A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Potápění v Egyptě (2005)

Trvalo nám rok, než jsme se vrátili potápět do Hurghady. Začátkem prosince jsme opět letěli do hotelu Sand Beach. Tentokrát - snad právě proto že o nic nešlo - byl pobyt v tomto hotelu k naší naprosté spokojenosti.

Potápění v Egyptě (2005)

Prosinec 2005

Potápění jsme opět domluvili s DiveAcademy. Během této dovolené jsme potkali na lodi jen pár Čechů a Slováků. Většinou jsme se potápěli sami pod mým vedením, jen občas jsme do skupiny dostali další zkušné potápěče. Kromě Dana a Joža s Dušanem a Peterem jsme se párkrát potápěli i s členkou dánské pobřežní hlídky Marriane nebo německou dívkou Gittou, něžně chlapci překřtěnou na Marienku. Většinou se nám pod vodou dařilo vyhýbat se skupinám jiných potápěčů.

Do Hurghady jsme přiletěli kolem 5 hodiny ráno, ale delegátka tvrdila, že v hotelu nás mohou ubytovat až okolo 14 hodiny dle mezinárodních standardů. Prý zkusí recepčního přesvědčit, aby to bylo o pár hodin dříve. V tom jednání byla úspěšná jen částečně, recepční přislíbil pokoje mezi 10 - 12 hodinou. Jenže my jsme měli domluvené potápění od prvního rána. Zatímco jsem pomáhala skupince důchodců s vyplňováním přihlašovacích dokladů do hotelu, Martin diskutoval s recepčním o zálibě v ocelorytinách. Jakmile bylo u recepce trochu méně lidí, změnil nevelký portrét amerického prezidenta Hamiltona majitele a na oplátku jsme během půl hodiny měli volný pokoj. Vyndali jsme věci nepotřebné k potápění a vrátili se s taškami na recepci. Zde nás během okamžiku vyzvedl Waleed a odvezl na loď. Byli jsme unavení a tak jsme se cestou na lokalitu na lodi v salonu pokušeli dospat zameškanou noc.

El Fanous - East

Východní část reefu Fanous East má těsně u reefu hloubku do 10 metrů a klesá do hloubky 20 metrů a více další stěnou směrem na volné moře. První ponor se mi moc nevyvedl. Na ponor jsme šli s Waleedem a skupinkou dalších potápěčů. Po 20 minutách mne začala nepříjemně bolet hlava a po chvíli se přidala žaludeční nevolnost. Ukázala jsem Waleedovi, že je mi špatně, že jdu nahoru a budu plavat v menší hloubce nad nimi. Bohužel to nepomohlo, proto jsem po dalších 5 minutách ukázala Waleedovi i Martinovi, že musím na loď. Po hladině jsem doplavala na houpající se loď. Ossama vyčaroval léky proti nevolnosti a dal mi dvě tablety. Protože jsem toho moc nevypila, tak jsem s tabletkami vypila láhev minerálky. Bohužel jsem obojí asi 15 minut poté zvrátila přes palubu. To už byli zpět potápěči. Martin se mi snažil pomoci, opět jsem pila minerálku a čaj, ale v zápětí opět zvracela. Lodník mi nabídl místní recept: „hot lemon“. V Egyptě se podává v horké vodě citrónová šťáva podle místního zvyku dostatečně oslazená. Hot lemon chutnal skvěle a oproti minerálce pak při zvracení přes zábradlí krásně hladil rozbolavělý krk. ;O)

Dál už jsem raději nic nepila ani nejedla. Zbytek dne jsem ležela na přídi lodi pečlivě oblečená a přikrytá. Posádka na mě nezapomněla s obědem, ale s díky jsem odmítla jinak skvělé jídlo. Po návratu do přístavu jsem byla ráda, že se země nehoupá.
V hotelu jsem se trochu napila a padla do postele až do večeře. U večeře jsem byla zvědava, co se mnou jídlo udělá. První jsem si řekla o velkou sklenici, minerálku a cukr. Na tabuli jsem si vzala limetky a pomeranče. Do sklenice jsem vymačkala co nejvíce šťávy, přidala cukr, lžičku soli a doplnila minerálkou. Tento improvizovaný iontový nápoj jsem pomalu vypila a udělala si další. Číšník sice hleděl překvapeně, ale nemá v popisu práce se dohadovat s hosty, tak můj nápoj nekomentoval. Po lehké večeři z trochy zeleniny, chleba a dostatečném napití jsem šla opět spát. Ráno po probuzení jsem byla v pořádku. Moje vysvětlení je, že nevolnost mi způsobila kombinace několika příčin: únava a nedostatek spánku při cestování, málo tekutin a vítr a vlny houpající lodí. Z tohoto ponoru jsem si odnesla hlavně ponaučení, příště první den po příletu oželím potápění a dopřeji si odpočinek.

Druhý den, kvůli množství méně zkušených potápěčů jsme pluli znovu na El Fanous - East s tím, že po obědě přepjujeme na západní část. Pro jistotu jsem ponor končila s prvními potápěči, ačkoliv jsem měla ještě dostatek vzduchu.

Na reefu jsme obdivovali korálové zahrady, potkali jsme chobotnici, ježovku tužkovou a obvyklé ryby jako jsou bodloci, parmice, chňápalové a další a další.

El Fanous - West

Odpolední ponor byl drift na západní straně. Tuto lokalitu tvoří stěna reefu a dva velké ergy před ní, hloubka se pohybuje v rozmezí 9 až 14 metrů. Viděli jsme opravdu velkou murénu šedou, trnuchy, plže Hvězdnatku nádhernou a krásného červa s připadným jménem Christmas Tree worm (červ vánoční stromeček). Tento červ bývá usídlen na korálech a vypadá jako dvoucentimetrová spirálka ve tvaru vánočního stromečku. Barvě příroda nekladla žádné meze a tak můžeme vidět žlutého, modrého, zelenkavého, červeného, fialového nebo třeba hnědého červíka, který se při vyplašení (třeba tak, že v blízkosti zamáváte rukou) bleskurychle stáhne. Musíte pak mít dost trpělivosti, pokud chcete počkat, až se opět ukáže. :O)

Megawish

Lokalita Megawish je krásný shluk několika ergů s hloubkou do 10 metrů, ale je náročná na orientaci. Mezi 4 většími ergy je roztroušeno několik menších, a musíte toto místo dobře znát, abyste se po obeplutí několika z nich vrátili ke své lodi. Během ponoru jsme potkali třikrát nejméně 20-ti hlavé hejno delfínů, dospělých i s mláďaty. Delfín je zvědavý savec, když se chováte klidně, připlave se sám podívat co jste zač. Prý je ruší a plaší zvuk dýchání z automatiky a vydechovaných bublin. Mnohem víc je bohužel ruší ti nedočkaví potápěči, kteří když uvidí delfíny, vyrazí v hlučné skupině co nejblíž k nim. Delfíni pochopitelně nečekají a mizí v dálce. Je s podivem, že delfíni zkusili naši prohlídku třikrát, než definitivně usoudili, že nejsme nic pro ně a zmizeli zcela. Kromě setkání s delfíny jsme viděli i murénu, havýše a trnuchy.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
0
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@