A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt

Oriental Bay 4* - Ideální pro šnorchlaře a klidnou dovolenou

Hodnocení ubytování

Egypt jsme navštívili již po osmé, byli jsme v různých lokalitách a v resortech různých úrovní od tří do pěti hvězd, takže si dovolím tvrdit, že máme celkem slušné srovnání s tímto hotelem. Ubytováni jsme byli téměř okamžitě po příjezdu z letiště, což není v egyptských resortech zrovna běžné. Hotel se skládá z hlavní třípatrové budovy, ve které se nachází vstupní hala, recepce, jídelna, diskotéka, vnitřní bar a kuchyně a z několika také třípatrových budov, které jsou umístěny po obvodu hotelového areálu a tvoří jakýsi ovál kolem čtyřech venkovních bazénů. V těchto budovách jsou jednotlivé apartmány ( pokoje ). Byli jsme ubytováni v budově č. 2, která měla ideální pozici jak ve vztahu k cestě do jídelny, tak i k cestě na hotelovou pláž, protože byla blízko východu z areálu. Pokoje se skládají z prostorného obývacího pokoje s barovým pultem, hezké světlé ložnice, předsíňky, koupelny s WC a sprchovým koutem a malou teráskou, kde jsou stolek a křesílka pro posezení. Pokoje jsou také vybaveny trezorem, vysoušečem vlasů, malou ledničkou,rychlovarnou konvicí a hrníčky. Na barovém pultu je stále k dispozici několik druhů čaje, instantní káva, cukr a sypká smetana. Po příjezdu je na pokoji i balená voda, která se pak dá během pobytu kdykoliv přinést po požádání z jídelny, plážového, vnitřního i bazénového baru. Pokoje jsou udržovány ve slušné čistotě, denně jsou měněny pokojové osušky a doplňováno tekuté mýdlo a šampon na vlasy. Na pokoji je spolehlivě fungující klimatizace. Hotel má celkem čtyři bazény, které jsou umístěny terasovitě pod sebou směrem od hlavní budovy dolů. U horního bazénu je umístěn i bazénový bar. U bazénů jsou umístěny i venkovní sprchy. Během našeho dvanáctidenního pobytu jsme neměli absolutně žádný problém s komáry na pokoji, jak píší někteří další recenzenti. Na barovém pultu v pokoji byl po celou dobu pobytu k dispozici prostředek proti komárům v rozprašovači a navíc byl denně celý areál vždy cca kolem 17.00 "vykuřován " . Po komárech ani ťuk. Obrovským plusem tohoto hotelu ( alespoň ) z našeho pohledu byla naprostá pohoda a klid, způsobená malou obsazeností hotelu. V jídelně, u barů, v bazénech a především na pláži bylo téměř prázdno, což byla nádhera.

Hodnocení stravy

Kdo by očekával obrovský výběr druhů jídel jako například v pětihvězdičkových hotelích v Sharm El Sheikhu, bude zklamán. Je pravděpodobné, že tento stav mohl být způsoben i malou obsazeností hotelu. Na druhou stranu jak hlavní jídlo, tak i předkrmy, saláty, zákusky a další byly v dostatečné míře a vždy se dalo zkombinovat velmi slušné a chutné jídlo. Jídlo bylo vždy čerstvé a dobře připravené. Při snídaních, obědech i večeřích funguje v jídelně koutek, kde Vám kromě běžné nabídky nabízí čerstvě udělané omelety, těstoviny, pizzy a další. Během večeří je také někdy v provozu venkovní gril na přilehlé terásce. K pití je během jídel k dispozici pivo, Fanta, Cola, Sprite, dva až tři druhy chlazených džusů, bílé, červené a růžové víno a balená minerální voda. Velmi dobré jsou místní polévky ( vždy dva druhy na výběr ). Několikrát během pobytu byla večeře přemístěna z jídelny na venkovní terasy. Jednou se podávaly dary moře ( ryby, kraby, mušle atd. ), jednou byla egyptská ( arabská ) večeře. Posezení a večeře na terasách byly ve velmi příjemné atmosféře a byla příjemným zpestřením.

Hodnocení hotelu, pláže, okolí

Když vyjdete z areálu hlavním vjezdem a přejdete místní silnici ( přes kterou vás převede místní vrátný s výstražnou vestou a pendrekem ), dostanete se na dlážděnou cestu, která vás přivede z mírného kopce dolů na hotelovou pláž. Od hotelu až k lehátkům na pláži je to cca 250 m. Na pláži se nachází plážový bar, dvě budky WC s tekoucí vodou a splachovacím WC, čtyři plážové sprchy, budka animátora, půjčovna plážových osušek a půjčovna ploutví, brýlí, vest a šnorchlů. Lehátek a slunečníků je na pláži dostatek ( během našeho pobytu byla jejich obsazenost tak asi 10 % ), takže odpadá trapné raní vstávání a rychlý úprk na pláž za účelem zabrání slunečníku a lehátka. Plážový bar fungoval od cca 10.00 do cca 18.00 hodin. Opět v něm byla nabídka nealko nápojů jako v jídelně, káva, čaj, alkohol místní výroby ( whisky, gin, ouzo, vodka .. ) a během dne i pár sendvičů nebo sladkého pečiva. Vstup do vody je zcela pozvolný a po písčitém jemném povrchu. Teprve po cca 50 m se ve vodě začnou objevovat pidi korály ( kámen porostlý korálem ) a je třeba dát trochu pozor aby se člověk nekopl do nohou. Ale nic tragického, rozhodně tady není kámen vedle kamene. Také se u těchto korálků celý den drží několik perutýnů, tak je pozornost na místě. Ale celkově je zde na egyptské poměry super vstup do moře ( pozvolně, žádné obří molo a po písku ). Místní zátoka ( Jebal EL Rosas ) je poměrně hluboko zaříznutá do pevniny ( cca 750 m ) a je po obou stranách chráněna skalnatým pobřežím, takže i když jsou na volném moři vlny jako hrom, v zátoce je absolutně klidná voda. Po obou stranách zátoky jsou nádherné zachovalé a barevné korálové útesy. Jediným místem bez korálů je asi 50 m široká část u potápěčského centra na protějším břehu zátoky. Nenechte se odradit tím, že když vstoupíte z pláže do moře je občas špatně vidět a korály nikde. Stačí jen uplavat cca 30 m v pravo, voda se vyčistí a korálové stěny se táhnou až na konec zátoky. Dále v zátoce směrem k volnému moři jsou v korálové stěně krásné prolákliny a malé " zátoky ", kde je opravdu na co koukat. V zátoce bydlí několik různě velkých chobotnic, spousta perutýnů, asi pět želv ( jak karet pravých tak i obrovských ) a také je zde několik sasanek, kde bydlí klauni. Jinak je zde i spousta ploskozubců ( barevné papouščí ryby ), ropušnic, čtverzubců, jehel, pomců, klipek a dalších potvůrek. Pro potápěče, šnorchlaře a fanatiky na fotografování pod vodou jako jsme my prostě senzace. Pro představu přikládáme pár fotek. Hloubka je v zátoce kolem korálových stěn od cca 3 m až do cca 25 m, v mělkých lagunách je při přílivu tak do 2 m a uprostřed zátoky je asi tak 30 m.

Hodnocení personálu hotelu

Personál byl po celou dobu pobytu pohodový, absolutně nijak "neotravoval" a snažil se vyhovět. Jako všude i zde byli číšnici super extra ( rychlý, dopředu už vám chystali pití když jste se blížili od pláže či bazénu a když jste měli dopito, ptali se co dál) ale byli zde i poněkud pomalejší kolegové, kterým občas něco trvalo déle nebo občas na něco pozapomněli. Jako i jinde v arabském světě i zde dělá i malé " bakšišné " přímo divy. Během celého pobytu nebyl s nikým s personálu žádný problém či konflikt a vše bylo o.k.

Celkový dojem, přístup personálu

Kdo hledá pohodovou a klidnou dovolenou ve slušném hotelu, s krásnou pláží, nádherným podvodním životem , zachovalými korálovými útesy a velmi dobrým přístupem do moře - je tento hotel správná volba. Také již vzrostlá udržovaná zahrada v areálu hotelu a několik pěkných menších bazénů je jistě plusem. Kdo však vyhledává dovolenou v luxusu ( stoly přetékající jídlem, denně dvacet druhů dortů a pláže přecpané hotelovými hosty bojujícími o volné lehátko či slunečník, měl by jet asi jinam.

Fotogalerie

Další recenze hotelu