A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Průvodce

Jak se dopravovat po Egyptě: Autem Taxi Autobusem Vlakem (Jízdné Jak nakupovat jízdenky) Říční doprava

Automobilová doprava

I do severní Afriky už zavítala vymoženost možnosti vypůjčit si auto a procestovat Vámi požadovanou oblast. Nicméně v Egyptě bych to zrovna dvakrát nedoporučovala. Individuální cestovaní tu opravdu není bezpečné a pro výletníky, jejichž kroky směřují mimo velká města, je samozřejmostí ozbrojený doprovod. Tak jsem to alespoň zažila já.

Nicméně je možné, že oplýváte duší dobrodružnou a i přes mé odstrašující řádky se rozhodnete uskutečnit alespoň menší soukromou projížďku či výlet. Potom si pozorně přečtěte následující rady.

Pro pronájem osobního vozu doporučuji výhradně mezinárodní společnosti, jmenovitě Hertz, Avis, Budget, popřípadě Max. Mají pobočky ve velkých městech (Káhira, Alexandrie, Sinaj a Hurghada). Základními požadavky na řidiče jsou věk minimálně 25 let a platné řidičské oprávnění.

Jestliže za největší piráty silnic považujete účastníky Gumball 3000, tak v Egyptě teprve něco zažijete. Snad jedinou zásadou, která se zde dodržuje, je ježdění na pravé straně vozovky. Silnice jsou v dost tristním stavu, čáry nemají skoro žádný význam. Z dvouproudové silnice si řidiči běžně vyrábějí tříproudovou a navíc to patrně považují za obrovskou legraci.

Rozhodně se vyvarujte jízdy v noci. Egypťané totiž nepoužívají světla, maximálně dvakrát bliknou, když zaregistrují blížící se auto. Mějte také na paměti, že jste to právě Vy, kdo je zodpovědný za dění na silnici před Vámi. Budete se muset naučit vypořádat se s vozem jedoucím v protisměru přímo na Vás, nebo třeba s velbloudem či oslem ležícím přes vozovku.

Taxi

Nejste-li v Egyptě už jako doma a plně znalí místních poměrů nebo nevládnete-li plynně arabsky, dejte přednost při volbě transportu raději taxíkům než městské hromadné dopravě. Velice snadno byste se mohli někde ztratit a připravit se tak o čas, který by se dal jisto jistě strávit mnohem příjemněji.

Taxi je, ve srovnání s Evropou, velmi levné, ale v době dopravní špičky byste mohli mít menší potíže nějaký sehnat, protože všechny bývají plně vytížené. Neztrácejte proto hlavu a chvíli vydržte, určitě se časem nějaký objeví.

V Egyptě existují dva typy taxislužeb. Prvním z nich jsou tzv. share-taxi, většinou peugeoty s ne příliš vysokým stupněm pohodlí. Jistou nevýhodou je to, že řidiči čekají, až bude taxík plně obsazen, a teprve potom rozváží zákazníky na požadovaná místa. Může se Vám tak snadno stát, že pojedete s dalšími šesti pasažéry. Ceny se na druhou stranu drží hodně při zemi, což můžete považovat alespoň za malou kompenzaci. Zavazadla se Vám povezou hezky na střeše… Scéna jak vystřižená ze známé komedie (\\“Ne ne, můj syndikát nechtít dovnitř kufry…\\“)

Druhý typ představují taxíky soukromé. Ty Vás dovezou ihned a přesně tam, kam chcete, a cestou nebudou přibírat další spolujezdce. Cenou za komfort je ovšem o něco vyšší cena.Soukromým taxikářům jen zřídkakdy funguje taxametr, narozdíl od share-taxi, které jezdí, nebo by alespoň měly, za pevně stanovené ceny.

Dále se můžete setkat a taxíky, které vypadají jako pidináklaďák. Kabina pro dva lidi, vzadu korba, kde se naloží tolik lidí a zavazadel, kolik se vleze. A pokud se náhodou už lidé nevlezou, tak stojí za korbou na stupátku a drží se střechy, aby nespadli. Za to si ale pojedete jako za hubičku.

Řiďte se proto následujícími radami:

* Před přivoláním taxíku si v hotelu zjistěte, kolik by měla správně cesta stát, a na té pak od řidiče striktně trvejte. Může se stát, že vás dopraví na místo a bude požadovat sumu několikrát přemrštěnou. Nic na to nedbejte, dejte mu připravenou částku a případné nářky nad tím, že neuživí dvacetičlennou rodinu, ignorujte.

* Pokud nemáte možnost poradit se v hotelu, domluvte se s taxikářem na ceně, ještě než nastoupíte do vozu.

Tipy a triky

Jestliže si potřebujete odskočit něco si zařídit a necítíte se v daném místě zcela bezpečně, neváhejte požádat řidiče o doprovod. S vidinou na malý baksheesh tak určitě rád učiní. Spropitné je již započítáno v jízdném, tudíž si s ním nemusíte dělat starosti. Avšak neočekávanou vstřícnost a ochotu můžete ocenit malým baksheeshem.

V případě, že se nebudete moci řidiče neodbytně vyžadujícího přemrštěnou částku zbavit, neváhejte se shánět po policistovi nebo, pokud jste právě přijeli do hotelu, hotelového personálu. Ti záležitost kvapem vyřeší, ale taxikář většinou pod pohrůžkou přivolání pomoci ustoupí sám.

Autobusy

Vzhledem k tomu, že autobusová doprava je v Egyptě nejlevnější způsob přepravy, je lidmi nejvyužívanější.

Vozy jsou ale staré a nepohodlné a s neuvěřitelnou pravidelností se porouchávají. Jednou jsem takovým autobusem jela, po deseti minutách si na mně ustlala jakási koza, kterou převážela jistá starší paní, které bylo zjevně jedno, že jsem právě prožívala nejtrapnější cestu veřejným dopravním prostředkem v životě.

Naštěstí už mezi velkými městy fungují, na tamní poměry, luxusní linky s klimatizací a občerstvením na palubě. Linky jako Jet Set, Super Jet, Pulman, Golden Arrow nebo West Delta, zajišťují spojení zejména mezi Káhirou, Alexandrií, Sinají , západními oázami a Luxorem.

Říční doprava

Plavba po Nilu může být tím nejkrásnějším, co při svém pobytu v Egyptě zažijete. Právě turistické čluny vystřídaly na řece bohů bárky faraonů a rákosová plavidla staroegyptské šlechty. Do Luxoru se již neplaví slavná procesí za cílem uctít bohy, ale nepřeberné množství turistů pozorujících ve dne hemžení na březích, v noci zářící nebe nad Nilem.

Nejoblíbenějšími trasami jsou ty z Luxoru do Káhiry nebo z Asuánu do Abydu. Trvají od tří do pěti dnů a stanou se pro Vás jistě nezapomenutelným zážitkem.

Některé lodě Vás, za speciální poplatek, zavezou navíc ke chrámu v Dendeře, jednom z nejkrásnějších egyptských chrámů vůbec.

Vlaky

Vlaky představují jednoznačně nejpohodlnější a díky frekventovanosti spojů také nejspolehlivější způsob cestování po Egyptě. Mimo to nabízejí nádherné pohledy do krajiny, především na trase Káhira-Luxor Vás čeká opravdu nezapomenutelný zážitek. Můžete si vybrat ze čtyř tříd, na rozdíl od našich tříd. První třída představuje vagony se sedadly na rezervaci, klimatizací, občerstvením a volnými uličkami. Druhá třída nabízí to samé, co první, budete už ale muset strpět stojící pasažéry v uličkách.

Vyberete-li si druhou standardní třídu, budou na vás čekat vycpaná sedadla a místo klimatizace otevírací okna a ve třetí už jen sedadla dřevěná a žádná možnost osvěžit se v africkém parnu. Drtivá většina zahraničních turistů přitom využívá první nebo druhou třídu.

Národní egyptské dráhy nemají bohužel vlastní internetovou stránku. Můžete se ale \\zkusit podívat sem\\.

Za nejluxusnější vlaky jsou nicméně považovány noční expresy se spacími vozy, jezdícími na trase Káhira – Luxor – Asuán, které vypravuje soukromá společnost Abela Egypt. Jedná se o tzv. Delux sleeper. Jízdné zahrnuje večeři a snídani a za zvláštní poplatek číšníka s nápoji přímo do vašeho kupé.

Jízdné

Ve srovnání s Evropou je v Egyptě cestování vlakem poměrně levnou záležitostí. Tak například na trase z Káhiry do Alexandrie zaplatíte za první třídu přibližně 4 € euro, za druhou 2,5 € euro a za druhou standardní 1,5 €. Cesta z Káhiry do Luxoru Vás zase vyjde první třídou na necelých 8 €, druhou na 5,5 € a druhou standardní na 4 €. Děti do tří let jezdí zdarma, od čtyř do devíti let za polovic a od deseti za plné jízdné. Pro Delux sleeper ale platí pochopitelně jiná pravidla. Za jednosměrné jízdné v dvoulůžkovém kupé budete lehčí o 41,5 €, v jednolůžkovém o 58 €. Děti do tří let opět zdarma, od čtyř do devíti let platí sníženou sazbu, zpravidla něco kolem 30 €.

Jízdenky lze nakoupit v egyptských librách. Ovšem byl by v tom čert, aby Abela Egypt nepřišli zase s nějakou výjimkou. Ano, hádáte správně. U této společnosti lze lístky zakoupit pouze v některé ze zahraničních měn, v dolarech, librách-šterlincích či eurech.

Jak nakupovat lístky

Mimo hlavní sezónu není problém zakoupit jízdenku do první třídy den před nebo i přímo v den odjezdu. S Delux sleeper to už bývá obtížnější. Většinou bývají lístky dostupné ještě den nebo dva před odjezdem, ale na vrcholy turistické sezóny mohou být daleko dopředu rezervovány turistickými skupinami. Úplně nejvytíženější jsou pak vlaky o prázdninách a víkendech (čtvrtky a pátky).

Pokud tedy ještě před odjezdem do Egypta víte, že chcete s expresem jet, doporučila bych ho zarezervovat už z domova. To můžete učinit faxem, e-mailem či telefonem.

Osobně vám velmi doporučuji fax. Telefonování je drahé a e-mail dost nespolehlivý (vítejte v Egyptě). Ze zkušenosti vím, že na faxy odpovídají Abela Egypt poměrně svižně. Po objednání obdržíte potvrzení o rezervaci a zaplatíte na nádraží v Káhiře. Tady se můžete podívat na jízdní řády a aktuální ceny: www.sleepingtrains.com

Jízdenky na normální spoje lze také objednat již z domova. Poslouží Vám k tomu několik agentur. Zaplatíte u ní nicméně o něco vyšší cenu, než je skutečná cena lístku plus rezervační poplatek. Ten činí pět dolarů, pokud si objednávku vyzvednete v jejich kanceláři v Káhiře, dvacet pět dolarů, pokud si ji přejete doručit do hotelu, dvacet pět dolarů při vyzvednutí na letišti nebo dvacet při vyzvednutí na káhirském nádraží.

Dáte-li přednost koupení lístků až na místě, vězte, že káhirské Ramsese Station disponuje nepřeberným množstvím pokladen. Každá je určená pro jednu destinaci a pro jeden typ vlaku. Pozorně si proto přečtěte jejich označení, ať se Vám nestane, že vystojíte dlouhou frontu zbytečně.

Nechcete-li ztrácet drahocenný čas stáním ve frontě, máte možnost využít služby místního zástupce, který ochotně jízdenky koupí za Vás, zatímco si budete užívat některou ze zdejších památek. Za malý poplatek ovšem.

Kdybyste si nevěděli rady, pomůžou Vám přímo na nádraží na Informacích pro turisty.

Názvy stanic jsou psané pouze v arabštině. Raději se proto zeptejte někoho ve vlaku, kde máte přesně vystoupit, ať nedojedete někam do Súdánu. Není od věci se také naučit arabské číslice. Jsou jimi totiž označeny spoje a časy odjezdů na nástupištích.

Všechny jízdenky, které vám budou prodány, mají označení s číslem vlaku, vagonu a přesného sedadla. To se později dodržuje. Jakmile začnou nastupovat cestující, užijete si opravdový chaos.

Jinak lístky na vlak,a na autobus rovněž, se kupují tak, že si stoupnete do řady (hloučku několika lidí). Místo čekání, až na Vás přijde řada, musíte ale neustále předbíhat, protože všichni předbíhají všechny a pokud možno hned a ještě k tomu několikrát.

Na veškerá vlaková spojení se dají využít slevy na ISIC a ALIVE.

Korektura a doplnění informací: Badawi.

Tramvaj v Egyptské Káhiře - Autor: Hajor
Tramvaj v Egyptské Káhiře - Autor: Hajor
Dopravní zácpa v Káhiře
Dopravní zácpa v Káhiře
Další dopravní zácpa v káhiře
Další dopravní zácpa v káhiře
Škodovky jsou i v Egyptě - Škoda Felicia
Škodovky jsou i v Egyptě - Škoda Felicia
Výletní loď
Výletní loď
Kolona - Kolona autobusů s turisty není v Egyptě nic neobvyklého
Kolona - Kolona autobusů s turisty není v Egyptě nic neobvyklého
Seřadiště autobusů
Seřadiště autobusů
Odjezd do Údolí Králů
Odjezd do Údolí Králů
Loď na Nilu
Loď na Nilu
Nil
Nil
Auto
Auto
Benzínka - Běžný evropan se na benzínce moc nedozví (nahrál: admin2)
Benzínka - Běžný evropan se na benzínce moc nedozví
Moto :) (nahrál: admin2)
Moto :)
Egyptský řidič
Egyptský řidič
Docela slušná silnice - Některé silnice jsou v Egyptě docela nové
Docela slušná silnice - Některé silnice jsou v Egyptě docela nové
Egyptské auto :)
Egyptské auto :)
Odlet z Hurghády (nahrál: pepíno)
Odlet z Hurghády
Nastup do letadla - Hurgháda (nahrál: pepíno)
Nastup do letadla - Hurgháda
Přístav (nahrál: pepíno)
Přístav
Cesta domů (nahrál: pepíno)
Cesta domů
Kupé v sleepingtrainu - Egyptské vlaky jsou špinavé a malé... (nahrál: lovenka13-Bára)
Kupé v sleepingtrainu - Egyptské vlaky jsou špinavé a malé...
Kupé v sleepingtrainu (nahrál: lovenka13-Bára)
Kupé v sleepingtrainu
Káhirský mikrobus (nahrál: lovenka13-Bára)
Káhirský mikrobus
povoz s hnojem (nahrál: lovenka13-Bára)
povoz s hnojem
Když v Káhiře zrovna není zácpa (nahrál: lovenka13-Bára)
Když v Káhiře zrovna není zácpa
malé lodě (nahrál: dagbul)
malé lodě
jízda po silnici (nahrál: dagbul)
jízda po silnici
autobusová zastávka v Hurghadě (nahrál: dagbul)
autobusová zastávka v Hurghadě
benzínová pumpa Hurghada (nahrál: dagbul)
benzínová pumpa Hurghada
Lodě (nahrál: Richie)
Lodě
Policejní člun (nahrál: Richie)
Policejní člun

Poslední editace textu: 11.1.2012 18:51
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny