A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Asuán - Průvodce

Co si pod pojmem Asuán nejlépe představit? Je toho víc: - město Asuán, - Asuánské přehrady, - ostrov Pilak , - dokonce i Abú Simbel nebo - další zajímavosti, mimo jiné i ostrov Elefantina, které by vám neměly ujít :-) .

Město Asuán Dnes živé město, ale v minulosti bylo jen malým tržištěm, jenž se zvýraznilo v povědomí Egypťanů až v perské době (zhruba v 5. století př. n. l.). Asuán je zasazen do nádherné krajiny, které jej činí pastvou pro oči. Nic zde nechybí – bujná vegetace, modř vod Nilu, nezaměnitelná atmosféra ve spletitých asuánských uličkách a blankytná obloha nad hlavou. Po městě se můžete projet kočárem taženým jedním koněm. V tom případě se vaše cesta bude zřejmě ubírat k mešitě a na tržiště. Je to krásná projížďka, kterou doporučuji buď brzo ráno, kdy je sluníčko ještě nízko, anebo navečer, kdy se stěny okolních staveb barví do oranžova. Ať tak či tak, nebude vám takové horko jako kolem poledne a projížďku si víc užijete! :-)

Pohled z kočáru na Nil (nahrál: admin)
Pohled z kočáru na Nil
Mešita Tabia (= věž) (nahrál: admin)
Mešita Tabia (= věž)
Kočár připravený na projížďku (nahrál: admin)
Kočár připravený na projížďku

Pozor na kočáry!

Ano, jízda kočárem je vskutku krásná, určitě něco, na co většina z nás bude ráda vzpomínat. Ale citlivější povahy musím varovat. Snad každý zapřažený kůň je vyzáblý na kost! Skutečně to vypadá, jako by mu nedávali jíst. Na taková zvířata bývá žalostný pohled. Stejně tak se někomu může zdát i žalostný pohled na samotný kočár. Ty už hodně pamatují a někdy bývají pokryty i vrstvou šedavého prachu, takže bych moc nedoporučovala usednout do nich oděna do bílé ;-)

Cestu kočárem ale vřele doporučuji! Pro místní drožkaře (a jejich koně) jsou turisté hlavní obživou a navíc jedině takto můžete zakusit tu pravou atmosféru egyptského Asuánu. Využijte každou chvíli a dívejte se pozorně kolem!

Kočár zblízka (nahrál: admin)
Kočár zblízka
Kočár (nahrál: admin)
Kočár

Mešita

Pokud jste v Asuánu, vaše kroky jistě zamíří k mešitě. Nazývá se mešita Tabia (věž) a upoutá vás již z dálky. Při troše štěstí, když se zujete a budete dostatečně oblečeni, můžete nakouknout i dovnitř. Co se myslí tím „dostatečně oblečeni“? Nesmíte mít odhalená ramena a sukni či kalhoty alespoň po kolena. Uvnitř mešity vás přivítá krásná architektura s moderními prvky (neonové trubice ;-)) a nádherné měkké koberce.

Mešita Tabia (nahrál: admin)
Mešita Tabia
Vchod do mešity (nahrál: admin)
Vchod do mešity
Vevnitř v mešitě (nahrál: admin)
Vevnitř v mešitě

Vevnitř v mešitě (nahrál: admin)
Vevnitř v mešitě

Tržiště

Svezete-li se bryčkou, dá se počítat s tím, že skončíte na tržišti. Kdo má rád mumraj, arabskou mentalitu a smlouvání, přijde si tu na své! V Asuánu je obrovské tržiště skládající se z krámků podél jedné hlavní cesty, ze které vybočují spousty uliček a zavádí vás stále dál a dál od hlavní tepny. Najdete zde všechno počínaje od koření, bylin, ovoce, přes látky, šperky, plastové kbelíky až po elektroniku. A co tu nemají, to vám do půlhodinky seženou :-) . Panuje tu úžasná atmosféra arabského mumraje a orientálního kouzla.

Asuánské přehrady

Při návštěvě Asuánu je třeba si uvědomit, jak ovlivnilo vybudování přehrad situaci na tomto území, jenž bývá označováno jako první katarakt.

Každý, kdo se více zajímá o Egypt, ví, že na řece Nilu byla v Asuánu postavena velká přehrada. Pravdou ale je, že v Asuánu jsou přehrady dvě, a to - Stará asuánská hráz a - Vysoká hráz – Násirovo jezero. Starou asuánskou hráz postavili Angličané v roce 1898-1902. Přehradní hráz je dlouhá 2 km a je žulová. Časem byla zvýšena tak, že její výška činí 51 m a má 180 zdymadel. Skutečností však je, že tato přehrada nemohla pojmout veškerou záplavovou vodu Nilu. Tato přehrada měla bohužel katastrofický vliv na památky, které byly v místě přehradní nádrže. Například na ostrově Pilak docházelo v době, kdy byla uzavřena zdymadla, ke stoupání vodní hladiny, což vedlo k částečnému zaplavení chrámových staveb, které se v těchto místech nacházely. Po zahájení stavby druhé přehrady, se po roce 1960 situace tak zhoršila, že muselo dojít k přenesení chrámu z ostrova Pilak na ostrov Agílkia, kde bylo vytvořeno stejné prostředí, jaké bylo na Pilaku. Co je zajímavé, tak při svém přenosu byl chrám rozřezán na 37 363 kvádrů, čímž se náklady na přenos stavby vyšplhaly až na neuvěřitelných 30 milionů USD! Potěšující zprávou je, že se tento úžasný chrám podařilo zachránit a můžete jej na ostrově Agílkia obdivovat dodnes! :-)

Stará asuánská přehrada (nahrál: admin)
Stará asuánská přehrada

O osm kilometrů jižněji byla vybudována za pomoci Sovětského svazu nová přehrada, které se říká „vysoká hráz“ (Sad dal-Alí). Byla budována od roku 1960-1971. Tato přehrada nepůsobí tak mohutně, jak člověk očekává, protože se jedná o sypanou hráz, která je postavena do oblouku v délce 3,6 km. Kdo by rád znal její parametry, tak u paty je široká 980m a na vrcholku 40 m. Do hráze je zabudována elektrárna. Po naplnění přehrady vzniklo jezero, jemuž se říká Násirovo jezero. Je dlouhé 500 km a zasahuje až do Súdánu do vzdálenosti 200km. O přínosu vybudování této přehrady se diskutuje. O osudech Núbíjců, kterým přehrada zaplavila domovy, se dodnes mlčí.

Násirovo jezero při pohledu od Abú Simbelu (nahrál: admin)
Násirovo jezero při pohledu od Abú Simbelu

Stavba přehrady si vyžádala spoustu námahy a síly. Protože naplněním Násirova jezera by došlo k zániku vzácných chrámů, byly tyto proto přeneseny na výše položená místa. Jedním z nich jsou chrámy v Abú Simbelu . Přenesení chrámů organizovalo UNESCO. Chrámy byly rozřezány na více než tisíc kvádrů o váze až 30 tun a nově umístěny přibližně 20 km od Súdánského území. Cena za přenos chrámů v Abú Simbelu činila 42 miliony USD. Toto rozhodně není vše, co lze o Abú Simbelu říci! Více se dozvíte přímo v sekci Abú Simbel :-) .

Další zajímavosti, aneb co vše lze ještě v Asuánu vidět:

- Chrám na ostrově Pilak - Zajímavá je návštěva žulových lomů, které sloužily faraónům pro jejich stavby. Leží zde největší obelisk starověkého Egypta, který se nepodařilo vyzvednout, protože se v žule objevily trhliny. Měl mít váhu 1168 tun a měl být vysoký 42 metrů. Zajímavostí je, že je zde názorně vidět, jak kameníci uvolňovali z lomu postranní plochy monolitu. - V řečišti Nilu pod přehradami je několik ostrovů. Nejznámějším je ostrov Elefantina, na kterém ve faraonském období stávalo nejjižnější pohraniční město Egypta Abu, ze kterého zbyl pouze pahorek plný rozvalin. Na jeho nejvyšším místě je Chnumův chrám, trochu níž je chrám bohyně Satety, která byla Chnmovou božskou manželkou. Chnum byl bůh peřejí s beraní hlavou. Na nejjižnějším cípu ostrova byla zrekonstruována ptolemaiovská kaple. - Doporučit lze také na ostrově Elefantina prohlídku nilometru. Je to šikmá šachta se schodištěm vedoucím k Nilu, na boku bylo umístěné měřidlo. Podle výše vody v Nilu při záplavách, se vypočítávala výše sklizně a daňové poplatky. A co je pro naše ekonomy zajímavé? Čím větší byly záplavy, tím větší se očekávala úroda a to znamenalo, že byly stanoveny vyšší daně. Ještě bych dodala, že nilometr po dokončení přehrady ztratil svůj význam. - Běžte se podívat i do botanické zahrady na Kitchenerově ostrově, kterou založil britský generální konzul lord Kitchener! A nebo na mauzoleum Agy Chána na západním břehu Nilu, vystavené ve slohu Fátimovců.

Každý den je rakev z bílého mramoru obkládána rudými květy. Agy Chán byl uctíván jako bohem osvícený imám několikamilionové sekty šíitských ismaílovců, který zemřel v r. 1957. - A co doporučit dále? Jistě plavbu po Nilu ve feluce, která je nádherným zážitkem sama o sobě… :-)

Asuánská feluka (nahrál: lovenka13-Bára)
Asuánská feluka

Poslední editace textu: 24.3.2011 14:23
REKLAMA

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny