A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Cestopisy

Ta země mě neuchvátila II.

Můj cestopis nebude ani tak cestopisem jako spíš popisem dojmů a událostí tak, jak jsme je vstřebávali den za dnem.

Ta země mě neuchvátila II.

Balení kufrů:

Protože jsem dlouho u moře nebyla a v Egyptě už vůbec ne, probíhalo balení dost chaoticky. Pamatovala jsem si z poslední dovolené jen tolik, že menší kufr plný letních hadříků docela stačí a je nesmysl brát si s sebou více než dvoje boty a jakýkoliv svetr, o ponožkách nemluvě. Jenomže čím blíže rovníku, tím větší teplotní rozdíly mezi nocí a dnem. A teď babo raď. Nakonec jsme vyrazili se dvěma kufry poměrně solidně nacpanými a já už čtvrtý den sepisovala do knížečky lušťovek, co příště brát nebudu a co naopak chybělo. Ze všech věcí bych asi nejvíce oželela kapsáčové kalhoty a ploutve. A přitom ve všech cestovkách vám doporučují, jak dlouhé kalhoty jsou to nej a bez ploutví nemá smysl ani chodit na pláž. Jenže moře nadnáší jako nikde a navíc pozvolný vstup do vody dlouhý cca 20 metrů nedává moc prostoru couvat v ploutvích na hloubku. Pro ty, kteří si to dost dobře neumí představit, jen podotýkám, že pozvolný vstup, nebo též „vhodný pro děti“ v Egyptě znamená prvních 5 metrů s vodou po lýtka, dalších 5 metrů nad kolena a pak 10 metrů pod pupík. Tedy lehnout si po 5ti metrech v ploutvích do vody znamená odřít si minimálně kolena, maximálně pupík. A komu se zamlžují brýle riskuje i nájezd na první větší korál, při troše štěstí porostlý houbou, při vší smůle s žahavým korálem. Ovšem neocenitelným prvkem v kufru jsou boty do vody. Hlavně na Giftun, Utopii apod. Žhavý písek, ostré korály, ježci a další důvody, proč je pořídit když ne sobě, dětem určitě.
Nechte doma všechny knížky, časopisy a brožurky, o kterých si myslíte, že je konečně přečtete. Nepřečtete. Koupíte si dva, tři fakultativní výlety a zbytek dovolené bude nabírat síly v polospánku u moře na to, abyste je mohli poté vyšnorchlovat s murénou nebo při hypnotizování klauna očkatého, zda opustí sasanku nebo je až takový tvrďák. Na druhou stranu dobrým nápadem je mp3 přehrávač a na něm mluvené příběhy, pohádky a povídky. U Golema se nádherně usíná a 20 tisíc mil pod mořem je dobrá společnost v autobuse na nekonečné cestě do Luxoru. Pro požitek více členů rodiny je lepší vzít špuntíky než sluchátka, lépe se dělí. Dalším zbytečným kousek je bezesporu redukce do zásuvky. Mají všude 220 V, nabíječka na Nokii se vešla všude. Méně šatů, více triček. Šatičky na ramínka jako když foukne jsou k moři jak ušité, nicméně pokud se nechcete k obědu chodit převlékat, po setmění je moc neužijete. Teda hovořím za sebe a své choulostivé já, pro které byla 5. října přeci jen bez svetříku na promenádě zima. Také přítel ve dne nosil jen trička bez rukávů, ale po setmění i košili snesl. Klasická trička jsem vyžehlená dovezla do ČR.

Počasí

V létě bych asi Egyptem odolala, ale na podzim to bylo fajn. Stmívalo se krátce po 18:00 a rozednívalo zhruba po 7:00. Kdo si rád poleží u moře do západu slunce, bude trošku zklamán, protože po 17:00 je na plavky už chladno. Tedy v našem termínu. Ovšem nikdo nám neřekl, že kolem 6. října začíná vát v Egyptě vítr od moře. Je to příjemné, když ležíte na slunci, nepříjemné, když kamkoliv jdete a bez čepice se vracíte jako indián s čírem, nebo honíte po pláži, případně až k bóji madračku.

Pláž

Spáč se vykulí z postele v 8:00, v 9:00 se odplouží na snídani, kde si smlsne na dvojité palačince s čokoládou a ibiškovém čaji, staví se na pokoji pro plážovou osušku a kolem 10:00 už vyjeveně kouká na „zamluvená“ lehátka. Řekla bych, že tento zlozvyk importovali do Egypta právě češi. Vyběhnout v 7:00 ještě za tmy, nahmatat své oblíbené lehátko a „zamluvit“ si ho pruhovaným ručníkem, aby mi ho náhodou někdo nevyfouknul není zrovna moc dobrá zábava na dovolenou. Navíc pokud zjistíte, že kolem vás stojí spousta zamluvených lehátek, na kterých neležela ani noha a to jsou 3 odpoledne, rozrzelost nabírá na síle. Tak jsem se překonala a cestou na snídani si nejprve chodila „rezervovat“. Za zmínku stojí, že u okolních hotelů to nebylo jiné. Navíc v komplexu Iberotelů někteří chudáci museli běžet ještě před snídaní po klikatých cestičkách dobrých 10 minut tam a 10 minut zpět, aby vyfoukli těm blíže bydlícím madraci.
Když se vrátím zpět ke kufrům, myslím, že příště nechám ploutve a dvoje kalhoty doma, místo nich zabalím rohože a v klidu si půjdu pohovět na pláž i po 10:00 a nebudu se stresovat nikým s ručníkem přes rameno.
V těsném sousedství hotelu bylo staveniště. Zní to hrozně, skutečnost byla vynikající. Nikdo tam nešel, nikdo tam nebyl, nepolehával a hlavně nešnorchloval. Jen občas se objevila dvojice naháčů s vlastním slunečníčkem a karimatkami, aby si užili soukromí od lidnaté pláže. Těm jsme záviděli. Ono vůbec asi stojí za to si pobyt na pláži časově zorganizovat. Pokud patříte mezi spáče a dorazíte kolem 10:00, bude vám už takové horko, že skočíte rovnou do vody. A tady se turisté dělí přesně na dva tábory. Ti, kteří lehátko neopustí bez šnorchlu a ti, co se přijeli opálit. Ti první se z vody po prvním smočení nedostanou dříve než za hodinu. Ti druzí si zaplavou směrem k bójce a zpátky, cestou narazí na deset vykukujících šnorchlů a šlápnout na korál. Takže se v dalších dnech buď vydají koupit boty do vody, nebo se plácají na mělčině a „osvěžují“. Já patřím k té první skupině a navíc mám zažité pod kůži, že ji nemám vystavit slunci mezi 11:00 a 14:00, jinak chytnu sluneční alergii. Tuto dobu je nejlépe trávit pod hladinou nebo na obědě. Když k tomu připočítám, že po 17:00 slunce zapadá, na opálení to moc není. Tedy doporučení do kufru poslední – opalovací krém s vysokou ochranou – nejlépe Garnier – bezvadně se roztírá, krásně voní a nemastí. Na poslední dny zakoupit v lékárně Daylong, který vydrží i australskou ozonovou díru. Naštěstí slunečníky u Prima Life se dají natáčet, takže nesedíte celý den buď ve stínu nebo na slunci, podle toho, kdo z vás si zabral lepší lehátko.
Moře bylo nádherné, rybiček spousty. Jen pod vodou a na hloubce je hodně chladných mořských proudů, tedy kdo chce prožít dovolenou se šnorchlem, stojí za zvážení kratší neopren, nebo aspoň tričko. Poslední 3 dny jsme na tom vyzráli a šnorchlovali z nafukovacího lehátka. Vydrželi jsme to 2,5 hodiny a prohlédli jsme zhruba 110 metrů pobřežního korálu. Navíc jsme si krásně opálili záda, naštěstí natřená Daylongem. Určovací příručka (koupíte u Kosmase) pro potápěče je super tip, který nám byl sdělen až po příletu. Spoustu rybek jsme proto poznávali jako – žlutá, zelená s pruhem, modrá vykulená, placatá červená, duhový kapr……

Faraon a další

Všichni se ho bojí a všichni na něj mají zaručený recept. Nejíst saláty, nepít vodu, nechtít led, nosit placatku první pomoci a čistit si zuby balenou vodou nebo vůbec. To vás ovšem na první dny tak vystresuje, že po prvním nechtěném čištění zubů málem zkolabujete. Na uvítacím sezení s delegátem nás tento uklidnil, že skvělý lék Antinal je schopna prodat i slovensky hovořící kolegyně na recepci. Jenže pokud si máte vzít tabletku ihned po prvním příznaku, těžko se budete pídit po Antinalu v 1:00 v noci a do rána máte s mísou vystaráno. Prozřetelnost mě políbila, když jsem vezla staré dobré české Immodium. První zaškrundání, první potřeba, lup tam dvě tabletky a dva dny máte problémy spíš opačné. Faraon neměl šanci. Ale opravdu je nezbytné nečekat na zlepšení, ale hned aplikovat. Nicméně co mě nenapadlo, byla rýma. Egypťané mají zvyk budovat pro turisty klimatizaci a když už jí postaví, pustí ji na plný výkon. Ať už v autobuse, v hotelu, v jídelně nebo v obchodě. Kapičky do nosu jsme samozřejmě neměli a svůj oblíbený Erdomed jsem taky nechala doma na ledničce. Není nic horšího (možná jen faraon), než absolvovat výlet do Luxoru s kapesníkem u nosu a s kýcháním místo mluvení. Paralen nezabral. Pochodila jsem si v tom 4 dny.

Fakultativní výlety

V době naší dovolené byl Ramadán. Asi bezva svátek, nicméně my si z něho přivezli jen to, že obchody zavírali už v 17:00 stejně tak všechny památky. Všechny (dva) výlety jsme absolvovali v poklusu v duchu japonských turistů. Vše nafotit a proběhnout a doma se v klidu podívat, kdeže jsme to všude byli. A protože jsme to absolvovali poprvé, pochopitelně jsme se sekli. Luxor byl zorganizovaný hezky a kdykoliv, kdy není Ramadán a v Karnackém chrámu se dá lelkovat i po setmění, to může být krásné. Ale myslet si, že na Káhiru postačí 1 den, je naivita. Egyptské muzeum s 8 tisíci exponáty = 1 hodina včetně stručného výkladu delegátky. Pyramidy hodinu včetně vystání fronty na lístek do Chefrenovy pyramidy, abychom zjistili, že se plazíme 10 minut v podřepu pro velké černé nevymalované nic s bezzubým dědou u vchodu. Hodinu u Sfingy (10 minut výklad a 15 minut jsme se k ní prodírali davem). Kdo není moc na památky, stačí. Kdo chce chvíli bloumat, prozkoumávat a nasávat atmosféru, bude naštván a rozladěn. Delegátka vykládá stále jen základ. Co to je Faraon, proč stavěl pyramidu a kdy žila Kleopatra. Co rozhodně doporučuji, je zakoupit si průvodce od Lonely Planet. V autobuse nastudujete vše o muzeu a pak už se jen u vchodu trhnete ze zpoceného davu a vyběhnete do prvního patra k Tutanchámonovu pokladu a mumiím, které si pořádně vychutnáte. Dobrým tipem je i absolvování výletu nejprve do Káhiry a pak teprve do Luxoru. Viděli jsme mrtvou královnu Hatšepsut i Ramese II. a v Luxoru jsme dostali bonus v podobě chrámu, který postavila a krásně zdobenou Ramesovu hrobku. Zaplatit si za Tutanchamonovu hrobku je zbytečné. Není vyzdobená a z celého faraona uvidíte jen sarkofág. Z dalších zážitků bych uvedla, že Nil smrdí. Nevím jak moc na vysoké výletní lodi, ale na feluce určitě. Navíc v Egyptě neexistuje podzemní pitná voda. Vše, co kde teče z kohoutku je buď odsolená voda z moře nebo čištěná voda z Nilu. Asi si umíte představit, v čem jsme se sprchovali raději. Navíc lidé z výletních lodí na Nilu vypadali dost zuboženě a turisticky vyčerpaně. Zážitků měli bezpochyby víc než my, plážoví povaleči, ale mně by to za to asi nestálo.
Letěli jsme s Eximtours, nevím jak ostatní, ale Exim má nově v nabídce letecký výlet do Jeruzaléma za 225,- USD. Kdybych to věděla dříve, vyměnila bych víc peněz a letěla. Lepší než Giftun s jednodenní Káhirou. Také pozor na potápěčské kurzy. Vypadá to lákavě a poměrně levně, ale mezi korály vás jako začátečníka stejně nevezmou. Budete se učit dýchat u břehu a ponor zvládnete u pobřežního korálu. Mnohem lepší je udělat si základní kurz v ČR. Nebo to chce hledat dobrou potápěčskou školu. Nabídka je veliká, rozdíl kvality obrovský.

Proč mě to neuchvátilo?

Egypt je zvláštní a rozporuplná země. Viděli jsme z ní zlomek. Vzpomínat budeme určitě jen na to dobré a krásné. Jenže oba nejsme moc unešení arabskou náturou. Neustálé smlouvání, obtěžování bakšišem, flirtování obtloustlých blondýnek v bikinách všude kam oko dohlédlo, vykotlané zuby v úsměvu where are you come from, pronásledování velbloudářem, studené pohledy při neposkytnutí dýška v dostatečné výši, kterou vám nikdo předem neřekne a další věci způsobily, že jsme si užili nádhernou dovolenou plnou slunce, moře, rybiček a pohody, ale příště pojedeme poznávat zase další zemi.

Něco málo k ostatním hotelům.

Fort Arabescue má překrásné zahrady, ale samotný hotel je daleko odpláže, která je jedna z největších a nejklidnějších. Sunrise Royal Makadi vypadá nádherně, ale u moře je jen pár domečků, ostatní dle mého bydlí až na kopci a v hlavní budově. Bez bakšiše na recepci, případně příplatku za výhled na moře bych tam nejela. Le Meridien má podobný nešvar. Uvnitř to vypadá nádherně, ale pokud nejste v hlavní budově, je to strašně daleko na pláž. Když připočtu „zamlouvání“ lehátek, budete vstávat v 6:00. A i ten bazén není veliký. Ovšem kdo chce strávit dovču s plnou palbou all inclusive u bazénu a přežírat se do bezvědomí, Le Meridien je dobrá volba.
Kapitolou samo pro sebe je komplex Iberotelů (Sol Y Mar, Makadi OASIS Family, Reosrt, Saraya). Pro lepší představu přikládám místní mapku komplexu, aby každý viděl, jak daleko to kam bude mít a hlavně po jakých cestičkách bude muset běhat.

další cestopisy
Fotoalba
Komentáře
11
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Gwen101 18.03.2010 11:39
 

Musím nesouhlasit. Le Meridien, nebo-li nyní Tia Heights je super hotel. Bazén je největší v Egyptě - Hurghadě a že by to bylo daleko od moře se říct nedá. Turisti bývají ubytovaní v hlavní budově, ze které to je na pláž asi nejblíž a pak tam jsou bungalovky u laguny, které jsou nádherné ( tam jsem byla ubytovaná já). A i když jsem měla bungalov, vzdálený nejdál od pláže, stejně to na pláž nebylo daleko. Je to hezká procházka. Záleží na člověku

bobesek001
15.07.2008 13:04 87.139.125.***
 

je to krasne napsane a zasmala jsem se :-D .Predstavila jsem si tam sama sebe a vim,ze bych nedopadla jinak.Sice jsem ploutve s sebou nebrala,ale jine zbytecne veci ano :-D

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
evelyn 07.06.2008 15:15
 

Nevšimla jsem si, že by Nil smrděl, ani z velké a ani z malé lodě. Ono taky záleží co člověk od dovolené čeká - jestli to povalování na pláži s all-inclusive a nebo chce něco vidět a pak mu třeba nevadí, že se myje v čištěné vodě z Nilu. Mě to teda nevadilo a myslím, že já a ani další jsme zuboženě ani vyčerpaně nevypadali.

qipa 05.06.2008 13:31
 

Lidičky, já fakt nehaním Egypt jako takový, prostě se mi víc líbilo v jiných zemích. Ale i tohle byla krásná dovolená. Než jsme odletěli, hledala jsem drobné postřehy a tipy na cestu, nic jsem nenašla. Jak bych ocenila, kdyby mi někdo řekl, že mám nechat ploutve doma a netáhnout se s nima přes půl Evropy :)

  • Anonym (1)
Lida2 15.04.2008 20:15
 

Hezky napsáno,moc se mi to líbilo.

Lucíí 07.01.2008 15:40
 

I přesto, že jsem z Egypta nad míru spokojena a snad nic bych mu nevytkla, líbí se mi Váš zbůsob podání kritiky a hodnocení! ;-)

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
Jana VW. 12.11.2007 19:28
 

Líbí se mi věcné a střízlivé hodnocení ;-)

prokopova
07.11.2007 10:53 86.63.198.***
 

Pokud někam jedu poprvé, tak si o té zemi něco zjistím.Jinaj je dobrý sedět doma :-(
Jiná země ,jiné mravy:vy jste tam host.
Byla jsem tam 2x a takové zkušenosti nemám.Záleží na jedinci,jetly bude do všeho štourat a bude hledat problém všude.

  • Anonym (1)
qipa 02.11.2007 14:23
 

První díl byl stejný, nakopírovalo se mi to sem 2 x, ten první byl tedy smazán. Tolik o začátečníkovi :)
To Gina: mně se Egypt taky líbil, ale přiznám se, že jsem čekala víc. Na druhou stranu jsme vybrali dobrý hotel a jeli hlavně kvůli moři a to se nám vrátilo stonásobně. Takovéhle moře už je jen v Karibiku, což finančně představuje úplně jiný obnos. Ale abych jezdila do Egypta jako moje švagrová 2 x ročně na "opalovačku" mi připadá jako úlet.

  • Anonym (1)
  • Anonym (1)
Gina 30.10.2007 22:00
 

I když z mého úhlu pohledu je Egypt jiný, tak musím podotknout, že i takový střízlivý názor sem patří. Líbí se mi i forma "strohých" vět, které podtrhují, co chcete lidem sdělit.
Každý vidíme Egypt jinak. Je to věc názoru a toho, co člověk preferuje.

  • Anonym (1)
PrinceznaII 30.10.2007 19:29
 

když tohle je druhý díl, kde je první ? 8-O

Zpět na všechny diskuze