A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Potápění v Egyptě (2004)

Bez potápění v Egyptě jsme vydrželi sotva půl roku a už jsme se letěli opět potápět, tentokrát na rodinou dovolenou.

Potápění v Egyptě (2004)

Červenec 2004

Potápění s Amirem se nám líbilo a domluvili jsme si další potápění opět s ním. Ústní domluva anglicky většinou nedělá Egypťanům problémy. Jejich „odposlouchaná“ angličtina jim pro rozhovor stačí a většinou nepotřebují znát tvary minulosti sloves. Psaní latinkou jim činí drobné problémy a často píší foneticky. Proto na můj poněkud obsáhlejší e-mail Amirovi jsem dostala SMSku: „My frand, com here and I dispous all. I wet u.“ Chvilku jsem přemýšlela co mi vlastně Amir píše a Martin byl také zvědav, co že mi to chce Amir udělat?

Amir pracoval pro centrum DiveAcademy (hanka@magnetica.sk) a proto jsme si potápění domluvili s touto základnou. Ale Amir se s námi potápěl jediný den a pak už jsme jej neviděli. Na základně byli i další kamarádi z prosince: Waleed a Hany. Jezdili jsme opět lodí Saradivers, jen vypadala poněkud omšeleji, jak by ne, stále na moři. Základna DiveAcademy se stala na další dva roky bází našich dovolených v Hurghadě. Kvůli nepotápějícímu se zbytku rodiny jsme chtěli ubytování o trochu pohodlnější než minule prostý hotel El Arosa. Nechtěli jsme zkoušet neznámé prostředí a zvolili jsme protější hotel Sand Beach. Nepotápěči z naší rodiny se samozřejmě zajímali o výlety lodí a šnorchlování, ale také výlety po památkách. Červencové vedro výletům příliš nepřeje, přesto náš synek a hlídací babičky viděli pyramidy, Sfingu a Káhiru, Luxor a Údolí Králů, i vyjížďku Toyotou Landcruiser do pouště.

Vrak výletní lodi Susana

Tento vrak je také někdy nazýván Excalibur. Většinou se tvrdí, že šlo o výletní loď na jaké se vyplouvá za potápěním. Někdo tvrdí, že je to rybářská loď. Možná to byla rybářská loď přestavěná na výletní. Každopádně se potopila po požáru na palubě nedaleko pobřeží. Vrak spočívá ve vzpřímené pozici na písčitém dně v hloubce 21 m. Je téměř odstrojen, takže do lodí lze proplout. Na palubě jsou zbytky zábradlí, úvazníky a navijáky, proplout lze můstkem i dovniř lodi, zde je dosud kachličkami obložená umývárna. Za dne je loď plná malých popoprůhledných rybiček - metaříků žlutých, mezi nimiž si draví perutýni musí připadat jak na bohaté hostině. Trup lodi již začíná obrůstat měkkými korály, houbami a lilijicemi.

El Fanadir

Další často navštěvovanou lokalitou je El Fanadir. Dlouhý a bohatý reef nedaleko od přístavu má hloubku do 20 metrů. Sem centra nejčastěji berou potápěče na noční ponory, ale o tom příště. K vidění jsou tu murény jávské, šedé a žlutotlamé, chobotnice, trnuchy modroskvrnné, perutýni ohniví, ostnatí i Russelovi, ropušnice ďábelské i plochohlavé. Okolo reefu se prohání hejna bodloků rudomořských, jednorohých nebo vláknoploutvých. Tito bodloci jsou proti napadení zezadu vybaveni kostnatými destičkami u kořene ocasu, ostrými jako žiletky.

Zažila jsem zde i nepříjemný okamžik. Na konci ponoru se mi z neznámého důvodu začala točit hlava. Ukázala jsem Hanymu signál „točí se mi hlava“, bohužel tento signál neznal. Ponor jsem dokončila se skupinou, na lodi jsem se snažila vysvětlit Hanymu co jsem ukazovala. Bohužel nerozuměl ani vysvětlení: „This signal means: My head swims“ (Ten signál znamená: Točí se mi hlava). Ani slovo „vertigo = závrať“ neznal a proto nechápal co se stalo.

Během dovolené jsme se na této lokalitě potápěli pětkrát, z toho jeden drift. Drift ponor znamená, že skupinka potápěčů na zvoleném místě v rychlém sledu naskáče do vody z pomalu plující lodi. Výsadek musí být rychlý proto, aby se celá skupina udržela pohromadě. Na takovéto lokalitě totiž bývá proud, kterým se skupina nechává unášet na domluvené místo, kde zakotví loď. Skupina potápěčů tedy neplave zpět, ale jen jedním směrm, navíc podpořena proudem, takže si může prohlédnout větší úsek reefu.

Vrak vojenské lodi El Mina

Další lokalitou, kterou jsme navštívili, byl vrak vojenské lodi El Mina. Kromě jména lodi se další informace různí. Loď byla potopena během Šestidenní války 5. až 10. června v roce 1967. Egypťané tvrdí, že loď hrdinně bránila napadený přístav. Izraelci se chlubí, že se jim podařilo potopit loď přímo v přístavu. Vrak opravdu leží na boku téměř v přístavu v hloubce maximálně 32 m. Nástavba je zabořena do dna, kormidla a lodní šrouby ční vzhůru, v palubě je velká díra. Příďové velkorážní kulomety se opírají o dno. Na lodi jsou doutníkovité kluzáky, zátěže sítí na lovení min. Z minolovky prý se spouští sítě, které jsou zatíženy právě těmito kluzáky. Na kluzácích jsou ostruhy, které přeřežou dráty udržující miny na místě, miny vyplavou, jsou zachyceny do sítí a zneškodněny. Přibližně 15 až 20 metrů vlevo před špičkou lodi je jedno torpédo, dnes už nefunkční. Po obou stranách lodi jsou dvě porcelánové toalety, bohužel jedna je již rozbitá, jak se na ni potápěči zkoušeli při fotografování posadit.

Listopad 2004

Jak jsme slíbili babičce Aleně, na listopad jsme připravili další výlet za potápěním. Přidali se k nám další 4 přátelé: 3 potápěči a jedna nepotápěčka. Takže naše výprava byla sedmičlenná, z toho dva potápěčští nováčci a tři zkušenější potápěči.

Hotel Sand Beach se minule osvědčil, ale bohužel tentokrát něco zaskřípalo a po příletu hodinu po půlnoci bylo pro 7 lidí připraveno jen 6 postelí. Recepční nás slíbil ráno přestěhovat do většího pokoje o třech regulérních lůžcích, která jsme měli objednána a zaplacena. Věděli jsme, že v hotelu jsou pohodlné třílůžkové pokoje a souhlasili jsme, že jeden z nás přespí do rána na skládacím lehátku, pak stávající pokoje uvolníme a odpoledne po návratu z potápění, pro nás budou připraveny nové pokoje. Nebyly.

Hodinu a půl jsme unavení, nasolení a hladoví čekali „ten minutes“ na delegáta CK Best Reisen. V recepci vyšlo najevo, že hotel prodal víc lůžek, než ve skutečnosti měl. Pokoje, které jsme naivně uvolnili, obsadil jinými hosty aniž pro nás měl náhradu. Nakonec přišel egyptský pracovník CK a nabídl nám, že nás přestěhuje do „High“ hotelu v El Gouně, stačí maličkost: připlatit na místě 20 USD za osobu a den. Odmítli jsme za tento nepořádek ještě doplácet, i proto že 30 km dojíždění z El Gouny do Hurghady by bylo dražší než již zaplacené potápění s DiveAcademy.

Po další hodině dohadování jsme se stěhovali do hotelu Waves resort v novém centru Hurghady, kde prý jsou připraveny požadované pokoje. Pokoje byly pěkné, ale opět tři dvoulůžkové a jedno vrzající spartakiádní lehátko. Střídání stížností a bakšiše několika liber denně recepčnímu urychlily dodání opravdové postele, takže Martin spal na spartakiádním lůžku jen první 4 dny dovolené.

Poslední den s námi ovšem vyběhli i v hotelu Waves resort. Odlétat jsme měli v 00:45 hodin, odjíždět z hotelu 22:30. Dle vývěsky delegátky CK jsme měli pokoje uvolnit do 22:00. Pro jistotu jsem domluvila s recepčním a stvrdila řádným bakšišem v dolarech, že naší sedmičlenné skupině určitě jeden pokoj nechají až do odjezdu a že za to zaplatíme 10 USD, jak mají v nabídce za pozdní uvolnění pokoje.

Už v 10 hodin přišel uklízeč s dotazem, kdy vyklidíme pokoje, že je bude uklízet pro nové hosty. Bránili jsme se, že máme odjezd až večer. Ale ve 12 hodin nám sdělil recepční, že jestli si nevystěhujeme věci sami, nechá nám je vynosit personálem hotelu. Všechno včetně potápěčských výbav a notebooků prý máme uložit do průchozí haly hotelu, před recepci mezi davy přilétajících a odlétajících turistů a jít si klidně do města. Protesty že drahá zavazadla nenechéme bez dozoru pominul jako nepodstatné. Delegátka CK byla opět nedostupná, telefonáty i SMS vydržela zcela ignorovat. Stejně tak jsme neobstáli s dotazem na večeři, kterou jsme dle smluvy s CK měli mít, ale hotel trval na tom, že už u nich nebydlíme a tudíž ani nevečeříme.

Naštěstí vedlejší velký hotel SeaGull (http://www.hurghadaseagull.com) nás adoptoval. Za pár desítek liber nám dovolili uložit si zavazadla do jejich hlídané úschovny a použít dobrodiní jejich klimatizovaných hal a toalet. Později jsem pochopila, že 7 lidí pro tento hotel je množství asi jako zrnko kávy na kávové plantáži. Hotel se nám velmi líbil a zjistili jsme, že uvnitř je i potápěčská základna DiveToo (www.divetoo.net). Zde jsem dostala vizitku, která se později ukázala jako velmi důležitá.

Až na první a poslední den byl tento pobyt krásný stejně jako všechny ostatní a babičce Aleně se moc líbil. Střídala výlety do Luxoru, Káhiry a pouště s výlety na lodi a pobytem na domácí pláži. Od začátku bylo jasné, že během tohoto pobytu bude potápění doplňováno výlety za památkami v daleko větší míře než v červenci.

Ještě jedna zkušenost byla nová, i když méně zábavná: místní nemoc Faraonova pomsta. Dva kamarádi ulehli s velkými bolestmi břicha a teplotami. Měla jsem Antinal od první návštěvy, ale nepotřebovala jsem jej. Nyní se hodil a při nejbližší příležitosti jsme dokoupili další. Od této doby sebou vozím také hroznový cukr na doplnění energie a „Kulíška“. Kulíšek je rehydratační přípravek, který můžete koupit v našich lékárnách. V Egyptě lze koupit podobně účinkující „Rehydran“. Proti průjmu a bolesti lze použít Antinal nebo Ercefuril (další místní přípravek). Léky dovezené z Čech na místní infekce nefungují a průběh nemoci by se mohl zhoršit. Pokud se přidají ještě teploty nebo úporné zvracení, je nejlepší jít k lékaři. Třeba k doktoru Mohamedu Khaterovi (+201 236 139 81, mkhater57@hotmail.com). Vlastní zkušenost je nenahraditelná, o rok a půl později jsem musela využít jeho znalosti a péči.

Potápění jsme opět domluvili s Walidem a Ossamou, majiteli naší oblíbené základny DiveAcademy a těšili se na potápění s Hanym, Ahmedem a Waledem.

Divemasteři hovorově dělí klienty do čtyř skupin:
- snorchling
- ja bajůs
- chicken course
- profesional.

„Snorchlisté“ jezdívají jako doprovod potápěčů, ale nepotápí se, ani to nechtějí zkusit, jen šnorchlují u reefu.

Další turisté chtějí potápění alespoň zkusit. Mnoho z nich jsou ženy ruské národnosti. Rády by potápění zkusily, ale zápasí se strachem. Oblečené v potápěčské výbavě před skokem do vody křičí: „Ja bajůs!“

Až polovina zájemců si skok rozmyslí a zase se dojde odstrojit. Polovina z těch, kteří skočí do vody si to rozmyslí jakmile po skoku potopí hlavu pod vodu a také se vrátí na loď. Jen asi čtvrtina zájemců se skutečně potopí a absolvuje první ponor. Tím postoupí do kategorie „chicken course“.

Ostatní kvalifikovaní potápěči na lodi jsou označováni jako „profesionals“.

Zhruba uprostřed našeho pobytu, když divemasteři měli mnoho práce se spoustou turistů na lodi, poslal Hany po dohodě naši skupinu na ponor pod mým vedením. Měla jsem kvalifikaci, která mne opravňovala k vedení skupiny potápěčů na moři, tak to nebyl problém.

Shaab Petra

Tato lokalita, kde jsem poprvé byla původcem pro naši skupinu, byla pro mě velmi náročná. Shaab Petra se skládá se ze 2 ergů v hloubce 8 - 11 metrů. Po obeplavání korálových zahrad prvního ergu se plave ke druhému ergu na severovýchodě. Ale z tohoto ponoru jsem téměř nic neměla, celou dobu jsem dávala pozor, kde jsme a aby se moji kamarádi v pořádku vrátili na loď. Díky špatné viditelnosti jsme druhý erg nenašli. Viděli jsme pěkné korálové zahrady a obvyklé ryby, havýše, malou murenu, klauny, perutýny, trnuchy (Blue spotted stingrey), sumýše, jehlice, klipky a malé krevetky. Když jsme se nad volným dnem rozhlíželi, zda uvidíme druhý erg, připlavala se na nás podívat Siba skvrnitá (Spoted Eagele Ray). Proplula před námi a vypadala skoro jako vlaštovka, tak nádherný a ladný byl její „let“. Siba skvrnitá je rejnok stejně jako trnucha a manta. Když plave trnucha, vlní se těsně nade dnem jako by se přelévala kapka rtuti, jenže má dlouhý ocas a na něm jedovatý trn. Nevím, jak plave manta, ale pevně věřím, že ji jednou uvidím.

Turtle bay

Tato lokalita je poměrně mělká a členitá. Lodi kotví před lagunou, která má hloubku do 9 m. Dovnitř laguny je nutno přeplavat práh v hloubce asi 6 m a na konci laguny se útes zvedá na hloubku pouhých 1,5 m. Za tímto prahem se zpravidla zahýbá doprava proti mírnému proudu od severovýchodu, abychom proud nepřekonávali na zpáteční cestě. Zde je hloubka do 12 m. Při návratu nám cestu do laguny budou ukazovat šipky poskládané na písku z úlomků mrtvých korálů. V rozporu s názvem lokality jsme zde želvu nepotkali, zato jsme viděli rozsáhlé korálové zahrady i severní svahy útesu tvořené mrtvými korály, polámanými bouřemi, na nichž opět vyrážely nové kolonie měkkých i tvrdých korálů. Potkali jsme zde mnoho zév, ostranku, ropušnice, trnuchy, chobotnici, lilijice, ježovky, hvězdici trnovou korunu a mnoho malých ryb. Mělký práh do laguny tentokát střežil velký, jistě metrový kanic červený a na mělčinách se na korálech pásli obvyklí ploskozubci dvoubarevní, modropruzí a tupohlaví.

El Fanadir, noční ponor

Na poslední den jsme si dohodli tři ponory. Ranní, odpolední a noční. Noční ponor se uskutečnil na El Fanadiru. Den byl větrný a proto byly velké vlny. Po zakotvení lodi byl přísnější breefink, kde se probírala bezpečnostní a organizační pravidla pro noční ponor. Zkontrolovali jsme baterky a každý jsme pro jistotu a rozpoznání dostal různobarevné chemické světlo na hrdlo láhve. Na lano do 5 m hloubky divemaster přivázal náhradní láhev s automatikami a stroboskop. Díky jeho zábleskům bylo směr k lodi a k záložní lahvi vidět dostatečně daleko. Při nočním ponoru jsou vidět jiné ryby a jiní živočichové. Denní ryby většinou spí u reefu ve velkých hejnech a na lov se vydávají noční dravci. Probudili a na lov se vydali perutýni, vylezli hvězdice a ježovky, murény a odranci. Potkali jsme španělského tanečníka, velkého červeného plže, i mořský jazyk mramorovaný, jehož kožní jed prý odradí i žraloka.

Fotografování v noci je složitější, i silná baterka většinou osvítí jen malé okolí, kdežto blesk rozsvítí odrazy světla na všech čátečkách nečistot ve vodě. Samostatná světla s rozptylovými deskami nebo ramena s blesky jsou pro noční fotografování téměř nezbytná, ale nevyznačují se lácí a

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
2
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
dan32 23.06.2008 19:04
 

Sice se nepotápím, ale čte se to moc hezky. ;-)Musí to být úžasný zážitek. ;-)

  • Anonym (3)
Milena 05.10.2007 19:51
 

Tééééééda Evo,to jsem si krásně početla ;-)
Jako bych tam byla s Tebou i když licenci nemám,ale 3x jsem pod vodou byla a vím,jak krásné jsou to chvíle. Tak ještě hodně krásných ponorů a čistou vodu ;-)

Zpět na všechny diskuze