A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Egypt - Údolí králů - Průvodce

V době, kdy se Théby (Luxor) staly hlavním městem sjednocené říše faraónů, tzn. na počátku 18. dynastie, tj. po roce 1550 př. n. l., nechali si zde králové také budovat své hrobky.

Luxor byl vystaven na východním břehu Nilu, zatímco své hrobky si faraónové nechali stavět na západním břehu Nilu, poněvadž chtěli být pochováni tam, kde zapadá slunce za obzor. Byla to doba, ve které se přestaly budovat pyramidy, ale začalo se pohřbívat ve skalních hrobech. Pro pohřebiště bylo vybráno místo, které připomíná přírodní pyramidu – horský vrcholek al-Karn = roh, který je vysoký skoro 500m. Za nejstarší hrob se považuje hrob Tutmóse I (1504-1492 př. n. l.) a posledním pohřbeným panovníkům je Rameše IX (1104-1075). Celkem je zde odkryto 62 hrobů, z toho je 25 hrobek královských. Zbývající hroby jsou jednodušší a patří vysokým hodnostářům, popř. se nepodařilo vůbec určit, komu patřily.

Mapka hrobů v Údolí králů (nahrál: admin)
Mapka hrobů v Údolí králů

Každá královská hrobka je jinak stavěná. Jedná se ale o hrobky chodbového typu, kdy se liší délka a šířka chodeb, i počty podzemních místností. Všechny prostory jsou bohatě zdobeny barevnými malbami, freskami, reliéfy, na kterých byla často znázorňována sluneční bárka a božstva střežící panovníkovu cestu proti zlým duchům a hadu Apopovi.

Prohlídku tohoto města mrtvých doporučuji nevynechat! :-)

Jak se sem dostat?

Po příjezdu na parkoviště turisté přesednou na výletní vláčky, které je odvezou do přímé blízkosti skalních hrobů. Vláčky sice v tomto prostředí nepůsobí příliš stylově, ale turistům zpříjemní a zrychlí cestu. Je třeba si uvědomit, že zvláště v letních měsících zde šplhají teploty do výše kolem 40°C, přičemž horko se navíc znásobuje odrazem slunce od skalního masivu.

Pohled z vláčku na vláček (nahrál: admin)
Pohled z vláčku na vláček
Nástup do vláčku (nahrál: admin)
Nástup do vláčku

Kdo očekává, že se ve skalních hrobkách ochladí, hluboce se mýlí. Naopak – je zde horký, těžký vzduch a návštěvníkům se srdečními problémy se návštěva nedoporučuje. Již cesta k některým hrobům je namáhavá a v podzemní části u některých se též musí počítat s překonání výškových rozdílů a délkou chodeb (např. hrobka faraona Tausert&Setnakht).

Cesta k hrobce faraona Tausert&Setnakht (nahrál: admin)
Cesta k hrobce faraona Tausert&Setnakht
Hrobka faraona Tausert&Setnakht (nahrál: admin)
Hrobka faraona Tausert&Setnakht

Ale i po vstupu do jiných hrobek často následuje ještě dlouhá cesta podzemními chodbami. Stejně jako v případě hrobky Thutmese III:

Mapka hrobky faraóna Thutmese III (nahrál: admin)
Mapka hrobky faraóna Thutmese III

Hrobka Tutanchamona

Nejznámější hrobkou je však hrobka faraona Tutanchamona. Jako jediná byla nalezena nevykradená, s obrovskými poklady, které jsou umístěny nyní v Egyptském muzeu v Káhiře. A také pouze mumie Tutanchamona zůstává pohřbena zde, v Údolí králů. Proto, a to i protože se jedná o malou hrobku, stojí za zhlédnutí. Je zde vidět otevřený křemencový sarkofág, ve kterém je největší z bohatě zdobených a pozlacených rakví. Hrobka byla původně určena pro jeho rádce Eje, ale byla použita vzhledem k tomu, že Tutanchamon zemřel jako 18letý. Jistě při cestě podzemními prostory hrobů, které jsou osvětleny elektrickým světlem, asi každého napadne, jak takovou nádheru zde mohli Egypťané vytvořit bez elektřiny. Jestliže do těchto míst pojedete, určitě uslyšíte od průvodců různé teorie. Ale jak to bylo doopravdy? - Na to už si musí každý návštěvník odpovědět sám :-) .

Vstupenky

Vstupenka do Údolí králů opravňuje turistu k prohlídce tří hrobů. Pokud ale chcete navštívit hrobku Tutanchamona, musíte vstup zaplatit zvlášť. Vždy jsou určeny hroby, ze kterých je možné si vybrat hroby k návštěvě. Možnost prohlídky hrobů se střídá, a to proto, aby nedošlo zvýšenou vlhkostí k porušení výzdoby hrobu.

Údolí královen

Na západním břehu Nilu lze mimo Údolí králů navštívit i Údolí královen. Nachází se v bočním údolí, také pod horou al-Karn. Byli zde pohřbeni mimo královen i princové a princezny Nové říše. Nejznámějším přístupným hrobem je hrob Nefertari, ve kterém jsou nádherné barevné reliéfy. Hrob byl šest let restaurován a smí jej navštívit denně 150 návštěvníků na 10 minut. Běžné turistické výpravy Údolí královen nenavštěvují.

 (nahrál: Marie Holešovská)
 (nahrál: Marie Holešovská)
 (nahrál: Marie Holešovská)
Nádhera - Náš syn. (nahrál: pepíno)
Nádhera - Náš syn.
Ůžasné - Náš syn. (nahrál: pepíno)
Ůžasné - Náš syn.
Tutanchamon - Je to nádhera u tohoto hrobu stát a navštívit ho. (nahrál: Štefan Franko)
Tutanchamon - Je to nádhera u tohoto hrobu stát a navštívit ho.
Tutanchamon (nahrál: Štefan Franko)
Tutanchamon
Ramses III - Užijte si to. (nahrál: Štefan Franko)
Ramses III - Užijte si to.
Pyramidion nad Údolím králů. (nahrál: Štefan Franko)
Pyramidion nad Údolím králů.
Informační tabulka. - Rameses IV - ale větší klid byl v hrobce u Ramses-e VII. Tam si užijete klidu při prohlídce. (nahrál: Štefan Franko)
Informační tabulka. - Rameses IV - ale větší klid byl v hrobce u Ramses-e VII. Tam si užijete klidu při prohlídce.
Pohled - Pohled na dominantní horu dělící údolí králů od údolí královen (nahrál: lovenka13-Bára)
Pohled - Pohled na dominantní horu dělící údolí králů od údolí královen
Údolí králů (nahrál: dagbul)
Údolí králů
Údolí králů - povoz (nahrál: dagbul)
Údolí králů - povoz
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: Eva Šimková)
 (nahrál: rysohan)
 (nahrál: rysohan)
udoli kralu - prostě nadhera (nahrál: rysohan)
udoli kralu - prostě nadhera
udoli kralu  - vstup do hropky (nahrál: rysohan)
udoli kralu - vstup do hropky
udoli kralu - nadhera (nahrál: rysohan)
udoli kralu - nadhera
udoli kralu - ............... (nahrál: rysohan)
udoli kralu - ...............
memhonovy kolosy - .. (nahrál: rysohan)
memhonovy kolosy - ..

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11

Články odjinud

Ženy.cz

Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny
Ještě je čas! 35 udržitelných šatů pro poslední horké dny