A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Průvodce

Rychlá navigace: Tipy k jídlu Stravovací návyky Stravování v hotelech Faraonova pomsta

Historie Egypta je poznamenaná několikerými vlivy, a to se samozřejmě odráží i v tamní gastronomii. Ta je ovlivněna nejen kuchyní arabskou, ale i řeckou, libanonskou, syrskou, tureckou či palestinskou.

Nejtypičtějším prvkem egyptského jídelníčku je samozřejmě koření… Jeho pro nás netypické aroma dokáže i z běžných surovin vykouzlit královské hody. Mezi nejpoužívanější patří kmín, pepř a zázvor.

Maso je dražší záležitostí, proto se podává v malém množství. Zato čerstvé zeleniny a ovoce není nikdy dost.

Přílohy nejčastěji tvoří rýže a chléb, kterého v Egyptě najdete nespočet druhů. Od chlebové kapsy, pita, až po dlouhé „francouzské“ bagety.

Mezi speciality rozhodně patří firaakh mashwi, grilované kuře nabízené jak v restauracích, tak v pouličních rotisseriích. Já jsem měla to štěstí ochutnat výtečnou specialitu - koftu. Jednalo se o skvěle nakořeněné hovězí maso se zeleninou a s egyptským chlebem, všem můžu vřele doporučit.

Hojně se připravují také ryby, jak mořské, tak i sladkovodní. Nejčerstvější jsou samozřejmě ve městech na pobřeží, ale úplně nejchutnější ryby pochází z výlovu z jezera Nasser, prodávané ve městě Asuán.

Trhy se sezónním ovocem a zeleninou najdete na každém rohu. Nakupování ovoce na ulicích je bezpečné pouze tehdy, pokud lze plody oloupat. Pokud ne, raději se jim vyhněte. A veliký pozor si dávejte na melouny. Často se stává, že jsou napuštěné vodou, aby přibraly na váze. Ale voda může být infikovaná. To je taky důvod, proč v žádném případě nekonzumujte vodu z kohoutku. Balená voda je k dostání v každém stánku, ale dejte pozor, aby bylo víčko dobře utažené.

Z nápojů ještě doporučuji ochutnat výtečné ovocné džusy, zvané assir.

Tipy

* Mějte u sebe neustále dostatečné množství balené vody (pro všechny případy se vyhněte i vody u stánků) a dbejte na pravidelný přísun potravin! Uvidíte, že vypít sedm litrů denně nebude až takovým problémem. A ať je Vám horko sebevětší, nenechte se přemluvit svým vnitřním já a zdržte se ledu v pití!

* Myjte si ruce, kde se dá, a pro jistotu mějte po ruce balíček navlhčených ubrousků.

Stravovací návyky

Egypťané začínají den lehkou snídaní, většinou pečivem se sýrem a šunkou nebo míchanými vajíčky. Oběd je servírován kolem třetí hodiny odpoledne, někdy ale už ve dvě, jindy naopak až v pět hodin.

Koloniální minulost Egypta se nezapře, jak dokládá podávání čaje, nebo lehké svačiny, na britský způsob kolem páté až šesté hodiny. Podobně jako v Británii je dalším jídlem na pořadu dne lehká večeře, zpravidla v pozdním odpoledni.

Tím ale Egypťané nekončí. Na řadu přicházejí večeře tak, jak ji my neznáme, tzn. žádné zbytky od oběda, ale nejčastěji maso. To je ovšem podáváno až po osmé hodině, někde dokonce až po deváté.

Pokud se Vám poštěstí obědvat či večeřet v tradičním egyptském stylu, nelekněte se, že jídla nejsou členěna na chody. Pokrmy se naopak naservírují všechny najednou a vy si budete moci posloužit podle libosti.

Restaurace nabízejí polední menu mezi jednou a pátou odpoledne, večeře pak od osmi až do zavírací doby.

Stravování v hotelech

Kdo neholduje arabské gastronomii, nemusí zoufat. V hotelech jsou dnes nejběžnější evropská jídla formou švédských stolů. Nechybí cornflaky, ovoce, jogurty, maso. V luxusnějších hotelech si můžete vybrat hned z několika variant, od italské až po mexickou kuchyni. Jediné, co bych vyčetla hotelům, co se týče stravy, je možná na Evropana ne příliš dobrá hygiena rukou při přípravě jídel.

Je proto radno mít s sebou něco šikovného proti střevním potížím, kdyby náhodou. Ze stejného důvodu bych moc nedoporučovala konzumovat pokrmy od pouličních kuchařů, nikdy nevíte, jestli vám z čeho to maso bylo (pokud jste ho nenechali utéct). Stejně tak se vyvarujte ovoce a zeleniny z trhu, přeci jen je Káhira nejšpinavější metropole světa a ostatní egyptská města na tom nejsou o nic lépe.

Pro zajímavost názor cestovatelky Badawi:
*“Já pro změnu mám s pouličním stravováním jen ty nejlepší zkušenosti. Při měsíčním pobytu jsem nechytla vůbec nic a tato „stánková“ jídla byla výtečná. Den, který nezačal tameyíou, nebyl ten nejlepší :-). Pozor se ale v každém případě musí dávat na balenou vodu ve stáncích. Stává se, že prodejci sbírají prázdně pet lahve a plní je vodou z kohoutku. Vodu poté ani neskladují v chladnu, ale na přímém slunci. A cena takovéto vody je poloviční až třetinová. Ale za riskování to rozhodně nestojí!*

*Vzhledem k tomu, že jídlo v různých marketech je poměrně levné, ani si nemyslím, že by bylo bezpodmínečně nutné kupovat si zájezd s All inclusive stravováním. Maloobchodníci budou šťastní, když je navštívíte, a tak Vám udělají, co Vám na očích uvidí. Nesmíte ale počítat, že se zde domluvíte anglicky. Naštěstí stačí jen ukázat na to, co chcete, a naznačit kolikrát.“*

Alkohol a cigarety

Islámské náboženství výslovně zakazuje alkohol. Je tedy třeba vědět, že dovoz alkoholu do země je trestný, stejně jako dovoz potravin. Nemuslimským turistům je dovoleno přivést si s sebou následující věci v množství: 1 l alkoholu, 200 cigaret a potraviny v malém množství… Vše pouze pro osobní potřebu.

Pro nás, kteří nevstaneme bez loknutí něčeho silnějšího z postele, je tu nicméně záchrana. Tu představují bezcelní obchody (tzv. Duty-Free Shop), v nichž je možno (na pas) nakoupit alkohol do 24 hodin po příletu.

Dovoz i vývoz cigaret, stejně jako všech ostatních měkkých i tvrdých drog je v Egyptě zakázán a trestá se velmi vysokými postihy. Dokonce až trestem smrti.

Restaurace

Restaurace ve větších městech nabízejí jak arabskou kuchyni, tak především mezinárodní menu orientované na zahraniční turisty. Jídelní lístky jdou uvedené vždy dvojjazyčně, a to arabsky a anglicky. Výjimkou je pouze Alexandrie, kde je angličtina nahrazena francouzštinou.

Odvážnější turista může zkusit navštívit i menší restaurace nabízející výhradně egyptské pokrmy, ty jsou sice poměrně levné, nicméně pokud se pro ně rozhodnete, mějte u sebe pro jistotu krabičku černého uhlí. To platí i pro egyptské nápodoby fastfoodů.

Tip: Časopis Cairo Today vždy obsahuje přílohu s tipy, kam by nebylo od věci zajít si v Káhiře na jídlo. Mohli byste ho tedy použít jako šikovného pomocníka při svém pobytu. Jednou za rok také vydává celoroční přehled káhirských restaurací.

Pokud se budete pohybovat v Hurghadě, neměli byste vynechat návštěvu české restaurace Praha Cafe. Další informace a jídelní lístek .

Faraonova pomsta

Faraonovou pomstou se nazývá nemilý dáreček, který Egypt naděluje téměř všem turistům v prvních dnech jejich pobytu. Jedná se zpravidla o dva, maximálně tři, dny ověnčené průjmovým onemocněním. To je také často doprovázeno zvracením a horečkami.
Bohužel neexistuje návod jak se „pomstě“ vyhnout. Buď prostě budete mít to štěstí, že si Vaše tělo zvykne na vysoké teploty a nezvyklou stravu bez povšimnutí, nebo ne.

Tak a teď ještě pár rad, které nám poslali návštěvníci webu:

*“Osobně jsem faraonovu pomstu neměl, byl jsem zcela fit a to jsme jedli v podstatě v celém Egyptě, ve fastfoodech, u pouličních prodavačů. Nicméně, kdo se bojí, může se velice pohodlně a levně najíst v McDonalds nebo KFC. A hlavně u MacDonalds mají pravej čtvrtlibrák, hranolky jako naše dvojitý velký a pití jen v litrovkách. Toto menu vyšlo na cca 70,-Kč.“* napsal OloZX6R

*“Big Mac jsem kupovali za 11 LE, nějakou specialitu KOM MBO asi za 14 LE :-). Jinak ceny v Mc Donaldech se v Egyptě různě liší. Za nejdražší se považuje Luxor. Ale kdo by si nepřiplatil, když může mít vyhlídku na Luxorský chrám. Levný je v Cairu.“* napsala Badawi

Tip: Neprohloupíte, když si v Duty Free koupíte po příletu kapku něčeho ostřejšího, co bude působit jako vnitřní dezinfekce. V opačném případě zkuste zakoupit v některé z místních lékáren lék zvaný Ercefuryl (Antinal se už nevyrábí. Zbytek se doprodává. Teď tento lék nahrazuje stejně účinný Ercefuryl, někde jsem četla také Ercefuril), ten by mohl zabrat.

Korektura a doplnění informací: Badawi.

Egyptské pivo
Egyptské pivo
jednodenní osvědčený lék proti faraonově pomstě - Seženete buďto ve  většině lékáren sami - někdy bývá složitější proces sehnat i lékárnu jako takovou,letíte-li organizovaně,poproste svého průvodce,je znalejší destinace a určitě vám s obstaráním vypomůže.
jednodenní osvědčený lék proti faraonově pomstě - Seženete buďto ve většině lékáren sami - někdy bývá složitější proces sehnat i lékárnu jako takovou,letíte-li organizovaně,poproste svého průvodce,je znalejší destinace a určitě vám s obstaráním vypomůže.
osvědčený lék proti faraonově pomstě
osvědčený lék proti faraonově pomstě
egyptské sladkosti
egyptské sladkosti
stravování v hotelové restauraci
stravování v hotelové restauraci
kdopak si s tím takhle vyhrál???
kdopak si s tím takhle vyhrál???
pouliční občerstvení (nahrál: dagbul)
pouliční občerstvení
banány (nahrál: dagbul)
banány
trh s rybama Hurghada (nahrál: dagbul)
trh s rybama Hurghada
Pochoutka (nahrál: Richie)
Pochoutka
Pochoutka (nahrál: Richie)
Pochoutka

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny