Egyptě,tak si uvědomuji,že na všechny útrapy,vedro a únavu,jsem dávno zapomněl a zůstaly jen neskutečně krásné vzpomínky prožité s mojí rodinou.

další cestopisy
Fotoalba
albumimgj0099742

Káhira a Luxor

20.06.2008
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@