A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Káhira - Průvodce

Hlavní město Egypta, Káhira (v překladu „Vítězná“), čítá společně s Gízou 16 000 000 obyvatel a je tak nejlidnatějším městem afrického kontinentu.

Historie

Moderní historie Káhiry začíná v druhé polovině 10. st. po Kr., kdy na Egypt útočí chalífové z rodu Fátimovců. Po úspěšném dobytí země založili město Al Qahira, podle arabského názvu planety Mars, která zářila v době , kdy armáda narazila na malou městskou osadu.
Ve dvanáctém století je město obehnáno hradbami a až do roku 1517 je mnohými považováno za kulturní středisko arabského světa. V roce 1798 spatřují Káhiru napoleonská vojska a o několik let později začíná, díky Muhammedovi Alimu, tzv. westernizace města.

Příjezd

Na káhirském letišti se přistává na dvou terminálech. První, starší terminál, slouží jak pro zahraniční, tak pro vnitrozemní lety a přistávají tu i linky ČSA. Druhý slouží výhradně zahraničním aerolinkám a odbavuje např. letadla mířící z Vídně.

Jestliže nemáte zajištěný transfer do hotelu, lze využít služeb minibusů, taxíků nebo autobusů. Taxi Vás přijde do centra na cca 40 LE, záleží na smlouvání s řidičem, občas chtějí taxikáři také zaplatit v dolarech. V případě, že máte pevné nervy, můžete zkusit i autobus, který staví cca 200 metrů před letištěm, nemůžete ho miniout, a vyjde vás asi na půl libry. (luxusnější klimatizovaná linka pak na 2-3LE)

Tip, který mi napsal jeden návštěvník:

*“Tip na taxi v Káhiře. Cestovní agentura chtěla za výlet po Káhiře (třeba největší bazar) a okolí docela dost peněz. Raději jsme se dohodli ještě s jednou dvojicí a pronajali jsme si hotelové taxi. Objeli jsme vše, co jsme chtěli, nezávisle na čase, taxi jsme měli na celý den. Navíc nám řidič dělal průvodce, vyprávěl nám zajímavé příhody, historii, vzal nás na místa, kam turisté vůbec nechodí, zavezl nás pro pití, do banky,prostě všude, kam nás napadlo a nakonec jsme platili 200,-Kč na osobu. :-)„* napsal OloZX6R

O ubytování nemusíte mít nikdy strach. Už po příletu se na Vás nalepí tisíce hotelových vyslanců s nabídkou toho zaručeně nejlevnějšího ubytování. Mezi nejlevnější a u Čechů oblíbené hotely patří:

Sultan Hotel, 4 Souq at-Tawfigiyya, tel. 5772258
Sun Hotel, 2 Tallat Harb, Downtown, tel. 5781786
Magic Hotel, 10 Sharia al-Bustan, Downtown, tel. 5795918,
Dahab Hotel, 26 Mohamed Bassyiuni (20 LE/dvoulůžkový pokoj za noc) Ceny pohybují od 25 do 40 liber za noc.

Centrum

Hlavním káhirským náměstím je bezesporu Midan Tahrir. Jsou zde soustředěny všechny významné úřady, turistická centra, dobré restaurace a obchody. Přilehlé ulice jsou prakticky 24 hodin denně při životě a směřují k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím. Ramsesovo nádraží je orientováno severním směrem a přímo z letiště k němu jede autobusová linka číslo 400, jíž je i konečnou zastávkou.

Dávejte si velký pozor při přecházení silnic. Semafory v Káhiře téměř neexistují a na rušných místech (např. Tajit Square) může být poměrně nebezpečno.

Kam v Káhiře

Koptská Káhira

Dojedete sem buď metrem, lodí a nebo taxíkem. Je to malé územíčko v Cairu a nachází se zde nádherný kostel - „Visutý kostel“, dále pak ještě Ben Ezra, synagoga, kostel sv. Barbory, Koptské museum (za mé návštěvy zavřené) a římská věž – po rekonstrukci. Jistou zajímavostí je určitě křesťanský hřbitov a Zastavení Svaté rodiny při putování Egyptem. Vstupy jsou (kromě muzea) zdarma.

Citadela a mešity

Citadela, jedno z neobdivuhodnějších míst v Káhiře, je středověká pevnost stavěná od konce 12. století na obranu proti křižáckým vojskům. Později se stala sídlem mnoha egyptských vládců.
Nejlépe se tam dostanete taxíkem z Midan Tajit, zhruba za 8 LE. Vstupné činí 40 LE plné vstupné a 20 LE snížené (děti, studenti).
Z celého komplexu je nádherný výhled na pyramidy v Gíze, je tu několik muzeí, např. muzeum armády a také překrásná mešita Muhammeda Aliho, tzv. alabastrová mešita.

Dále zde můžete navštívit mešitu Ar-Rífáího z 19. století a mešitu sultána Hasana, jednu z nejznámějších ve městě. Pochází z let 1356-1363 a je údajně postavena z kusu obložení jedné vítské pyramidy.

Západně od Citadely máte možnost navštívit jednu z největších mešit na světě, Ibn Tulun. Směrem na západ pak narazíte na mešity Al Hakim („Ten, kdo vládne božími příkazy“ podle jejího stavitele a dle pověsti krutého vládce) a Al Azhar. Al Azhar pochází z 10. století a dodnes se tu vyučuje islámské náboženství. Studuje tu téměř 5000 studentů z celého arabského světa podle tradic starých tisíc let.

Rozhodně za vidění stojí minarety Bub Zuwaila, kousek od Al Azhar, vstup je 10 EL/osoby. Naleznete zde malé muzeum ve věži. Jestli6e se vyškrábete přes spoustu schodů až na středu výhled, který uvidíte stojí opravdu za to. Pokud pominete všudepřítomné odpadky na střechách, vidíte obrovský kus islámské Káhiry opravdu skvostně.

Egyptské muzeum ("www"http://www.egyptianmuseum.gov.eg/)

Místo, které si nesmíte nechat ujít, Vám zabere alespoň jeden den času. Vstupné činí 50 LE a 100 LE za mumii. V muzeu se nesmí fotit ani filmovat a Vaše přístroje si musí nechat v nekryté boudě u policistů (doporučuji je tedy radší nechat v hotelu). Zahradu muzea si můžete kdykoli projít bezplatně i s foťákem.

Muzeum funguje od roku 1835. Sídlí v neo-klasicistní budově postavené francouzským architektem Marcelem Dourgnonem a schraňuje na 120 000 exponátů včetně pokladů z Tutanchamonovy hrobky.

Železniční muzeum

Muzeum se nachází přímo v budově hlavního vlakového nádraží. Vyjdete z nádraží a dáte se do leva, po 30 m jste tam. V muzeu je velmi ochotný personál, který Vám na žádost podá výklad, rozhodně tento výklad doporučuji. V muzeu se nachází sousta modelů egyptské dopravy od faraonů až do dneška, modely na hraní, které Vám na požádání zaměstnanci pustí, dále 3 opravdové vlaky, z toho jeden královský. Vstupné se pohybuje kolem 20 LE, liší se podle víkendu, dne atd.

Pyramidy v Gíze

Gíza je částí města Káhira rozkládající se na západním břehu Nilu. Od čtvrté dynastie sloužila tato oblast jako královské pohřebiště, které si za místo svého posledního odpočinku zvolili nejen králové, ale také vysocí úředníci a bohatá šlechta.
Tím nejproslulejším z Gízy jsou ale samozřejmě tři velké pyramidy, jeden ze sedmi divů světa.

Za vstup do komplexu zaplatíte 50 EL a dále sumu 100 LE + 30 LE + 20 LE za vstup do jednotlivých pyramid. Muzeum, jižně od Chufuovy pyramidy, Vás přijde opět na 20 EL, fotografování filmování je zde zdarma. Prohlídky probíhají denně od sedmi ráno do půl osmé večer.

Chufuova pyramida

Tzv. Velkou pyramidu nechal postavit faraón Chufu (řecky Cheops) v polovině 3. tis. př. Kr. Pyšní se spletitým systémem místností, podzemními chodbami i fascinujícími odlehčovacími komorami. Měří 136 m a dříve byla obložena bílým vápencem, který v paprscích egyptského slunce vyvolával ohromující zářící podívanou. Prohlídka pyramida, kterou byste si v žádném případě neměli nechat ujít, začíná na severní straně vstupem do uměle vybourané chodby. Ta se napojuje na tzv. Velkou galerii a končí v králově pohřební komoře.

Na protější straně lze pak navštívit muzeum se sluneční bárkou vyzdviženou v polovině minulého století, která měla za úkol přepravit panovníkovo tělo na onen svět.

Rachefova pyramida

Díky tomu, že pyramida stojí na vyvýšeném skalním výběžku se opticky zdá, že je o něco vyšší než pyramida Chufuova. Ve skutečnosti ale tomu tak není a tak se Chufu o svůj primát bát nemusí.

====Menkauerova pyramida

S výškou 62 m jde o nejmenší z pyramid. Vinou předčasné smrti svého stavitele, posledního faraóna 4. dynastie Menkaurea, je navíc nedokončená.

K celému reálu ještě patří zádušní chrám a několik menších pyramid, taktéž se zádušními chrámy.

Memfis

Memfis je původní hlavní město Egypta. Nachází se zde venkovní museum, které je sice příjemné, ale velmi malé – sfinga, socha Ramesse, zbytky(opravdu zbytky) královského chrámu, vnitřní museum – vévodí mu obrovská socha Ramesse II. Vstupné je 30 LE. Muzeum je to kousek dál za Sakkarou. Nejlépe se dostanete při celodenním výletu v taxi – Sakkara, Memfis, Dahšúr a Abú Sír.

Saqqara (Sakkára)

Do Saqquary, 25 km jižně od Káhiry, se dostanete taxíkem za 20 LE, minibusem za necelou 1 LE nebo, u mnoha turistů velmi populárním způsobem, a sice na velbloudovi, kterého si je možné najmout přímo u pyramid v Gíze.

Jedná se o rozsáhlé pohřebiště využívané memfickými vládci a nobilitou v období Staré říše. Dnes je to především největší archeologické naleziště v Egyptě.

Vstupné do celého areálu stojí 40 LE, snížené pak 20 LE. Pokud jedete taxíkem, připlácí se ještě 5 LE za auto, které vás může vozit kamkoli jen budete chtít.

Dá se jít do pyramid, mastab, Kruhu filosofů, Serapea. Nutno předem ověřit, co je zpřístupněno, neboť se zde často provádějí různé výzkumy.

Uvnitř mastab by se nemělo fotit, nikdo však toto nahlídal.

Džoserova pyramida

Stupňovitá pyramida je jistě dominantou celého komplexu. Pro faraona Džosera jí kolem roku 2 700 př. Kr. postavil vezír Imhotep, největší učenec Staré říše. Jde o nejstarší pyramidu na světě a nejstarší kamennou stavbu takových rozměrů.
Ačkoli dnes pyramida posledního vládce 5. dynastie připomíná spíše hromadu sutin, jedná se o více než pozoruhodnou stavbu. Byla totiž první, pro jejíž interiéry byly jako výzdoba použity Texty pyramid.

Další pamětihodnosti v Sakáře: Džedkareova pyramida, Chendžerova pyramida, Šepseskafova mastaba, Klášter sv. Jeremiáše, Merenreova pyramida, pyramidy Pepiho I. A Pepiho II.

Tip: Nedejte se obalamutit „průvodci“, kteří Vám za Baksheesh budou nabízet, že Vás zavedou na místa v areálu, kam se správně nesmí a kde už nebyla živá duše od dob posledních faraónů. Vězte, že všude, kde nejsou zákazové tabule nebo plot, je vstup dovolen.

Dahsur

Pyramidový komplex v Dahsuru je jeden z nejpůsobivějších v celém Egyptě a přitom není navštěvován s takovou vytížeností jako Gíza nebo Sakkára. Oficiálně se tu nesmí fotit, ale policisté na velbloudech si vždy přijedou pro nějaký ten baksheesh a pak rádi dělají, jako že nevidí a neslyší. Policisté jsou dokonce ochotní tak, že za bakšiš zapózují, nebo dokonce půjčí policejního velblouda :).

Jedna z nejlepších pyramid, kde jsem byla.

Lokalita se nachází asi 15 km jižně od sakkáry a nejlépe se tam dostanete taxíkem.

Snoferova lomená pyramida

Svým tvarem je Lomená pyramida vskutku jedinečná. V určité výšce se totiž „lomí“ a pokračuje pod jiným úhlem. Z dosud neznámých důvodů byla práce na této stavbě zastavena a faraón Snofru si nechal postavit nedaleko druhou, tzv. Růžovou pyramidu.

Zajímavosti a praktické informace

Al-Gezira

Ostrov, na kterém se nachází 187 m vysoká vyhlídková věž Cairo Tower. Vstupné je poměrně vysoké (150 LE) a tak pokud se na ní už vydáte, učiňte tak buď časně ráno, nebo naopak až večer, kdy jedině shlédnete město nezahalaené do smogu.
Cairo Tower: http://egypt.obrazem.cz/kahira/kahirska-vez-22.html

Káhirská ZOO

Do ZOO se v klidu dostanete taxíkem za 5 LE, zpátky je to ale už horší, to už chtějí i 10 dolarů :-). Zvířat je v ZOO spousta, vstupné je cca 25 pt, v ZOO je ale pak ještě asi 5 dalších míst, kde musíte znovu zaplatit vstupné – opět 25 pt – sloni, hadi, krokodýli, hroši, atd. Za bakšiš se pomazlíte s čímkoli a nakrmíte cokoli. Celá ZOO je velmi rozsáhlá, ale zvířata jsou v dost žalostném stavu – však posoudíte sami, když se tam vydáte.

Kulturní vyžití

První místo v kulturním žebříčku zaujímá Káhirská opera na ostrově Al-Gezira. Egypťané zde uvádějí známé zahraniční hry a taktéž zde vystupuje Káhirská baletní společnost a Káhirský symfonický orchestr.

Operní sezona začíná v březnu a trvá do poloviny června. Aktuální program najdete na stránkách Egypt Today nebo Al-Ahram weekly.
Ještě je třeba mít na paměti, že pro muže je povinností být oblečen v obleku a kravatě.

Metro

V Káhiře se máte možnost svést jediným metrem na území afrického kontinentu. Jedná se o nejlevnější způsob dopravy a metro tak denně přepraví více než dva miliony cestujících. Jezdí se na dvou trasách po celé rozloze Káhiry. Co se týče lístků, nelekněte se systému označování. Přístroj Vám lístek nejprve spolkne a teprve potom ho nechá označený vyjet.
Ženy mohou jezdit v libovolných vagonech, ale pro ty, které chtějí jet pouze se ženami, je vyhrazen vagon první. V něm muži nejezdí.

Tip: V Egyptě neexistuje nepsané pravidlo, že přednost má ten, kdo vystupuje.

Internetové kavárny

Pár dobrých internetových kaváren lze najít kolem náměstí Tajit. Osobně doporučuji café v Lonely Planet na 26 Mahmed Bassouiny Street. Mají tu otevřeno od osmi ráno do půlnoci a snad nejrychlejší připojení, co jsem měla možnost v Káhiře potkat.

Pošta

Hlavní káhirská pošta se nahází na Midan Ataba (otevřeno denně kromě pátku od osmi ráno do šesti večer, během ramadánu ale pouze od devíti ráno do tří odpoledne). Každý den se to tu hemží stovkami lidí, takže pokud dáváte přednost spíše klidnějším místům, zajděte do Ramses Square post office. Známka do Evropy stojí 150 piastrů.

Veřejných WC je v Káhiře po čertech málo a možná bude lepší, když se jim zcela vyhnete. Hygienická úroveň je zde totiž nepopsatelná! Kdyby bylo nejhůř, můžete využít WC v metru, ta jsou o něco čistší, ale ani tam to není žádná sláva. Většinou po Vás bude vyžadován menší poplatek

Na tomto dokumentu se podíleli: badawi

Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Sfinga
Sfinga
Pyramidy v Gíze - Největší lákadlo Káhiry
Pyramidy v Gíze - Největší lákadlo Káhiry
Pyramidy v Gíze
Pyramidy v Gíze
Káhira
Káhira
Výhlídková věž Cairo Tower - Vyhlídková věž na ostrově Gezira.
Výhlídková věž Cairo Tower - Vyhlídková věž na ostrově Gezira.
Egyptské muzeum - Typické červenou fasádou a rozsáhlou expozicí :-)
Egyptské muzeum - Typické červenou fasádou a rozsáhlou expozicí :-)
Káhiřané
Káhiřané
Mešita
Mešita
V Káhiře
V Káhiře
V Káhiře
V Káhiře
Loď na Nilu v Káhiře
Loď na Nilu v Káhiře
Nil v Káhiře
Nil v Káhiře
Doprava - Doprava v Káhiře není příliš organizovaná
Doprava - Doprava v Káhiře není příliš organizovaná
Doprava
Doprava
Káhira
Káhira
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
Cairo Tower - Výhled z Cairo Tower na Káhiru. (nahrál: evelyn)
Cairo Tower - Výhled z Cairo Tower na Káhiru.
Cairo Tower - Výhled z Cairo Tower na Káhiru. (nahrál: evelyn)
Cairo Tower - Výhled z Cairo Tower na Káhiru.
Výhled na Nil z mostu Quase el-Nil (nahrál: evelyn)
Výhled na Nil z mostu Quase el-Nil
Nilometr ve Staré Káhiře (nahrál: evelyn)
Nilometr ve Staré Káhiře
Cairo Tower (nahrál: evelyn)
Cairo Tower
Saqqára - Džoserův pohřební komplex (nahrál: evelyn)
Saqqára - Džoserův pohřební komplex
Dahšúr - Červená pyramida (nahrál: evelyn)
Dahšúr - Červená pyramida
Citadela (nahrál: evelyn)
Citadela
Egypské muzeum (nahrál: Helča2)
Egypské muzeum
Káhira (nahrál: Helča2)
Káhira
Káhira (nahrál: Helča2)
Káhira
Káhira (nahrál: Helča2)
Káhira
Káhira (nahrál: Helča2)
Káhira
Káhira (nahrál: Helča2)
Káhira
i zde se staví (nahrál: Helča2)
i zde se staví
na vyhlídce u pyramid (nahrál: Helča2)
na vyhlídce u pyramid
největší.. (nahrál: Helča2)
největší..
se sfingou (nahrál: Helča2)
se sfingou
na ulici (nahrál: Helča2)
na ulici
ulice Káhiry (nahrál: Helča2)
ulice Káhiry

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

  • cestovatelé 237
  • cestopisy 18
  • fotoalba 248
  • diskuze 245
  • hotely 29

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny