A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Průvodce

Lodě kotví v Asuánu . Zde také začíná polovina lodních zájezdů po Nilu. Druhá polovina začíná v Karnaku, tedy tam, kde trasa, kterou zde budu popisovat, končí. Ať však vaše cesta začíná v kterémkoli místě, bude zřejmě kombinací právě této: Do Asuánu se dopravíte nejspíše autobusem, zde pak přesednete na loď. Nejlepší je spojit to přímo s prohlídkou města Asuán . Další den bývá možnost individuálního výletu z Asuánu (kde kotví vaše loď) k Abú Simbelu. Věci si necháte na lodi, v noci nasednete do autobusu a v brzkých ranních hodinách stanete před chrámy v Abú Simbelu tak, aby bylo možno pozorovat východ slunce nad Násiroým jezerem. Až ukončíte prohlídku, nasednete opět do autobusu a ten vás zaveze zpět k lodi do Asuánu. Jakmile budete v Asuánu, bývá zvykem přepravit se na feluce na Pilak (dnes ležící na ostrově Agílkia) a zde si prohlédnout chrám Fílé . Až se vrátíte zpět na výletní loď, ta ještě ten den odrazí a pluje k chrámům v Kóm Ombu, kde zakotví.

Přístaviště v Kóm Ombu (nahrál: admin)
Přístaviště v Kóm Ombu
Přístaviště v Kóm Ombu (nahrál: admin)
Přístaviště v Kóm Ombu
Jedna z lodí (nahrál: admin)
Jedna z lodí

Když sem připlujete, bude tu kotvit již spousta lodí. A právě to, jakým stylem zde lodě kotví, je velice zajímavé! Nepřiplouvají totiž ke břehu přídí, nýbrž se bokem staví vodorovně k linii břehu. Pokud pak chcete z lodi vystoupit na pevninu, musíte projít bočními dveřmi (umístěnými na boku lodi) a projít všemi loděmi stojícími mezi tou vaší a břehem! To znamená, že když kotvíte jako pátá loď od břehu, pak abyste mohli vystoupit, projdete nejprve vnitřkem ostatních čtyř lodí, než teprve stanete na pevnině. Takže při nastupování opět je třeba počítat kolik lodí jste prošli, abyste našli svoji loď.

Dalším chrámem na vaší cestě je Edfu , jenž se nalézá několik kilometrů od břehu Nilu a dopravíte se sem ještě autobusem, autem nebo nejlépe kočárem.

Sklopená stříška na palubě kvůli mostu, pod kterým proplouvá (nahrál: admin)
Sklopená stříška na palubě kvůli mostu, pod kterým proplouvá
Loď kotvící v Edfu (nahrál: admin)
Loď kotvící v Edfu
Pohled na břeh v Edfu (nahrál: admin)
Pohled na břeh v Edfu

Kousek za mostem v Edfu, pod kterým loď následně proplouvá, je na břehu uvízlá loď. Je to Princezna Ddžihány, která se zde potopila v roce 1997. V těch letech se stalo módním, aby každá loď měla na palubě bazén. Ten se však právě pro Princeznu Ddžihány stal osudným, neboť jeho přístavba narušila statiku celé lodi a ta se nakonec začala naklánět na stranu, až se potopila.

Most, za kterým se potopila princezna Ddžíhány (nahrál: admin)
Most, za kterým se potopila princezna Ddžíhány
Princezna Ddžihány (nahrál: admin)
Princezna Ddžihány

A jaká zajímavost na vás ještě čeká při plavbě pod mostem v Esně? Protože lodě jsou svojí velkostí projektovány tak, aby byl využit každý kousek místa, musí posádka vždy při plavbě pod mostem snížit střechu na horní palubě a cestující jsou upozorněni, aby sklopili hlavy. Pokud je ovšem v Nilu méně vody, potom je celá procedura pouze zajímavé divadlo pro cestující. Ještě týž den vyplujete do Esny, kde si zřejmě několik hodin počkáte na lodi bez toho, abyste mohli na pevninu. V Esně jsou totiž zdymadla. Jejich proplutí může zabrat i půl dne. Když připlujete ke zdymadlům, bude na vás u břehu pokřikovat spousta domorodých dětí a nabízet vám krásné koberce, látky a šperky. Protože oni nemohou na loď a vy nemůžete z lodi, výměna se uskutečňuje přehazováním. Děti se snaží hodit vám na palubu své zboží v igelitových pytlích a spolu s ním i plastovou krabičku od fotoaparátu nebo podobný předmět, do kterého vy dáte peníze a hodíte zpět. Děti pak neváhají skočit do vody a pro krabičku se dlouho potápět, dokud ji nenaleznou.

Děti nabízející své zboží u zdymadel v Esně (nahrál: admin)
Děti nabízející své zboží u zdymadel v Esně

V těchto místech se mi stalo, že jsem byla svědkem toho, jak turista hodil dítěti místo peněz krabičku naplněnou jen kamínky. Když ji dítě konečně vylovilo, neumíte si ani představit to zklamání a zlobu, která na něm byla vidět. Takže toto prosím vás nedělejte! Přijde mi to až nelidské, protože to co je pro nás pár penízků, pro ně znamená skutečnou obživu. A i kdyby tomu tak nebylo, zkrátka to není fér.

Proplouvání pod mostem v Esně (nahrál: admin)
Proplouvání pod mostem v Esně
Most v Esně (nahrál: admin)
Most v Esně

Zdymadla v Esně (nahrál: admin)
Zdymadla v Esně
Zdymadla v Esně (nahrál: admin)
Zdymadla v Esně
Těsně za zdymadly (nahrál: admin)
Těsně za zdymadly

Jakmile se úspěšně dostanete za zdymadla v Esně, čeká vás prohlídka Luxoru . Jenže toto místo nabízí k vidění ještě mnohem více! Je to výlet k Memnonovým kolosům , chrámu královny Hatšepsut a samozřejmě do Udolí králů či královen . Tyto památky se však nacházejí na západním břehu Nilu, tedy na druhé straně než Luxor. Ze strany Luxoru se k nim dostanete na krásných felukách, brázdících vody Nilu a dále autobusem.

Kotviště feluk v Luxoru (nahrál: admin)
Kotviště feluk v Luxoru
Feluka převážející turisty na západní břeh (nahrál: admin)
Feluka převážející turisty na západní břeh

Dalším a posledním cílem lodního zájezdu po Nilu jsou chrámy v Karnaku . Ty se nacházejí na stejném břehu jako Luxor a navíc kousek cesty odsud. A právě Karnakem lodní zájezd končí. Zde se může návštěvník naposledy rozloučit s pohledem na Nil.

Flóra u pobřeží Nilu (nahrál: admin)
Flóra u pobřeží Nilu
Nábřeží Nilu (nahrál: admin)
Nábřeží Nilu

Po celé cestě nikdo nemusí mít obavy, že o jeho program není postaráno. Každé odpoledne se na horní palubě podává čaj nebo káva se zákuskem, večer se pořádají vystoupení břišních tanečnic a předvádí se další domorodé tance. K tanci jsou zváni i cestující. Též je zajímavé zúčastnit se prohlídky lodi, kde je možná i prohlídka kapitánského můstku. A to stojí za podívání. Evropan jistě čeká, že zde bude spousta navigačních přístrojů a počítačů. Ale zde nic, co by nasvědčovalo 21. století, není. Je zde jen kormidlo. Cestující jsou poučeni, že loď jede jen ve dne, v noci je zakotvena na bezpečeném místě. Loď obsluhují zkušení lodivodové, kteří poznají, kudy loď v širokém korytu řeky vést, aby neuvízla na naplaveninách a případně se nepřevrátila.

Ještě upozornění: voda v Nilu je pro cizince nebezpečná. Nelze se v ní koupat, je plná pro nás nebezpečných bakterií.

Věřím, že pokud tuto prohlídku druhé tváře Egypta absolvujete, nebudete litovat! Na lodi je neopakovatelná atmosféra a pohledy na břehy Nilu vám nic z Egypta nevynahradí…

Poslední editace textu: 24.3.2011 14:23
REKLAMA


Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny