A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Rady na Jasmin

Drobné rady a moje postřehy z cesty do Egypta.

Tak před odletem:
Doporučuji si brát Dolary! A pokud je to možne tak si nechat co nejmenší hodnoty 1dolarovky 5 a 10, 20cítky. Budou se hodit na takzvané Bakšiše. pokud máte euro tak pak si je hned vyměnit ve směnárně která je v hotelu u recepce myslím že mají otevřeno od 9-11 a pak večer od 18-21hod. Pokud budete chtít jet na výlet nedoporučuji platit u delegátky v euru kurzy nejsou výhodné.Raději doláčky. Dále doporučuji abyste si kufry omotali folií(pokud máte dražší nebo nové kufry tak snad i připojistit.Tam se s tím moc nepářou, mě třeba kufr natrhli. A nezapomenout zabezbečit třeba malým zámečkem).

Po příletu do Hurghady:
vyplníte žadost o výzum. pak vám vízum nalepí do pasu a kontrola na letišti Vám dá razítko vemete kufry a půjdete za lidmi od vaší cestovky. (varování: občas se tam nachomejtne obsluha z letiště a budou vám chtít vzít kufry , jakože vám pomůžou , nedavejte kufry z ruky museli byste pak platit bakšiš).
Na letišti budou Egypťani a budou mít napsanou vaši cestovní kancelář na cedulkách těch se držte budou vás posílat k autobusům. česká delegátka bude až venku jak vyjdete z letiště tam vás rozdělí do vašich autobusů podle hotelů. V autobuse vám řewkne nějaké informace a dovezou vás do hotelu.

V Hotelu na recepci:
tam vyplníte kartičku o ubytzovaní návod na vyplnění najdete v informačních papírech které vám dá delegátka v autobusu z letiště. Také tam budete ukazovat pasy na recepci a dostanete klíč od pokoje s energetickou kartou(tato karta je velká asi jako kreditka a po přichodu na pokoj spouští veškeré spotřebiče v pokoji jako klimačku, ele. zásuvky,TV). a hlavně dostanete kartičku, která bude na pláž tam ji odevzdáte a dostanete ručníky je ta kartička pro celou rodinu.(k tomu se ještě dostanu.)
My jsme do pasu nedávali žádné peníze abychom dostali lepší pokoj.Myslím že to není potřeba.
Také vám dají narámky se jménem hotelu ten musíte mít po celý pobyt na ruce, nesnažte se ho sundat jinak budete o hladu :-).
Kufry vám automaticky odvezou poskoci na pokoj platí pravidlo, že co kufr to 1USD za dovoz, ale záleží na vas co jim dáte.Mi jsme to nevěděli a za 3 kufry jsme dali 1 dolar, sice na nas hledel a jeste radeji chvilku čekal ale když jsme mu víc nedali odešel.
Tak tobychom měli ubytování.

Uklid na pokoji:
uklizeč chodí každý den měnit ručníky povlékat postele a hlavně doplňovat vodu v ledničce.Nám ručníky měnil automaticky, ale pokud by vám je nevyměnil, tak je nechte hozené na zemi v koupelně.
Bakšiš jsme mu dávali v dolarech a nebo v jejich měně(myslím si že by mu mělo stačit 5 EGP. liber za 2 dny,popřípadě první den mu šoupnout 2 USD) my jsme mu celkem dali za 10 dní pobytu asi 8-9 USD.Záleží na vás. Pak chodil i přes den a vždy se ptal jestli něco nepotřebujem a vody jsme v ledničce měli až dost :-).
Jedna zvláštnost: U záchodu je odpadkový koš na použitý toaletní papír, prý je tam možnost ucpání WC, ale mi to házeli do zachodu a nikdy se neucpal přapadalo nám to nehyg.

Jídlo:
Na snídani a večeři se chodí do jídelny nebo na terasu u jídelny(budova kde je recepce). Na oběd můžete táké sem chodit, a nebo si můžete dát oběd na plaži (od 12-16 jídlo, a pití na pláži bylo do 17hod). Na plaži je sice omezený výběr ale najíst se tam dá . Většinou jsou tam Hranolky, rýže, nějaké to maso(vepřové nehledejte to tam se nejí), zeleninový bar no a nějaký ten zákusek.
Každý si musí najít co mu nejvíc vyhovuje.
Zeleniny je ta víc než dost akorát s ovocem je to horší.( byvají tam banány,meloun ale ten cukrový malý,nějaké fíky a pomeranče pokud bude chtít doporučuji si první nabrat ovoce a pak jídlo ovoce bývá hned pryč. sice doplňují ale pak už tam můžou být jen pomeranče.
pití vám donese číšník můžete si vybrat kola,fanta, sprite a velký pozor budou vám při jídle v hlavní budově nabízet čerstvou štávu z pomerančů a jiného ovoce ale ta se platí! stojí cca 3-decka 18-19 legypt libry (54kč).
V all inc. není zmrzlina. dá se tam koupit ale cenu nevím mi si ji nedávali. nosí ji i na pláž.
napoje jako kola,fanta, sprite, pivo lihoviny místní výroby jsou v all inc. zdarma. na plaži se nalejvá do 17 Hod. a u hlavní budovy je také posezení s večerním programem (věčinou tam je zpěvačka) tam je all inc do půl jedné rána.budete to mít i v informácích od cestovky.V Jasmínu je i restaurace kousek od plaže ale tam se za jídlo platí!, pak je tam ještě restaurace FISHbar tam, se taky platí!!!!! poznáte to tak že věčinou jsou na stole jídelníčky s cenama.
Dále zde najdete diskotéku Pergola tam platí ALL inc. do 23 hodiny.

Voda z kohoutku není pitná a pro děti raději doporučuji čistit zuby v balené vodě.

Pláž:
Na plaži vás budou otravovat ruzní poskoci a budou vám nabízet různé výlety, masáže melouny atd. Většinou oslovují pány a ženám se dívají do vystřihu :-))) . Hodně je uráží, když je nenecháte domluvit .Připravte se na fráze typu: Ahoj jak se máš.Hezky česky.atd .. to uslyšíte všude.. :-).
Před příchodem na pláž si nezapomeňte vzít kartičku na pláž. Jsou tam stánky s ručníkama tam kartičku odevzdáte a dostanete ručníky. Při odchodu ručníky odevzdáte a nahlásite číslo pokoje a dostanete kartu zpět. Platí pravidlo kdo dřív příjde má lepší místo na plaži ale vždycky se dá nějaké najít, nebo si chvilku počkat. Pokud bude na lehátku ručník a nikde nidko bere se to jako obsazené lehátko a nikdo sním nemanipuluje.(nepsané pravidlo pláže).

Nakupování a jízda za nákupy:
V hotelu jsou nějaké obchody ale jsou věčinou dražší než venku.
Doporučoval bych za nákupy zajet na Sakalu (je to ulic kde jsou samé obchodycca 1KM dlouhá).K dopravě je lepší jet taxikém , ale pozor jen řádně označený taxík NIKDY NEJEZDIT NEOZNAČENÝM TAXÍKEM, jsou oranžové. Cena v taxíku se smouvá před jízdou do Sakali se dá uhádat 15 - 20 egypt libry (cena za auto ne za osobu).A platí se až po jízdě.
Většina obchodů je se smluvnímy cenami, takže smlouvat a smlouvat, pokud nechce přistoupit na rozumnou cenu sebrat se a odejít z obchodu (rychle za vami doběhne a nabídne výrazně lepší cenu.Ale na to musí dojít každý sám co a jak platí na ně.)
Pak jsou tu obchody s Fixními cenami tam se nesmlouvá (ceny bývájí na zboží nebo na štítku).
Budou vás lákat do obchodu a otravovat pokud nechcete nedejte se. Nezastavujte se tam co vás nezajímá a neodpovídejte na jejich dotazi.Budou po vás chtí abyste jim napsali reklamu v češtině ale je to jen záminka k pozvání do obchodu a předvedení zboží. A hlavně nechodit do vedlejších uliček a pochybných stánků ušetříte si problémy.
Peníze je lepší mít drobné a dávat si pozor na vrácené bankovky hlavně na 50 egypt libra(cca 150kč) a 50piastru (1,50kč). hlídat si peněženku, pokud budou u vás žebrat děti nedávat jim peníze jinak se seběhnou další a už se jich nezbavíte.

Na výletu jsme byli v Luxoru a byla to paráda vřele doporučuji (jízda autobusem cca 4hod v koloně asi 100-150 autobusů).na výlet dostanete balíček se snídaní, o který si musíte den dopředu do 16hod požádat na recepci pomocí kartičky od delegátky.Oběd bude v restauraci kde jídlo je zdarma ale pití se platí mi dali za 3 koly 50egypt libry(150kč) drobné se nevrací. A vzít si sebou drobné na záchod všude se platí 1egypt libra.(peníze nechcou rozměňovat nebo vrám vrátí totální salát -potrhané peníze).

Doporučuji NEFOTIT v hrobkách v Údolí králu spoustu lidí na to doplatilo a pak se museli s hlídačem dohadovat a platit cca 40-50 egypt liber.

Už mě nic moc nenapadá pokud by byl nějaký dotázek neboj se napsat a pokud si vzpomenu rád odepíšu :-.)

Zatím zdar a sílu a přeji pěknou dovolenou.

PS- Na faraonovu pomstu je nejúčinější jejích lék Jmenuje se ANTINAL dá se koupit v nakupní zoně,op když vyjdeš z hotelu a dáš se do leva tak po 20 min narazíte na pravé straně silnice na obchody, hned první je Lékarna(Apotheka).
Cenu si usmlouváte, krabičku na 10 EGP liber za víc nebrat. Doporučuji koupit aspoň 2 krabky abyste tam nemuseli letět znovu (prášky z domova na srač** si nemusíte brát nezaberou nebo až po 3 dnech možná.).z Domova si vemte jen klasiku
Paralen nebo Panadol a hlavně Panthenol na spaleniny
Antinal bere se až při potížích první se vemou 2 prášky a pak po 4 hodinách 1 prášek a musí se dobrat balení, je to něco jako antibiotikum, pak bych doporučil vzít si i balení na památku domů , může se hodit.přítelkyně dostala faraona 2 dny po příletu :-). Jo a komaři jsou tam taky tak si vemte repelent a něco do zasuvky se hodí taky, není moc příjemné létat v noci a hledat to bzučící monstrum.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
6
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
IrenaJ.
22.08.2010 14:11 194.228.24.***
 

Vážený cestovateli,

pokud budete k personálu hotelu přistupovat jako k poskokům a tímto způsobem s kýmkoli komunikovat, nemůžete předpokládat, že pro Vás budou chtít pracovat.
Jiná kultura, jiný přístup. Kolikrát jste si vy díval v české republice na zahalenou ženu?

Zdravím

Irena

  • Anonym (1)
Lida2 20.06.2008 21:26
 

Bezva napsané,takové informace se
vždycky hodí! :-D :-D

  • Anonym (3)
  • Anonym (1)
Evelína 08.06.2008 18:30
 

To, že se nemůže fotit v Údolí králů má určitě svoje opodstatnění. Pokud by všichni turisti byli tak nezodpovědní a fotili, tak by se taky mohlo stát, že za pár roků už by ani nemělo cenu tam jezdit, protože by se nebylo na co dívat. Není lepší si koupit krásně nafocenou knihu?

  • Anonym (1)
Mart 02.06.2008 12:29
 

To je cestopis nebo manuál pro neschopné?

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
Jitka 01.06.2008 22:06
 

Fotit v Údolí králů se dá... ale musíš se dopředu domluvit s hlídačem, bakšiš 1 USD usmlouváš z 50 USD jedním mávnutím bankovky.

  • Anonym (1)
Ja.cz
30.05.2008 18:54 85.160.41.***
 

Skvělé typy moc děkuji a napiš další .. dobře se čteš ;-)

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
Zpět na všechny diskuze