A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Průvodce

Smlouvání a Baksheesh

Smlouvání

Zde nemohu říct nic jiného, než: „Smlouvejte, smlouvejte, smlouvejte.“ Smlouvá se opravdu vždy a všude a některé obchodníky byste mohli i urazit, pokud byste si koupili jimi nabízenou věc za původní cenu.

Já jsem na tržištích začínala vždy na cca čtvrtině původní ceny, ale málokdy se mi na ní podařilo zůstat. Nejsem bohužel takový obchodník, ale polovinu ceny už se mi většinou podařilo udržet.

Smlouvání v Egyptě není důkazem „držgrešlení“, ale naopak očekávaným rituálem. Proto se nikdy nedejte a smlouvejte, co to jde. Příležitost k tomu budete mít třeba na jednom z káhirských tržišť, jako je to největší - Khan al-Khalili bazar, nebo Souqu al-Goomaa. Smlouvat lze i v taxících, jestliže se Vám cena zdá být příliš vysoká. Naopak nesmlouvejte v restauracích ani hotelech. V lepších zařízeních už bývá v ceně i příplatek pro personál, který není uváděn v jídelním lístku.

Jedna rada od OloZX6R:

*“Pozor při nakupování šperků a dražších věcí. Je sice super, že při nákupu třeba náramku Vám tento upraví během 20-ti minut na vaší velikost, ale strašně rádi si za tuto službu přihodí nehorázné sumy.*

*Bohužel se mi stalo, že jsem naletěl jednomu prodavači, kde jsme nakupovali asi 4x. Při posledním nákupu jsem si vyhlédl přívěsek faraonovu hlavu. V obchodě měli jen stříbrný za 20 dolarů, ale já chtěl zlatý. Prý že není problém do druhého dne vyrobit zlatý. Zaplatil jsem zálohu a druhý den si pro něj došel. Byl krásný, doplatil jsem tedy cenu na 40 dolarů za zlatý. Až doma mi otec přítelkyně (je zlatník) oznámil, že onen přívěsek je stříbrný a pouze pozlacen malou vrstvou zlata. Takže pozor na to, nejlépe se to pozná, když vezmete údajně zlatý šperk a na místě, kde to není vidět, ho zkusíte třeba poškrábat nebo o něco odřít. Pokud se objeví stříbro, máte jistotu, že šperk je pouze pozlacen.*

*Jinak samozřejmě smlouvat a smlouvat. Zcela bez problémů se dá původní cena usmlouvat na cca 30%.“*

Pak nám napsala Badawi:

*“Mně se většinou podařilo uskutečnit obchod za jednu třetinu první nabízené ceny. Ale není výjimka, že za příjemné popovídání se dostanete klidně i na polovinu :).“*

Baksheesh

Baksheesh (čtěte jako bakšiš, či bakšíš), neboli spropitné či úplatek, vychází z islámské představy o tom, že bohatství je požehnáním od Alláha. Bohatý člověk by ale neměl zpychnout, ale naopak se o toto požehnání dělit s ostatními, kterým stejné štěstí nebylo dopřáno.

Původ slova dlí v perském bakshish, znamenajícím přímo „dar“. A Egypťané samozřejmě považují všechny zahraniční turisty za bohaté a vzhledem k jejich, na západní poměry, nízkým platům, pro ně baksheesh představuje dobré finanční přilepšení. Baksheesh můžeme rozdělit do tří kategorií, a to na almužnu, spropitné a úplatek.

Kdekoliv na ulici se Vám může stát, že k Vám naběhne kupa dětí a bude na Vás pokřikovat „baksheesh, baksheesh“ , tzn. že budou požadovat almužnu. Ať už ta situace bude jakkoli srdcervoucí, v žádném případě Vám nedoporučuji vyhovět. :-) Mohlo by se totiž stát, že se kolem Vás vytvoří roj a nastane tak velmi svízelná situace, kterou budete muset nepříjemně řešit.

Druhou skupinou je tzv. „dýško“. Je ale podstatně odlišné od spropitného západního typu. V muslimských zemích se dává za menší, někdy i zcela nechtěné služby. Tak například pokud půjdete do mešity a u vchodu Vám někdo nabídne tašku, kam jsi můžete vložit boty, to je ta správná chvíle pro baksheesh. Stejně tak, když Vám někdo zapózuje na fotce nebo pomůže s kufrem, případně pokud Vám někdo ukáže místo, odkud můžete fotografovat, i když Vy k tomu místu už dávno míříte. Mějte proto u sebe vždy několik mincí a drobných bankovek.

Naopak spropitné nedávejte lidem, kteří se považují za Vám rovné. Tzn. především profesionálním pracovníkům. Tak například v restauracích je zpravidla dvanácti procenty již spropitné do účtu započítáno. Rovněž do ceny za taxi je baksheesh automaticky započítán.

Mně osobně lezlo slovo baksheesh po třech dnech i nosem, ale nedá se nic dělat. Musíte si zkrátka zvyknout na egyptský životní styl, nebo to zkrátka se zaťatými zuby vydržet.

Konečně poslední formu baksheesh představují úplatky. A věřte, že v Egyptě lze uplatit téměř kohokoliv. ;-) Od policie po hlídače v památkových zónách. Někteří úplatek předem očekávají, jen se usmějí a už k Vám natahují ruku. Mně s přáteli například, v přepočtu za padesát korun, dovolil hlídač v Údolí králů fotit tam, kde se nesmělo a jako bonus nás zavedl do míst, kam „jinak turisté nesmějí“. Samozřejmě že na taková místa hlídači vodí každého druhého a nikdy nezapomene říci si o baksheesh. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

No a ještě jedna zkušenost:

*“Pozor na to Údolí Králů. Hned po vstupu do první hrobky jsem se jal fotit mobilem. Zničehonic přiskočil odněkud hlídač a telefon mi vytrhl. Nabízený úplatek nechtěl a pořád vykřikoval něco o policii (neuměl anglicky). Takže přítelkyně běžela pro našeho egyptského průvodce a já čekal u hlídače a každých 5 minut mu nabízel peníze. Za zhruba hodinu a kousek asi hlídači došlo, že nikdo nepřijde (ono někoho najít na tak velkým území není sranda) a telefon mi vrátil se slovy bakšiš. Slušně jsem ho poslal někam a odešel. Pak jsem viděl v jiné hrobce, jak si Němec fotí a rovnou dává hlídači 10 dolarů, takže záleží, na koho zrovna narazíte.“* napsal OloZX6R

no další reakce nám přišla od Badawi:

*“Chtěla bych dodat, že zrovna v Údolí králů se fotit víceméně dalo bez problémů. A když nás viděl hlídač, rozhodě to nestálo 10 dolarů :), ale pár liber.“*.

další reakci napsala Pajjuska:

*Nevím proč,ale mě nikdy nic nestálo! Stačilo aby jsem se na ně podívala a dovolili mi všechno …*

Barča:

*Souhlasím s Pajjuskou byla jsem na tom stejně měla jsem dovoleno všechno a všude nevim jak Pajja ale jelikož ja mám dlouhý vlasy a egyptani si na to docela potrpěj byla jsem o proti svý kámošce docela ve vyhodě a baksheesh jsem ani neměla šanci dávat až na dámy těm jo:-)))ale jinak si myslím že s dýžkem atd. to maj horší kluci,at si vemou par peněz navíc a my holky se budem jen tiše smát:-)*

Asi měl OloZX6R opravdu smůlu.

Obchod se suvenýry
Obchod se suvenýry
Nákupní dům
Nákupní dům
Obchodník - Smlouvá se všude
Obchodník - Smlouvá se všude
 (nahrál: LILI)
Tržnice - místní říkají BAZAR (nahrál: LILI)
Tržnice - místní říkají BAZAR
Fotka  mne stála 6 EUR (nahrál: LILI)
Fotka mne stála 6 EUR
obchod se suvenýry (nahrál: dagbul)
obchod se suvenýry
Krásné palmy (nahrál: Libuše Appeltová)
Krásné palmy
Bazény bez konkurence (nahrál: Libuše Appeltová)
Bazény bez konkurence
Suvenýry (nahrál: Richie)
Suvenýry

Poslední editace textu: 17.8.2016 17:24
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny