A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Nefertiti 5 - 1.díl

Týden narvaný zážitky následovaný týdnem pohody u moře aneb z Asuánu do Káhiry.

Vloni, když jsme v srpnu trávili krátkou dovolenou na neskutečném písku chorvatského Loparu na Rabu, jsme narýsovali hrubý plán na letošní dovolenou: Egypt – Nil.
V prosinci jsem začal „okukovat“ webové nabídky cestovních kanceláří a bylo jasné, že to vyhraje Exim – po vyhodnocení 15-ti denních zájezdů (když už, tak už) to vyhrála Nefertiti 5.
Původní plán byl vytrvat co nejdéle a šáhnout po lastíku tak, jak jsme to činili v případě dvou posledních Tunisů doposud: znali jsme termín dovolené a navštívili cestovku max.týden před odletem, ale díky vývoji světové ekonomiky to dopadlo jinak.

Vánoce 2008 mi kromě každoročního přejídání a příjemné rodinné pohody u TV přinesly první díl Řeky bohů a Zamarovského Historii Egypta. Tím se pro mě poté změnila pravidla trávení volného času a já si vzpomněl na dobu, kdy byla moje partnerka před rokem duchem někde daleko… Navštívit starověký Egypt – místa, kde se procházel nejen románový Taita se stalo i mojí touhou.

V únoru, v době trvání veletrhu Go! Jsme navštívili brněnskou pobočku Eximu a zanechali tam po vyhodnocení tří variant slev (12% Go, speciální nabídka CK a sleva díky zdravotní pojišťovně = Go vyšla nejlíp – sleva cca 6.000,-) zálohu na termín 31.3.–14.4.2009, AI 5*.

Od té doby jsem začal shánět na webu informace a těch se mi ponejvíce dostalo právě na Orbionu. Je to trýzeň vědět tak „dlouho“ dopředu termín a čekat… Sice ne přímo od účastníků stejného zájezdu, ale spousta zajímavých informací obohatila moji představu o co go. Našel jsem i pochopení pro ty, kteří sebemrskačsky stříhají metry v sekci „Tak za kolik to mate?“, která počtem příspěvků vede nad ostatními a přispívá do ní snad každý masochista. Přes den mapuji na diskusích nové příspěvky, i přes to, že se tam letos již nic převratného nevyskytuje. Nejdůležitější zjištění je to, že nikdo nepíše záporně o poznávačkách a Egypt je oproti nám známému Tunisu hodnocen vcelku kladně.
Již od začátku března sleduji i lety našeho letadélka OK 6058, kterým se i my za pár dní proletíme za poznáním a odpočinkem (Nefertiti non speciál je 7 dní cestování a 6 dní povalečství).
Již mne to pohltilo úplně a snad se do odletu nevyskytne žádná překážka k našemu poznání.
Nevyskytla - je úterý 31.3.2009 11:00 a jsme na letišti v Brně-Tuřanech. Už jsem si myslel, že kvůli nám tam byly televizní štáby a lidé od tisku. Ne, on hejtman měl něco důležitého na srdci. Navštívili jsme duty free kvůli parfému, ale nechali se ukecat na nechutně levné pomocné léky proti faraonovi.

Následuje běžný a již mnohokrát opakovaný popis letu, ale pro úplnost nemohu jinak.
Dále se nebudu zabývat historickou hodnotou památek a jejich historií – od toho jsou jiní… Měl jsem v úmyslu popsat harmonogram našeho zájezdu, kterých zde moc není.
Fotogalerie je na mém profilu.

Letadlo A321 přilétlo včas, ale díky neznámé technické přestávce byl nástup do letadla a start opožděn o 15 min. Spolu s vracejícími se Ostraváky, kteří se navzájem dohadovali v líčení moc nebo akorát větrného počasí v HRG jsme za 20 minut přistávali v Mošnově. Uběhlo to jako voda a už jsme se zase občerstvovali u baru letištní haly. Opět jsme nabrali pár minut sekeru a ve 14:30 se odlepili z ranveje směr HRG.
Po půlhodině letu jsme dostali teplý oběd v podobě kuřecího soté, moučníku a výběru studených nápojů. Po chvíli následovala nabídka kávy nebo čaje a na závěr palubní shop, který byl kupodivu u alkoholu o pár korun ještě levnější než duty free na letišti. Na LCD monitorech nám bylo přehráno několik kilometrů pomačkaných pásek, ze kterých jsem málem dostával oční tik. Palubnímu personálu kvalita reprodukce ale vůbec nevadila, takže je možné, že ji ocení ještě několik příštích generací tímto letadlem cestujících.
Překvapilo nás, kolik spolucestujících má urologické (či snad již chytli faraona?) potíže, neboť celou cestu stály fronty na 4 WC. Nepřekvapilo nás, že většina těch, co seděli u okénka jej zatáhli sluneční clonou a pospávali nebo si četli a nevěnovali se kpt.Králikem avizovanému pohledu na Srbsko a Řecko. Po několika předešlých letech s tuniskými společnostmi, jsem kvitovali česky hovořící palubní personál a kdykoliv požádat o doplnění nealka, kávy nebo čaje.
Po 3 hod. letu jsme přešli na nižší letovou hladinu a viděli přes hlavy spolucestujících pohoří oddělující pobřeží Rudého moře od údolí koryta Nilu.
Přistání bylo jako do peřinky a následoval převoz autobusem do odbavovací haly. Zde již čekala skupinka zástupců egyptského partnera Eximu, kteří nám vlepili do pasu víza a poté následovalo pasové a celní odbavení. Nejdůležitější byl ale na závěr stařík, který kontroloval u východu, že máme ve vízu vstupní razítko.
Nasměrováni jsme byli na parkoviště autobusů, kde jsme byli podle hotelů usazeni do jednotlivých busů a minibusů.
Již na letišti jsme poznali, že Italové jsou v troubení žabaři. Náš letištní bus se s jakýmkoliv protijedoucím povozem zdravil dvojím zatroubením. Hotelový bus na sebe zase před každým protijedoucím vozidlem upozorňoval zběsilým blikáním dálkovými světly, zatímco většina aut nepoužívá světla vůbec nebo jen obrysová (vždyť existuje veřejné osvětlení a navíc svítil měsíc!)
Na náš první hotel Prima Life Makadi Resort jsme dojeli z letiště cca za 45 min. Po příjezdu jsme museli nechat kufry před vstupní halou, projít přes bezpečnostní rám (který každému stejně pískal - ty rámy mají všude ve veřejných budovách, hotelích, lodích jako povinnou výbavu a pískání většinou nevěnují pozornost) k recepci, kde jsme zase byli děleni (pobyt/poznávací) a po odevzdání přihlašovacích dotazníků jsme ve 20:00 obdrželi klíče od pokoje. Potom zpět ke kufrům, kde si nosič na kufry napsal číslo pokoje (v našem případě u jednoho kufru chybně) a odtud na začátek vnitřní hotelové zahrady, kde nám hotelový asistent anglicky vysvětlil kde co je. Pak si od nás vybral všechny klíče a v houfu jsme se přesouvali k jednotlivým částem komplexu, kde každého jednotlivě ubytovával (bakšiš), zatímco ostatní stáli venku a čekali, až se na ně dostane.
Díky známým, kteří zde již týden bydleli (byli na podobné poznávačce) a čekali na nás, se nám dostalo popisu jejich putování při lehké večeři cca ve 21:30 – chvíli před uzavřením jídelny. V tomto hotelu bývají rybí dny, což bylo zrovna dnes, takže mořské potvory v mnoha provedeních a pro ty, co je nemusí byly mj.kuřecí špalíky, spousta zeleniny a moučníků. Rozlévané pivo, víno, klasické postmixy. V baru hlavní haly pak míchané alko a nealko nápoje, káva, vinné střiky a sangria (tyto dva poslední nápoje pro všechny zdarma).
Tak jsme zde ještě chvíli poseděli, ale únava již nabírala obrátky, tak jsme šli na pár hodin spát. Pokoj jsme měli kousek od pláže, vybavený moderním nábytkem, TV, lednicí, rychlovarnou konvicí (čaje a rychlorozpustná káva k dispozici) a sušákem vlasů, na chodbách zásobníky s vodou, prostě *.

další cestopisy
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@