A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Diskuze

Původní dotaz

Orfi sňatek - Egypt

05.10.2011 03:48:40 | susana.m
susana.m
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda má některá z vás zkušenost s "orfi? snatkem v Egyptě? Kde a jak se uzavře a kolik to stoji? Diky moc.
Poslední reakce
Velikost písma
+
+
+
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
susana.m 05.10.2011 03:48
Orfi sňatek - Egypt  

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, zda má některá z vás zkušenost s "orfi? snatkem v Egyptě? Kde a jak se uzavře a kolik to stoji? Diky moc.

Neregistrovaný uživatel
05.10.2011 07:35 41.91.34.***
pro susana.m  

Jdi do srdíčkových témat a tam toho je hodně o orfi aj. Není to hlavně pro tebe nic, o co bys měla stát. Věnuj tomu čas a čti. 8-)

• Anonym (3)
  • Anonym (8)
Jana VW. 05.10.2011 09:29
Re: Orfi sňatek - Egypt  

orfi
Jak píšu v jiném tematu – Knihy o Egyptě, zaujalo mě vysvětlení orfi.Je tam napsané… V posledních letech je v Egyptě populární manželství orfi. I když se neregistruje a není právně uznané, všeobecně se akceptuje.uzavření orfi se nemusí nikde oznamovat,manžel­ství nepodléhá ani souhlasu státních istitucí.Když se jeden z páru rozhodne ukončit vztah, odejde bez jakýchkoliv závazků a druhá strana si nemůže nic nárokovat.V mus­limské zemi je znevýhodněnou stranou žena, pokud se toto o ní rozšíří, tak už se téměř nikdy nevdá.Islámští učenci nejsou orfi naklonění, protože deformuje práva žen.Když se žena rozvedem nedostane z manželství orfi nic. Ani věno, ani zákonem stanovené měsíční dávky, na které ma manželka nárok po regulérním rozvodu.Nemá nárok ani na výživné na díte.Manželka dokonce ani nemůže dokázat, že děti jsou jejího manžela a v případě že muž zemře, děti nemají nárok na dědictvé ( to si ale nejsme sama úplně jistá protože v orfi smouve je i uvedeno, že děti z tajkového vztahu jsou legitimní… ). test otcovství se začal uplatňovat v arabských zemích teprve v posledních letech ale získání zákonných práv soudní cestou trvá roky. Od r. 2006 si všk ženy v Egyptě můžou uplatňovat svoje práva dokonce už i na základě orfi dokumentu. Podmínkou je svědectví minimálně dvou (mužských) svědků, příp. 4 ženských nebo 1 mužského a dvou ženských.realita je taková, že kromě studentů a turistických průvodců se takto žení i obchodníci, ministři a vysocí činitelé.Důvodem je to, že tito nechtějí, aby se jejich legitimní manželky o orfi manželce dozvěděli. pokud se ženatý muž chce oženit s další ženou, z právního hlediska je maazún povinný při druhé svatbě zaslat oznámení první manželce o uskutečnění další svatby. V případě orfi není maazún potřebný, stačí dva svědci a svatba se může odehrát v naprosté tajnosti.Právě orfi využívají muži i při seznámení se s cizinkami v turistických centrech a sepíšou formální dokumsnt o manželství za přítomnosti dvou svědků. Pokud se rozejdou, orfi papír obvykle zůstává u muže.. Protože islámské právní vztahy turisti většinou neovládají, považuje turistka takový sńatek za plnoprávní a když se pozdějí „plnohodnotně“ provdá za jiného muže, může se lehce stát, že ji takový exmanžel začne vyhrožovat, že jejich orfi dokument nechá zaregostrovat na soudě. Pokud by dva svědci opravdu potvrdili právní podstatu dokumentu, manželství orfi by bylo zaregistrované jako plnohodnotné ve smyslu islámského rodinného práva. Pokud se tedy turistka později opravdu provdá za muže ze stejné země či jiné muslimské krajiny, mohly by pak nastat skutečné problémy. Např. obvinění z bigamie.Tento problém může nastat i tehdy, když se turistka regulérně vdá za muže ze země, kde neplatí islámské právo. V muslimské zemi, kterou by pak navštívila ( turisticky, pracovně apod. ) ji mohou obvinit z bigamie a pokud by tam příšla i s dítětem z regulérního manželství, mohl by si na něho dělat nárok i původní orfi manžel který by mohl tvrdit, že dítě je jeho.Orfi manželství může muž uzavřít kolik chce, podle zákona by však měl mít současně pouze 4 manželky. V rámci legisltivy se to před sebou samým i před Alláhem dá dobře uhrát – žádné výčitky, žádní nedovolená promiskuita, vše se odehrává v rámci společnenské normy a islámského práva…..

Sice jsem se rozepsala ale připadá mi to velmi zajímavé a hlavně to odpovídá na všechny zde kladené otázky…

• Anonym (2)
Jana VW. 05.10.2011 09:31

Zkopírovala jsem asi rok starý příspěvek na toto téma, protože si myslím, že v uvedené knize je to dost dobře popsané.
A možná orfi stojí pro lepší orientaci za samostatné téma, protože se s tím asi setká dost těch, co mají nebo budou mít známost s Egypťanem.

zuzu1 05.10.2011 10:24

Také souhlasím, že by bylo fajn téma zachovat. Já stejný problém řešila před pár dny, a myslím že mnoha holkám může pomoci.

• Anonym (1)
dexina 05.10.2011 11:49

Jani jsi úžasná :) Moc díky za tento článek... Vím, že je to asi takový kus papíru, ale na druhou stranu, pokud se některá z nás bude chtít vdát, ale ještě si nejsme úplně jisté, že je to na celý život, protože jak už to bývá, pokud tam člověk nepůjde z ČR žít, tak asi toho chlapa na 100% nikdy nepozná a spolu žít nemůžeme, dokud nejsme manželé a po komunikaci přes světadíl se asi těžko dokonale poznáme, tak si myslím, že ORFI je dočasně přijatelné řešení...Ale člověk si musí dát opravdu pozor na to, aby těch Orfi neměl podepsaných někde víc :) přeci jen, jsou to kluci vykutálení... ;-)

• Anonym (1)
Jana VW. 05.10.2011 12:08

Určitě to chce opatrnost a důvěru při uzavření orfi. Sama už mám orfi 6 let, protože si myslím, že je to jednodušší pro společný pobyt v Egyptě a vůbec alespoň ze začátku pro možnost poznávat se. Orfi jsem si zařídili asi po roce známosti.Ta situace pro partnerský vztah je tam bohužel velmi odlišná od toho, na co jsme zvyklí a co považujeme za normální u nás.Sice je pravdou, že orfi nemusí být potřeba po celou dobu pobytu ale pak stačí náhodně jedna vzniklá situace a nastane problém. Ale riziko to vždycky může být, záleží na vlastním rozhodnutí a jak jsem psala, neměla by chybět i důvěra v toho partnera - i když s jejich náturou se může velmi jednoduše nastat situace, že od velkých a extrémních projevů citu není daleko k velké nenávisti a z toho všech vyplývajících důsledků.

• Anonym (2)
Alena
05.10.2011 12:50 77.236.192.***

Jana VW - zajímá mě, jak třeba proběhl tvůj den ORFI :-), neumím si to tak představit a i jak jsi byla oblečená 8-). Může uzavřít ORFI v Egyptě žena provdaná tady v Čechách? Máš 100% pravdu v tom, že od extrémních projevů citů není daleko k velké nenávisti, až ke zlu.

• Anonym (1)
Jana VW. 05.10.2011 13:11

Alena: tak to už je hodně dávno... Ale bylo to v pohodě, oblečená jsem byla úplně normálně, podepsali jsme papíry a dostala jsem zlatý prstýnek ( z pohledu Arabky to určitě vyšlo dost lacino ;-) . Ještě dopředu jsem posílala nějaké osobní údaje - muselo tam být i náboženské vyznání - tam se jaksi vůbec nepočítá s tím, že bys byla "nevěřící" ale pokud se pamatuji, nebylo to třeba nijak doložit.A jestli může uzavřít orfi žena provdaná v Čechách to teda nevím ale můj osobní názor je že ano.

• Anonym (1)
dexina 05.10.2011 13:14

Tak to je mazec, všichni ženatí a vdaní se můžou znovu "oženit" :) prosím tě Jani a ty jsi tedy zatím nemusela přistoupit na nějakou víru (muslimská nebo křesťanská)? Protože u ofiko manželství musíš, že?

• Anonym (1)
  • Anonym (1)
Zpět na všechny diskuze z tohoto státu