A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt

Radisson SAS Resort Taba 5* - Radisson BLU = Příjemný hotel

Hodnocení ubytování

Hotel je komplex většího počtu budov, které jsou v obloucích situovány do poměrně pěkné tropické zahrady (datlovníkové palmy, tecomy, delonixy aj.). Aniž bychom připláceli, měli jsme výhled na moře. Bydleli jsme v poslední řadě budov, ale všude jsme měli blízko. Pokoj dosti prostorný, čistý, velká manželská postel. Velká terasa s výhledem na moře. Koupelna poněkud "použitá" a neodpovídá evropským 5 hvězdičkám; nicméně čistá a denně uklizená. Trezor uzamykatelný na číselný kód, fungující bez problémů a především dosti objemný: bez problémů se do něj vlezly 2 zrcadlovky s několika objektivy, malý laptop a další předměty (peněženky, pasy apod.). Na pokoji varná konvice, pytlíky s kávou, čajem a přísadami. Voda na chodbě v barelech, k dispozici 24 h denně. Nedostatek zásuvek, takže nabít najednou mobil, foťák a laptop nelze. Na mezinárodních stránkách Radissonu avízované spuštění wifi připojení od začátku r. 2010 ve všech pokojích zdarma neplatí -- připojení jen v lobby a u bazénu. Připojení sice zdarma, ale přenosová rychlost bídná, lepší je u bazénu, než v lobby. Na stěnách chodeb (samozřejmě mimo pokoje), poblíž světel se pohybují roztomilí gekoni, kteří si zvykli, že jim od světel samy létají pečené mouchy rovnou do tlamek :-).

Hodnocení stravy

Strava vynikající. Myslím, že odpovídá uváděným 5 hvězdičkám. Jídla byl poměrně velký výběr, zdaleka se mi nepodařilo vyzkoušet všechny možnosti (navštěvovali jsme jen restauraci Olivos, bar u bazénu jsme nezkoušeli). Večeře připravené tematicky podle národních kuchyní -- mi to znělo děsivě, ale naštěstí se dalo vždy vybrat něco egyptského a i třeba řecká musaka měla šmrnc egyptské kuchyně. Nebyla to rozhodně žádná univerzální italsko-texmex-čínsko-apod-hotelová strava. Jídlo bylo opravdu velmi chutné a díky pestrosti se nedá něčeho přejíst (na výběr každý den alespoň 2 různé druhy masa, pokaždé jinak naložené a kořeněné -- kuře, hovězí, jehněčí, ryby, mořské plody, ...). Samozřejmostí je na výběr velké množství sladkostí, salátů, ovoce, omáček, sýrů a na snídani také pečiva. Obědy podobně pestré jako večeře, ale obvykle jídla lehčí. Na snídani rovněž velmi pestrý výběr -- včetně mé oblíbené English Breakfast :-). Lunch-packy na výlety jsou OK, docela bohaté; jen doporučuji dopředu upozornit, jestli máte nějakou alergii, ať nejste překvapeni jako já, když jsem v balíčku objevil banány :-). Víno jak kdy -- první dny docela bída (zvláště červené), další dny vyměnili odrůdu a bylo o poznání lepší (dobré). Pivo jsme zkoušeli jen jednou, neboť to bylo takové obyčejné "syntetické" europivo á la heineken nebo gambrinus.

Hodnocení hotelu, pláže, okolí

Pláž je to nejlepší, co hotel nabízí. Podél celé pláže je korál, dnes již dosti zdevastovaný (a to tam mají turisté napsané i rusky, ať korál nepoškozují...). Korály dál od pobřeží jsou o poznání zachovalejší a také bohatší. Kromě většího počtu různých druhů ryb (včetně perutýnů, ježíků nebo murén) lze zahlédnout želvy (kareta obecná), rejnoky (trnucha modroskvrná), nebo chobotnici. Pláž je čistá, denně uklízená. Obuv do vody je více-méně nutností. Vstup do vody je po vybetonovaných/dlážděných vstupech v pravé a levé části pláže (dá se i bez bot). Lehátek bylo z počátku dostatek, pozdější dny přišli (zejména turisté na východ od Košic) na "fígl" s na lehátku pohozeným ručníkem, takže po 10. hodině byla pláž sice poloprázdná, ale téměř na všech lehátkách byly ručníky... Součástí komplexu je i rozlehlý bazén s vyhřívanou vodou, ale my se v něm nekoupali ani jednou, takže nemám názor. Vzdálenější okolí nádherné -- za hotelem se hned zvedají hory, které zvláště při měkkém ranním a večerním slunci mají nádherný skořicový nádech. Přes moře (pokud není opar) výhled na pobřeží Jordánska a Saudské Arábie. Blízké okolí je značně neútulné (rozestavěné hotely). Je také nutné počítat s tím, že hotel leží na Sinaji (kde je díky bývalé válce s Izraelem a teroristickým útokům v r. 2004 přísně kontrolován pohyb osob) a je to tudíž ostnatým drátem oplocená a střežená zlatá klícka (ostatně jako všechny hotely v Tabě).

Hodnocení personálu hotelu

Velice ochotný, úslužný a nevtíravý. V drtivé většině si o bakšiš neřeknou, ale když jej dostanou, jsou rádi a pamatují si Vás. Občas (nám se to stalo ale jen jednou) pro vás udělají něco ostentativního, čímž dávají najevo, že si bakšiš zaslouží (taková trochu citová vydíračka -- jako donesení ručníků na pláž, i když o to nestojíte) -- o bakšiš si ale přímo neřeknou. Jinak veškerý servis bez problémů, číšníci kmitají jak fretky, barmani jsou rádi, když s vámi prohodí i třeba jen pár slov a nebo si od nich necháte namíchat nějaký "jejich speciální" koktejl :-). Na pokoji jsme nechávali bakšiš denně. Denně jsme měli čistě uklizeno, nějakou tu skulpturu z ručníků (každý den jinou) a doplněnou kávu/čaj na pokoji.

Celkový dojem, přístup personálu

Velmi dobrý hotel s vysokou úrovní poskytovaných služeb. Bohužel, ne ve všem odpovídá 5 hvězdičkám (kvalita ubytování spíš 3), ale na blízkovýchodní poměry jistě nadstandard, na evropské poměry je to slušný (a levný) standard. Já tento hotel pro nás vybral, neboť nabízel komfort, pěkné korály a měl výhodnou pozici pro výlety do Jordánska a Izraele. Pro tento typ dovolené je to asi nejlepší volba v regionu (pokud mohu soudit i dle názorů jiných cestovatelů do Petry/Jeruzalému). Bohužel vidím v hotelu jen jednu slabinu, ale nezanedbatelnou. Jsou to ruští turisté, kteří zde tvoří nejpočetnější klientelu. Úroveň klientely se bohužel odráží i na úrovni hotelu, která i dle slov delegátky šla trochu dolů. Především v kultuře ubytování. Jsem odpůrcem generalizování a musím říci, že většiny ruských turistů jsem si ani nevšiml, mají přece jenom základní kulturní návyky západní civilizace, ale bohužel je vidět ta menšina, která po večeři zanechá spoušť podobnou náletu hejna sarančat, v poledne bezvládně leží opilí pod schody na pláž k moři, anebo arogantně rusky řvou na nic nechápajícího číšníka, že jim nalil málo vodky (vše viděno na vlastní oči, z vyprávění jsem slyšel i o jiných excesech). Bohužel, pro Rusy je Egypt destinace č. 1 a v jiných hotelích to asi nebude výrazně odlišné. Ale je tam i dost Italů, Holanďanů, Belgičanů, Francouzů, Britů, aj., kteří kulturní úroveň hotelu pro změnu zvedají :-). Hotel rozhodně doporučuji, zvláště těm, kteří se chtějí podívat do Petry a do Jeruzaléma a zároveň si užít trochu šnorchlování a mít při ubytování jistý evropský standard.

Fotogalerie

Další recenze hotelu