A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Průvodce

Diskuze k aktuálnímu dění v Egyptě probíhá ZDE.

15.8.2013, 14:23 Káhira - Do ulic egyptské Alexandrie se vydaly stovky stoupenců svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Pochodují na protest proti středečnímu násilí, které má přes 500 obětí. Protestní pochod je na dnešní odpoledne svolán i do Káhiry.

15.8.2013, 14:06 Káhira - Nepokoje v Egyptě se nevyhnuly ani turistickému letovisku Hurgada, byl tam při nich zabit jeden člen islamistického Muslimského bratrstva. S odvoláním na bezpečnostní zdroj o tom dnes informovala agentura DPA. Střet mezi policisty a islamisty se odehrál v centru města, tedy ne u míst, kde je nejvíce hotelů.

15.8.2013, 12:00 Káhira - Egyptská vláda zvýšila bilanci středečních násilností při likvidaci dvou protestních táborů na 525 mrtvých a přes 3700 zraněných. V Káhiře nacházejí stále další těla, v jedné mešitě jich bylo 250. Novou bilanci zveřejnilo egyptské ministerstvo zdravotnictví a je založena na identifikaci těl v nemocnicích a márnicích. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o mrtvých či zraněných Češích.

27.07.2013, 03:51 Káhira - Egyptské Muslimské bratrstvo tvrdí, že zásahové jednotky při ranním útoku na účastníky manifestace v Káhiře zabily 70 osob. Údaje však nelze nezávisle ověřit. Ministerstvo zdravotnictví zatím potvrdilo 20 úmrtí. Mrtví podle bratrstva byli na shromáždění, jehož účastníci podporují svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Nepokoje v Káhiře a dalších městech trvají do pátku a podle zatím neuzavřené bilance mají už desítky obětí.

26.07.2013, 14:52 Káhira - Nejméně dva lidé přišli dnes o život v druhém největším egyptském městě Alexandrii při potyčkách mezi odpůrci a stoupenci svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Podle státní agentury MENA dalších 19 lidí utrpělo zranění.

26.07.2013, 10:21 Káhira - Prokuratura uvalila dva týdny vazby na svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího kvůli údajnému spiknutí s palestinským Hamasem. Mursí bude vyslýchán v souvislosti s obviněním ze spolupráce s Hamasem při organizování útoků na policejní stanice a věznice. Muslimské bratrstvo obvinění považuje za směšné a za návrat do doby režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka.

26.07.2013, 10:00 Káhira - I když armáda sesadila jeho bratra z funkce prezidenta, Sajjid Mursí o ní neřekne křivého slova. „Chovám k ní nekonečnou důvěru,“ říká bratr svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Muhammadův portrét visí na zdi Sajjidova domu hned vedle zarámovaných veršů z koránu. „Jsem trpělivý a on také. Naučil mne, že když vás někdo štve, nemáte s ním bojovat ani reagovat zlobou,“ říká o starším bratrovi.

16.07.2013, 18:26 Káhira - Nový egyptský kabinet dnes složil přísahu. Vicepremiérem se podle světových agentur stal ministr obrany Abdal Fatah Sisi, který je zároveň šéfem armády, jenž stál za svržením hlavy státu Muhammada Mursího. Před prozatímním prezidentem Adlím Mansúrem přísahalo během krátké ceremonie celkem 35 ministrů, mezi nimiž jsou i tři vicepremiéři, oznámila televizní stanice Al-Džazíra. Mursího formace Muslimské bratrstvo považuje vládu za nelegitimní.

16.07.2013, 11:53 Káhira - Sedm lidí bylo zabito a nejméně 261 zraněno při nočních střetech v Káhiře mezi stoupenci a odpůrci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího a zasahující policií. Oznámily to zahraniční agentury. Odvolávají se na sdělení vysokého představitele ministerstva zdravotnictví a šéfa egyptské záchranné služby Muhammada Sultána. Státní agentura MENA uvedla, že úřady kvůli vyvolávání násilností zadržely zhruba 400 lidí.

15.07.2013, 17:53 Káhira - Egyptská prokuratura dnes nařídila zatčení sedmi vysokých představitelů Muslimského bratrstva i dalších osobností z řad konzervativních islamistů. Vesměs jsou podezíráni z podněcování násilí a jeho podpory. Islamisté stále protestují proti svržení prezidenta Muhammada Mursího, který byl odstaven od moci a zatčen armádou před téměř dvěma týdny.

14.07.2013, 15:25 Káhira - Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí a další vysocí představitelé jeho Muslimského bratrstva se budou možná muset zodpovídat ze špionáže. Prokuratura totiž údajně začala prošetřovat příslušná podezření. Šéf prozatímní vlády Házim Bibláví mezitím zvyšuje úsilí sestavit co nejrychleji novou vládu. V ulicích Káhiry pokračují protestní akce Mursího islamistických stoupenců.

13.07.2013, 20:46 Káhira - Egyptské Muslimské bratrstvo svrženého prezidenta Muhammada Mursího vyzvalo dnes své příznivce k dalším masovým demonstracím, které by se měly uskutečnit v pondělí. Stalo se tak jen několik hodin poté, co desetitisíce stoupenců největšího islamistického uskupení v zemi požadovaly v Káhiře propuštění a návrat Mursího. Informovala o tom agentura Reuters.

10.07.2013, 14:56 Káhira - Jednou z obětí pondělního násilného incidentu u káhirského armádního objektu se stal i fotograf místních novin. Na internetu se dnes objevil videozáznam, který ve chvíli své smrti tento 26letý muž natočil. Je na něm vidět voják, který Ahmada Samíra Ásima zastřelil. Během této přestřelky zahynulo podle agentury Reuters celkem 55 lidí.

10.07.2013, 13:17 Káhira - Egyptská prokuratura dnes vydala příkaz k zatčení vůdce Muslimského bratrstva Muhammada Badího. Obvinila jej z rozpoutání násilí před sídlem republikánské gardy, při němž v pondělí zahynulo 55 lidí. Podle agentury Reuters o tom informovala egyptská státní agentura MENA. Zatykač se týká i dalších vedoucích představitelů islamistického hnutí. Jeho mluvčí nicméně oznámil, že nikdo z vůdců dosud zatčen nebyl.

10.07.2013, 09:38 Káhira - Prozatímní egyptský premiér Házim Bibláví dnes začíná sestavovat vládu. Nejprve se podle agentury Reuters hodlá sejít se zástupci liberálů, které vede Muhammad Baradej. Islamistické Muslimské bratrstvo nicméně podle agentury AFP účast na dočasném kabinetu odmítlo.

 (nahrál: admin2)

10.07.2013, 03:13 Káhira - Liberální egyptská opozice odmítla plán prozatímního prezidenta Adlího Mansúra, který stanovil harmonogram konání voleb v zemi. Ústavní dekret, který hlava státu vydala, by měl být změněn, uvedla Národní fronta spásy, jež zastupuje zájmy liberálních uskupení v Egyptě. Opozice žádá další konzultace týkající se tohoto dokumentu, který je důležitý pro proces politické transformace, uvedla agentura Reuters.

09.07.2013, 16:45 Káhira - Egyptským premiérem bude údajně nakonec bývalý ministr financí Házim Bibláví. Dříve navrhovaný exšéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej bude viceprezidentem. Informovaly o tom dnes zahraniční agentury s odvoláním na egyptskou prezidentskou kancelář.

09.07.2013, 11:52 Káhira - Prozatímní egyptské vedení vydalo časový plán pro parlamentní a prezidentské volby, které by se měly uskutečnit do začátku příštího roku. Návrh, který počítá s velmi brzkým uspořádáním hlasování, by měl zmírnit obavy západních zemí obávajících se o budoucí demokratický vývoj Egypta, téměř jistě ale prohloubí hněv stoupenců svrženého prezidenta Muhammada Mursího, napsala agentura AP.

09.07.2013, 00:00 Káhira - Nové parlamentní volby v Egyptě by se měly konat do půl roku, po referendu schvalujícím přijetí změn v ústavě. Pak by podle dekretu prozatimní hlavy státu měly následovat prezidentské volby. Vydání časového rámce při příští volby následovalo po krvavém incidentu v Káhiře s pěti desítkami mrtvých.

08.07.2013, 20:17 Káhira - Při přestřelce u armádního objektu v egyptské metropoli Káhiře zahynulo dnes nejméně 51 lidí, dalších 435 utrpělo zranění. V objektu je zadržován prezident Muhammad Mursí, jehož minulý týden svrhla armáda. Spojené státy dnes nad eskalací násilí a prohlubující se propastí mezi znesvářenými politickými skupinami v Egyptě vyjádřily znepokojení.

08.07.2013, 10:12 Káhira - Při přestřelce u armádního objektu v Káhiře zahynulo dnes nejméně 40 lidí. Podle agentury AP o tom informoval mluvčí egyptského ministerstva zdravotnictví. Egyptská státní televize přinesla informaci o 42 obětech. Podle mluvčího ministerstva mohlo být při incidentu zraněno až 300 lidí. V objektu je zadržován svržený prezident Muhammad Mursí.

07.07.2013, 22:49 Káhira - Prozatímním premiérem Egypta se má stát levicový právník Zijád Baháildín. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentského mluvčího. Liberální politik Muhammad Baradej by se podle tamních médií mohl stát viceprezidentem.

07.07.2013, 18:21 Bejrút - Syrská větev Muslimského bratrstva, která je rovněž v opozici vůči režimu tamního prezidenta Bašára Asada, dnes vyzvala Spojené státy a evropské země, aby dodaly povstalcům slíbenou vojenskou pomoc. Učinila tak den poté, co si exilová opoziční koalice zvolila nového předsedu. Informuje o tom agentura Reuters.

07.07.2013, 17:45 Káhira - Desetitisíce stoupenců i odpůrců sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího se dnes shromáždily na různých místech zejména v metropoli Káhiry. Demonstrace, které svolalo Mursího konzervativní Muslimské bratrstvo, což je nejsilnější politické hnutí v zemi, i Mursího oponenti z liberální organizace Tamarod probíhají podle záběrů televizních stanic zatím v poklidu.

07.07.2013, 13:39 Káhira/Astana - Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval, že v Egyptě by mohla vypuknout občanská válka. V zemi v posledních dnech při srážkách mezi stoupenci a odpůrci armádou sesazeného prezidenta Muhammada Mursího už zahynuly desítky lidí a více než tisícovka utrpěla zranění.

07.07.2013, 02:05 Káhira - Egypt po středečním převratu stále čeká na oficiální jmenování prozatímního premiéra. Jako nový šéf vlády byl už v sobotu představen bývalý generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a proreformní politik Muhammad Baradej. Úřad prozatímního prezidenta Adlího Mansúra však dementoval zprávy, že by už byl Baradej oficiálně jmenován. Prezidentův mluvčí řekl, že zůstává „nejlogičtější volbou“.

06.07.2013, 23:50 Káhira - Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Baradej ještě nebyl oficiálně jmenován prozatímním egyptským premiérem, jak předtím informovala média. Oznámil to podle agentur prezidentský úřad.

06.07.2013, 12:54 Káhira - Za posledních 24 hodin zahynulo v Egyptě nejméně 37 lidí. Většina z nich při potyčkách mezi stoupenci a odpůrci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, další pak při ozbrojených útocích na Sinaji. Více než tisícovka dalších osob utrpěla při násilnostech zranění. Informovalo o tom tamní ministerstvo zdravotnictví a bezpečnostní zdroje. Bezpečnostní síly dnes posílily přítomnost v okolí tábora Mursího stoupenců v Káhiře, zatímco egyptské úřady plánovaly další kroky.

06.07.2013, 10:34 Káhira - Za vyhlášení války své víře označila sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího nová islamistická skupina v Egyptě. Jmenuje se Ansar aš-Šaría v Egyptě (Ochránci islámského práva šaría v Egyptě) a varuje, že bude právo šaría prosazovat násilnou cestou. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

06.07.2013, 00:54 Káhira - V druhém největším egyptském městě Alexandrii bylo při střetech mezi stoupenci a odpůrci svrženého prezidenta Muhammada Mursího v noci na dnešek zabito 12 lidí. Podle agentury MENA bylo dalších 200 lidí zraněno. V celém Egyptě si tak násilnosti v pátek vyžádaly už 30 obětí a stovky raněných. Většina zabitých se podle Reuters stala obětí střelby. Egyptské úřady mezitím zatkly jednoho z nejvyšších představitelů Muslimského bratrstva blízkého Mursímu.

05.07.2013, 21:40 Káhira - V egyptské metropoli Káhiře dnes vypukly násilnosti vyvolané napětím kolem sesazení islámského konzervativce Muhammada Mursího z prezidentské funkce. Jeho příznivci se dostali nejprve do potyček s armádou, která Mursího uvěznila, a pak s liberálním odpůrci konzervativců. Obětí násilností je podle egyptského ministerstva zdravotnictví již 17. Počet lidí, kteří utrpěli zranění, jde do stovek.

05.07.2013, 17:48 Káhira - Egyptský prozatímní prezident Adlí Mansúr, vzešlý ze státního převratu, dnes rozpustil horní komoru tamějšího parlamentu ovládanou islámskými konzervativci a jmenoval nového šéfa tajných služeb. Informovala o tom egyptská televize.

05.07.2013, 15:28 Káhira - Při přestřelce mezi egyptskou armádou a příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího dnes zemřeli nejméně tři lidé. Informovaly o tom agentura AFP a Reuters. Armáda střelbu ostrou municí popřela. V Káhiře dnes demonstrují desetitisíce islamistů, z jejichž řad Mursí vzešel, manifestaci ohlásila i liberální opozice. Armáda přislíbila respektovat právo na pokojné demonstrace, varovala ale před pokusem ohrozit bezpečnost státu.

05.07.2013, 13:33 Káhira/Addis Abeba - Africká unie (AU) dnes kvůli sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího armádou pozastavila Egyptu členství. Informovala o tom agentura Reuters. Toto opatření je standardním postupem, který AU vůči svým členům uplatňuje v případě neústavních změn a převratů.

05.07.2013, 03:17 Káhira/Jeruzalém - Skupina islamistických ozbrojenců dnes zaútočila granáty na egyptská kontrolní stanoviště bezpečnostních sil na Sinajském poloostrově nedaleko hranic s Izraelem. Oznámil to list Jerusalem Post. Při útoku jeden egyptský voják zahynul a dva byli zraněni.

04.07.2013, 22:26 Káhira - Egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr dnes v telefonickém rozhovoru ujistil šéfa americké diplomacie Johna Kerryho, že prezident Muhammad Mursí nebyl ve středu odstraněn od moci vojenským pučem. Názor USA na povahu událostí v Egyptě je podle agentury AP důležitý kvůli případnému rozhodnutí o protiegyptských hospodářských sankcích.

04.07.2013, 18:43 Káhira - Egyptské Muslimské bratrstvo svolalo na pátek protesty svých příznivců a odsoudilo středeční sesazení prezidenta Muhammada Mursího. Armáda podle něj nastolila policejní stát.

04.07.2013, 15:31 Káhira - Americký prezident Barack Obama a Evropská unie prozatím sesazení egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího za převrat neoznačili, naproti tomu Turecko krok egyptské armády za „vojenský převrat“ považuje. Africká unie (AU) chce údajně kvůli „neústavním změnám“ pozastavit účast Egypta v této africké organizaci, napsala agentura Reuters. Situací v Egyptě je znepokojen i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

04.07.2013, 12:07 Káhira - Egyptská prokuratura nařídila zadržet šéfa islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího a jeho zástupce Chajráta Šatira. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vojenské a soudní zdroje. Bezpečnostní složky po středečním sesazení prezidenta Muhammada Mursího již zadržely několik vysokých představitelů bratrstva.

04.07.2013, 11:42 Káhira - Egyptská armáda po sesazení hlavy státu Muhammada Mursího zadržuje představitele islamistického Muslimského bratrstva v téže věznici, kde pobývá svržený autoritářský prezident Husní Mubarak. S odvoláním na egyptskou státní tiskovou kancelář MENA to uvedla agentura Reuters. Muslimské bratrstvo bylo jednou z opozičních sil, které k Mubarakově pádu v roce 2011 přispěly.

04.07.2013, 10:37 Káhira - Předseda egyptského ústavního soudu Adlí Mansúr dnes složil prezidentskou přísahou, oficiálně se tak stal prozatímní hlavou Egypta. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na egyptskou tiskovou kancelář MENA. Funkce se ujal po islamistickém prezidentovi Muhammadu Mursím, kterého ve středu sesadila armáda.

04.07.2013, 08:55 Káhira - Bylo středeční svržení islámské vlády v Egyptě převratem? Armáda tam sesadila prezidenta Muhammada Mursího a moc předala do rukou prozatímní vlády. Jak ale poznamenává agentura AP, velmi záleží na přesných slovech, která popisují to, co se stalo. Pokud se americká vláda rozhodne, že egyptská armáda provedla převrat, pak to může ovlivnit 1,5 miliardy dolarů ekonomické a vojenské pomoci, kterou Spojené státy Egyptu každoročně poskytují.

04.07.2013, 08:44 Káhira - Nový prozatímní prezident Egypta Adlí Mansúr byl šéfem Nejvyššího ústavního soudu jen dva dny, když ho armáda jmenovala vůdcem nejlidnatějšího státu arabského světa. Mansúr přebírá kormidlo země, hluboce rozpolcené kvůli armádnímu sesazení demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, po několikadenních krvavých střetech mezi Mursího islamistickými stoupenci a jejich čím dál tím početnějšími odpůrci.

04.07.2013, 07:35 Káhira - Téměř stovka žen se stala obětí sexuálních útoků na káhirském náměstí Tahrír během posledních protestů proti vládě prezidenta Muhammada Mursího. Informovala o tom skupina na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), kterou dnes citovala agentura AFP.

04.07.2013, 02:00 Káhira - Střety mezi odpůrci a zastánci sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího si zatím vyžádaly v různých částech země nejméně 14 mrtvých a desítky zraněných. Egyptské bezpečnostní síly zatkly některé vedoucí představitele Mursího Muslimského bratrstva a samotný Mursí je údajně spolu se svým týmem zadržován úřady v jedné z armádních budov.

04.07.2013, 01:27 Káhira - Americký prezident Barack Obama vyjádřil hluboké znepokojení ohledně sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího a vyzval Egypt k rychlému návratu k civilní vládě vzešlé z demokratických voleb. Upozornil, že nařídil své administrativě, aby přehodnotila pomoc Spojených států poskytovanou Egyptu. K rychlému návratu k demokracii vyzývá Egypt rovněž Evropská unie.

 (nahrál: Danyi)

03.07.2013, 21:49 Káhira - Egyptská armáda ukončila roční vládu islamistů, která destabilizovala zemi a vyvolávala stále silnější odpor opozice. Ministr obrany Abdal Fatah Sisi ve večerním projevu oznámil, že prezident Muhammad Mursí nenaplnil očekávání národa a byl zbaven funkce, platnost ústavy se pozastavuje a funkce hlavy státu přechází na ústavní soud. Exekutivní pravomoci převezme prozatímní vláda.

03.07.2013, 09:23 Káhira - Egyptský prezident Muhammad Mursí dnes odstoupí, nebo ho armáda podle svého ultimáta sesadí. Uvedl to provládní egyptský list Al-Ahrám. Podle tohoto listu už armáda posílila ostrahu státních institucí a muničních skladů a několik členů vedení vládnoucího Muslimského bratrstva drží v domácím vězení. Centrální banka nařídila bankovním ústavům zavřít dnes tři hodiny před pátou hodinou, kdy ultimátum vyprší. Armádní velení krátce po poledni zahájilo krizovou schůzku.

03.07.2013, 02:43 Káhira - Počet obětí nočního ozbrojeného střetu mezi stoupenci egyptského prezidenta Muhammada Mursího a bezpečnostními silami káhirské univerzity se výrazně zvýšil. V bojích před před univerzitou zemřelo 16 osob a zraněno bylo více než 200 lidí. V egyptské televizi to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví.

03.07.2013, 00:31 Káhira - Egyptský prezident Muhammad Mursí rozhodně neodstoupí a hodlá svým životem bránit „demokratickou legitimitu“ svého úřadu. Mursí to prohlásil v dnešním nočním televizním vystoupení krátce poté, co odmítl ultimátum armády, aby se dohodl s opozicí na sdílení moci. Opozice od neděle pořádá masové demonstrace za Mursího odstoupení.

02.07.2013, 22:25 Káhira - Ve srážkách mezi protivníky a stoupenci egyptského prezidenta Muhammada Mursího dnes v Káhiře zahynulo sedm osob. Agentuře AFP to sdělily zdravotnické zdroje. V rozsáhlých demonstracích a střetech zahynulo v neděli a pondělí 16 lidí a přes 700 jich bylo zraněno.

Zdroj: Zpravodajský server ČTK

Poslední editace textu: 15.8.2013 14:44
REKLAMA


Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny