A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Diskuze

Původní dotaz

Orfi sňatek - Egypt

05.10.2011 03:48:40 | susana.m
susana.m
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda má některá z vás zkušenost s "orfi? snatkem v Egyptě? Kde a jak se uzavře a kolik to stoji? Diky moc.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Petrysx 11.10.2011 20:50
Re: jiná mentalita  

Kebira: No tak to ještě disco ani nezačalo a už si musela domu :D Já sem teda nakonec mohla i do 12 :D a to se teprv rozjíždělo :D Spát u kamarádky jsem nemohla,přimlovala se kamarádka,pak i rodiče a stejně to neklaplo..A ani kamarádka u nás..
Nevidím nic špatného na tom,kdyby brácha vzal kamaráda,ona kamarádku a šli všichni společně,tam si každý udělá vlastní program a nazpátek se vrátí společně..
91: V Káhiře se na ty dětské knížky zaměřím a řeknu manželovi,aby jich pár koupil,aby mu je mohl číst...Mně ted totiž došlo,že vlastně tady v čr žádné arabské knížky nemáme...Tak mu je tím pádem nemůže ani číst :)

Neregistrovaný uživatel
11.10.2011 13:35 91.97.55.***

co sa tyka tej vychovy,ja sa samozrejme na nu pozeram europskymi ocami.som predsa europanka.a moji rodicia ma vychovavali tak,ze sloboda osobnosti je nieco,co ma velku hodnotu.a nesie so sebou zodpovednost.a to sa kkykalo aj dicko,ci navstev kamaratok.ak som spolau priatelky,tak jej rodicia boli a su seriouzni ludia a moji rodicia ich poznali.a vedeli,ze je tam zabezpecene pre mna bezpecie
takze zalezi ma rodicoch.ako si vychovaju svoje deti.a ake podmienky su vytvorene pre urcitu cinnost/,ake bezpecnostne rizika to nesie pre nedospele dieta
je jasne,ze v europe deti,ktore su vychovavane inak,ako v eu moralke a kulture,su vyclenovane a izolovane .ja to tu vidim u islamskych rodin
ja co mam ja skusenost,zalezi na zene,ci podlahne tlaku muza na vychovu v jeho kulture,aj ked ziju v europe.videla som dost deti,kde matka podlahla.deti su izolovane.a nestasne.aj v dospelosti.tu na orbione jedna uz dospela zena pisala o svokom detsdve aj dopseosti v kruhu takej rodiny v cr....to bolo velmi vystizne,ako to dopada.a to ten ich otec navonok predsa len nezakazoval aktivity ,ktore mali ine deti.len do vnutra vlasnej rodiny
brat mojho stareho otca pracoval kedysi ako ing v eg. ako expert.bol tam s celou rodinou.a jeho zena ani dcera sa nezahalovali ani tam,ani ked prisli domov.proste boli a zostali europanky.ak nejake obmendzenia ich pobytu boli preto,ze neboli oblecene podla eg.zvykov,tak tam proste nesli
kazdy cudzinec/aj manzeleuropanky/ked pride do jej krajiny,by si mal uvedomit,ze sa musi respektovat zaqkony ,moralku akulturu krajiny.on si moze uchovat svoju integritu.ale jeho deti su obcanmi danej krajiny.adu aj europania.a tym,ze by trval na zxykoch a moralke vladsnej krajiny,im zivot nielen stati,ale im to skor ublizi
ktora mate deti a akuseili ste toto s nimi,viete ,ze je to pravda
co sa tyka pribehov,jasne,ze malicke deti mozno zabavit aj pribehom.zalezi na tom,aky pribeh im jej porozpravany.s akym obsahom..ale knihy su pre vyvoj deti dolezite.pre rozvoj reci,slovnej zasoby.

kebira 11.10.2011 08:55

petrysx-budˇ v klidu,oba moji rodiče jsou češi a na disko jsem směla jedině s bráchou a ve 21 h doma!!!! s diskotéky,a to né že každý týden jsem mohla jít si zatrsat,tak maximálně 1 x za měsíc i déle,u kamáradky jsem nemohla přespat ani omylem,o tom jsem si mohla nechat snít,na bazén mě otec nepustil-nikdy a věřím ,kdyby ještě otec žil, tak cigáro spolknu před ním ještě dnes ;-)
Eu kultura,ne Eu kultura-tak to bylo 8-)

Amira 11.10.2011 08:12

91: Nemusí být vůbec jasné, že arab tady bude vychovávat děti tak, aby nebyly vyčleněny. Někdy je to spíš naopak. Je mimo svůj domov, mimo svoji kulturu a chce si z ní právě něco uchovat a může se stát, že přitvrdí více, než kdyby byl doma. Může, nemusí. Znám třeba ženu, co s manželem odjela pracovně do ciziny a pracovali tam. Doma celé mládí byla proti nošení šátku, ale v cizině se to v ní nějak zlomilo. A když se vrátila domů, tak byla víc zababušená, než ženy z její rodiny, které chodily zababušené odjakživa…

Ohledně té výchovy. Díváš se na to pořád evropskýma očima. Oni se k tomu nestaví tak, že žena má méně práv (nejde na disco, nejde do veřejného bazénu), ale tak, že je to na její ochranu. Když jsem třeba byla malá já, byla doma mela, když se vrátila za tmy dom, když to stejné udělal brácha, prošlo to víc v pohodě. Nebo když měl někde přespat, vzalo se to jako fakt, když jsem měla někde přespat já, musela jsem se podrobit výslechu a vyslechla jsem si spoustu připomínek. A to nemám arabské rodiče. A ani nemám dojem, že by si někdo z nás dvou myslel, že mám menší práva. Cítíš v tom ten rozdíl?

Amira 11.10.2011 07:25

Ja-hoda: Asi nejsem jejich typ :-) Ne, vážně, fakt v tomto smyslu nemám nějaké negativní zkušenosti (když tedy nepočítám HRG a místa, kde se soustřeďují davy turistů). Asi někdy něco pořvávali, ale možná jsem na to imunní. Občas se nám akorát stalo, že se na nás škaredě dívaly a něco volaly postarší ženské, když jsme asi vlezly někam, kam neměli. To bylo celkem nepříjemný.

ja-hoda 11.10.2011 00:59

No, já myslím, že vyprávění příběhů, do určitého věku může mít daleko větší přínos pro vývin dítěte, než biflování Červené Karkulky do zblbnutí.....nasaje spolu s příběhy i tradice a kulturu.......někdy to může být trochu kontraproduktivní, uznávám.........Ale zase jak se nám sem ty Červené Karkulky dostaly.....jen kdysi vyprávěnou formou......
Můj děda se mě vždycky ptával, jestli chci vyprávět příběh nebo případ.....příběh mi už tenkrát připadal míň zajímavej a rozhodně jsem chtěla psssípad, připadal mi akčnější a zajímavější, ale on asi vyprávěl to samé :-D :-D :-D :-D
nedám dopustit na knížky, ale osobní vyprávění, vymýšlení příběhů, zápletky a přemýšlení rodičů nebo prarodičů nad tím, mi příjde mnohem, mnohem víc.
Je pravda, že v těchto zemích se moc nečte, oni mají pohádky, detektivky, trilery, sci-fi i růžovou zahradu v Koránu. Tam se dá najít asi opravdu všechno, pro toho, kdo chce.....kdo chce, si klidně opatří knihu.........ale já ač čtu docela dost, bych si stejně nejraději zase nechala vyprávět - jde o ten kontakt přece, o to, že si dospělí na děti udělají čas......a jestli je to z knihy nebo z fantazie vypravěče je skoro jedno......
Dříve žádné knihy nebyly, jen se vyprávělo........pak, aby to bylo jednodušší, ty příběhy někdo sesbíral a sepsal (třeba Němcová) něco jako net v tý době :-D, aby usnadnili lidem to prosté vyprávění - jen jestli to nebylo ke škodě věci....příběhy se sice zaznamenaly, ale vyprávěči nám zlenivěli........a protože v těchto zemích (Egypt), jsou trošíčku pozadu, proti nám, asi jim to vyprávění ještě funguje.....a to je dobře, myslím. Tak dobrou noc a a´t vás pouštní blechy štípou celou noc. :-P :-D :-)

Neregistrovaný uživatel
11.10.2011 00:23 91.96.49.***

petrysx,cize zijete v cr.tak to je jasne,ze by mal tvoj manzel pochopit,ze ak by deti chcel vychovavat v inej kulture,inej moralke,ako je ta ceska,tak deti by boli vyclenene zo spolocnosti.ak by ich myslenie a nahlad na moralku bol iny.neviem,ci si to teraz ty dokazes predstavit v realnej suvislosti.napriklad chlapci by boli vychovavani nie v europskej moralke .ale zit budu uprostred europskej spolocnosti.s jej zakonmi,zasadami,moralkou:ako si predstavujes konkretne tu vychovu?napriklad,chlapci budu vychovavani,ze dievcatu sa nepatri ist na disco bez muzskeho doprovodu.ale ich kamarati im neporozumeju. pretoze pre kamratov bude prirodzene,ze dievcata maju osobnu slobodu ako chlapci. ide len o prvok bezpecnosticize mozu ist aj zo starsou ,dospelou sestrou .a to iste aj v pripade,preco by dievca nemohlo spat u spoluziacky.preco by nemohla dcera spat v rodine spozuacky?ak ta rodina je slusna a rodicia poznsaju jej prostredie? su to celkom bezne veci....tymto sposobom myslenia deti dostanes do izolacie.ver mi,ja som toto videla aj na sk aj v de a zapadnej europe.tam su pripady,ked uz deti v skole maju problem.nemozu ist plavat,/otec zakaze/,alebo ist na skolsky vylet.alebo na lyziarsky zajazd so skolou.
ako v takej vychove pochopi tvoj chlapec,ze jeho spoziacka ma rovnake prava ,ako on sam.ako prijem tvoje dieta ako dospely clovek potom zakony cr a moralku krajiny,ktorej je obcanom,ked bude sam vyznavat ine hodnoty?keby bol cudzincom,ako tvoj manzel,moze si uchovat svoju intrgritu.a nabozensvo.ale pre jeho dobro by sa mal prisposobit zivotu v cr.alebo tam nezit.ale tvoji chölapci su v cr doma.ale s takou vychovou by sa doma tam necitili.
a v cr je to situacia ina ,ako v zap.eu.tam budu tvoje deti este oizolovanejsie.budu cudzincami vo svojej krajine.
ak chcete takyto model upatnovat vo vychove,potom je lepsie zit priamo v eg.
ja neviem,do akej miery sa dokazal tvoj manzel skutocne prisposobit zivotu a kulture v cr.a ano,tieto veci on musi vediet. a vidiet.a ver mi,ze takato vizia,ze budu mat prvky oboch sposobov vychovy ,je nerealna.pretoze sa o svojej podstate sa vylucuju.tu nejde len o to,ze deti budu mozno. chodit na futbal.alebo na chatu s rodicmi .ale ide o to,aky nahlad na zivotne hodnoty a sposob zivota deti budu mat.a ten budete formovat vy ,ako rodicia.
skor sa na to pozri realisticky.mix kultur nebude fungovat.tam musi zvolit len jeden nodel.bud europsky,alebo alebo islamsky
a este co sa tyka tych knih.v tv davali vysletky vyskumu.ze v celom a rabskom svete sa preklada toko knih za rok,co v jednom jedinom state eu.grcku za jeden rok
arabsky svet cita ozaj malo.vids aj na svojom manzelovi .rozprava pribehy.a este niekto to tu pisal tiez.ze detom sa rozpravaju pribehy .... ;-)

Petrysx 10.10.2011 21:46

91: Já jsem i toto s ním řešila,že pochybuju,že děti budou chtít chodit někam jinam,že určitě nebudou štěstím skákat,když budou muset chodit na hodiny islámu,navíc chceme,aby měli nějaké koníčky,např. fotbal,a to jim kolikrát zabere celý víkend..Pak budou určitě jezdit s našima na chatu,atd..A když tam občas pujdou,tak si myslím,že to tak tragicky brát nebudou...A pokud budou chtít do budoucna praktikovat nebo ne,to záleží pak na nich...
Kdyby jsme náhodou ještě měli holčičku,tak když nebude moct na diskotéku,tak si aspon budu v klidu,že se jí nic nestane,ale i tak jsem manželovi řikala,že to pro ní bude dost těžký,když ostatní holky budou moct a ona ne,a on,že kdyby šla třeba s bráchou,tak by jí pustil,ale museli by přijít do urč. hodiny a společně..A kamarídka by mohla přespat u nás...
Jinak když má manžel čas,tak se dětem věnuje,cvičí spolu,hrají si,knížky teda nečte,ale různé příběhy mu povídá,často i s hračkama hrají divadlo,ve Sparkysu tráví dost času a včera mu zas donesl další díl Krtečka :D a dokonce na to koukal s ním a povídali si,co tam zvířátka dělají...A ted začal starší syn spát v pokoji sám a každou noc za ním vstává a chodí ho přikrýt :)

Michaela S. 10.10.2011 19:45
Re: Orfi sňatek - Egypt  

Ahoj, uzavře se u právnika-se dvěma svědky a stojí to tuším 20-30 euro. Mám to už za sebou-ale jak jak rychlo ta láska začala tak rychle zkončila... ale Tobě hodně štěstí.

ka-rollinka 10.10.2011 17:19

91: no je to tak... ;-)
Magdalenka: Tyjo tak to u Sasina doma maji jednu mistnost kde je pc,a knihovna!! Takovejch knizek sem pohromady videla snad jen u nas v knihovne hehehe on a jeho bracha jsou ulitli na cteni..sasino cte i tady ted u nas hodne. A ja za to byla rada pac kdyz uz byla fakt velika nuda tak jsem si nakou knizku pujcila a bylo:-) Vetsinu knizek maji v arabstine ale i dost anglickych:-)
Ihegaz: Jeej tak to trebas kluci chodivali spolu kdyz jsou oba z Port Said :-D jinak teda dedecek peknej kulisak :-D :-P

Zpět na všechny diskuze z tohoto státu